› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Żuławy znane i nieznane. Fotorelacja z wycieczki po Gronowie Elbląskim

› bieżące ponad rok temu    13.04.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 6 / 100%
A A A
99 zdjęćŻuławy znane i nieznane. Fotorelacja z wycieczki po Gronowie Elbląskim fot. Ryszard Siwiec

Miłośnicy Żuław, pasjonaci historii ale też i osoby mający zamiłowanie do odkrywania tego co mamy w najbliższej okolicy, wręcz na „wyciagnięcie ręki”, odkrywali uroki gminy Gronowo Elbląskie. Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”, jako główny organizator, tym samym rozpoczęło sezon wycieczkowy, mający w swoim priorytetowym przekazie – promocję atrakcyjności turystycznej regionu.

Uczestnicy autokarowej wycieczki pod „czujnym” okiem przewodnika z Oddziału Ziemi Elbląskiej PTTK, przemierzyli ponad 40 kilometrów, zwiedzili 10 miejscowości z terenu gminy, tym samym zgłębiając tajniki historii „przeszłej” oraz tej aktualnej. Spacer po niezwykle urokliwej wsi Rozgart, gdzie bogactwo zabytków kultury mennonickiej, spotykamy na każdym kroku – mennonicki „ zestaw”, czyli kościół, dzwonnica oraz cmentarz był najważniejszym punktem wraz z przypomnieniem osoby, niezwykle zasłużonej dla dawnej wsi  Preussich Rosengart – Johanna Wiehlera.

Pobliskie Różany oraz jedyna zachowana przepompownia parowa na Żuławach Wiślanych, to „kwiatek na torcie”, wycieczki żuławskiej, nie każdy bowiem ma możliwość, zajrzeć do wnętrza zabytkowej przepompowni oraz porównać pracę urządzeń odwadniających na nowej stacji pomp. Poznawczy charakter wycieczki oraz wspaniała słoneczna aura, sprzyjała uczestnikom do samego końca.

Zabytkowe mosty, kościoły, cmentarze, drewniana architektura  a także miejsca charakterystyczne, wpisane w krajobraz Żuław Elbląskich, na których  to położona jest gmina Gronowo Elbląskie, było tylko namiastką tego co można zobaczyć na tego typu wycieczkach. W organizację wyjazdu, włączyli się m.in. – Wójt gminy Gronowo Elbląskie, Biblioteka Publiczna z Gronowa Elbląskiego. Kulminacja i wspaniałe zakończenie programu wycieczki, to pobyt i poczęstunek w „Stodolarni”, dzięki Stowarzyszeniu mieszkańców wsi Oleśno „Wieś z pomysłem”.

Leszek Marcinkowski

Nasz redakcyjny fotograf był uczestnikiem tej wycieczki i przygotował obszerną galerię zdjęć miejsc, które widział. Zapraszamy do jej obejrzenia. Odkryjcie Żuławy znane i nieznane.

ilość zdjęć 99 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 100%  1
Wiosna.. Wierzby żuławskie krzywe przygarbione co nad rowami naszych łąk zielonych stoicie drzemiąc w wiosennej poświacie budząc się ze snu po zimowej szacie. Nad wami wisi niebo ołowiane czasami grzmotem to błyskiem zorane i w wiosennym deszczu radośnie szumicie oznajmiając wokoło że powraca życie. Nad wami klucze gęsi i szum ptasich skrzydeł budzi się praca w roli, błysk stalowych wideł i wszystko tętni życiem -przecież to już wiosna a słońce ściele swe blaski niczym nici w krosnach. Lecz co piękne przemija jak młodość człowieka wiosna za rok powróci a życie ucieka.. Henryk Siwakowski.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.