› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

ZSTH razem ze szkołą katolicką w jednym budynku

› bieżące ponad rok temu    28.09.2013
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 10 ocen 4 / 50%
A A A
ZSTH razem ze szkołą katolicką w jednym budynku fot. Konrad Kosacz

Szkoła katolicka z Kępek przeniosła się do Elbląga. Tu, dzięki przychylności władz miasta, wynajęła pomieszczenia w budynku po byłej „handlówce”. Problem jednak w tym, że w obiekcie w październiku ma się znaleźć także Zespół Szkół Turystyczno-Hotelarskich.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich przejęło szkołę w Kępkach w 2010 roku. Przeprowadziło generalny remont i podwoiło liczbę uczniów. Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, Jacek Michalski nie przedłużył w tym roku jednak najmu budynku szkole. W obronie uczniów i szkoły w Kępkach stanęli także była minister spraw zagranicznych, posłanka Anna Fotyga oraz prezydent Elbląga, Jerzy Wilk.

Władze Elbląga zdecydowały o pomocy w przeniesieniu obu szkół do naszego miasta. W Elblągu od 1 września 2013 roku powstały więc dwie nowe publiczne szkoły – podstawowa i gimnazjum prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. 13 sierpnia br. prezydent Elbląga wyraził zgodę na utworzenie obu szkół. Funkcjonują one w budynku przy ul Saperów 14 c.

Stowarzyszenie zebrało w ubiegłym roku ok. 800 podpisów od mieszkańców Elbląga za utworzeniem takich szkół. To katolicka, społeczna szkoła prowadzona przez stowarzyszenie założone przez rodziców. Placówka funkcjonowała na granicy województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Chodziły do niej dzieci z obu regionów. - Szkoła ma do końca roku dotację z MEN, wynajęła pustostan po zlikwidowanej ”handlówce” w Miasteczku Szkolnym i na własny koszt dostosowała pomieszczenia do swoich potrzeb – wyjaśnia wiceprezydent Marek Pruszak.

Tymczasem, jak informuje nas Czytelnik, w tym samym budynku ma rozpocząć wkrótce działalność Zespół Szkół Turystyczno-Hotelarskich.

- Ale nikt nie mówi o tym, że ten budynek po handlówce to nowy budynek ZST-H, do którego ta szkoła musi się przenieść w październiku br. 300 uczniów i nauczycieli upchanych zostanie na dwóch piętrach, bo 60 osób - pupilków władzy - ze szkoły katolickiej ma użyczone całe piętro tego budynku. Bardzo sprawiedliwie i rozsądnie – pisze nasz Czytelnik.

Z tym problemem zgłosiliśmy się do dyrektora Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich Piotra Bogdańskiego.

- Nie ma tu żadnego problemu. Szkoła katolicka nie koliduje z naszymi planami. Wszystko już mamy rozplanowane i rozmieszczone pomieszczenia dla naszej szkoły w tym budynku – mówi dyrektor Bogdański. – Żadnej kolizji nie będzie.

Również Urząd Miejski w Elblągu uspokaja. Nie będzie żadnych problemów z pomieszczeniem się w budynku przy ul. Saperów obu szkół.

- Od 1 września br. w Zespole Szkół Turystyczno-Hotelarskich uczy się 242 uczniów w 10 oddziałach. Obecnie trwają prace adaptacyjne pomieszczeń części I piętra i całego II i III piętra oraz piwnic w budynku po Zespole Szkół Handlowych. Po ich zakończeniu uczniowie będą mieć do dyspozycji 14 pomieszczeń dydaktycznych, a nauczyciele i pozostali pracownicy dodatkowo 10 pomieszczeń z przeznaczeniem m.in. na: sekretariat, pokój nauczycielski, bibliotekę, gabinet pielęgniarki, zaplecze fotograficzne + ciemnia, 1 pomieszczenie indywidualnej pracy z uczniem, gabinet pedagoga itp. – wyjaśnia Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta miasta. - Liczba pomieszczeń będzie zatem adekwatna do liczby uczniów oraz zakresu zadań Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich.


 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ i po co?
ponad rok temu ocena: 67%  10
tak jakby zazdrosc przez kogos przemawiała przez te komentarze. wielkich wygod chyba nie ma co ? skoro obecnie mieszcza sie w jednej szkole z gim 5 to chyba gimnazjum gmachu takiego nie wymagalo, .a dostali i tu nikogo nie boli ... wielkich sukcesow takze nie mają..a u tutaj spojrzcie na rankingi technikow ..chyba ktos mili ilosc z jakoscia ??? moze i mali ale wyniki mają i to niezłe, a szkoła ile pieter , sobie, pietra dwa, trzy jakie to znaczenie dla statystycznego Kowalskiego ? no chyba ze zainteresowany jakis pseudopomocnik ??? likwidowac wszyscy w Polsce wszystko potrafia..i po co ? szkoła sie rozwija , na tyle ile pozwala jej koniunktura, jak i innym , wiec nie warto szukać sposobu na likwidacje, a może danie sie jej rozwijać...tak ja chce..czas pokaze wszystko ..tylko po co mieszac w szklance wody ..
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 100% Elblążanin
ponad rok temu ocena: 100%  9
Szkoła z Kępek to nie interes dla naszego miasta ! Na tym posunięciu tylko cierpi elbląska oświata!!
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czytelnik
ponad rok temu ocena: 75%  8
"nikt nie mówi o tym, że ten budynek po handlówce to nowy budynek ZST-H, do którego ta szkoła musi się przenieść" - o tym dyrektor wiedział już w sierpniu, dlaczego nie powiedział zrozpaczonemu czytelnikowi proszę spytać dyrektora. Przy 242 uczniach to szkołę się likwiduje, a nie przenosi. Przypomnę, że w zeszłym roku był pomysł likwidacji tej placówki - klasy hotelarskie miały iść do Garów, a reszta na Obrońców Pokoju, ale w elbląskiej oświacie decyduje nie rozum, a polityka i znajomości. Szkoła do dyspozycji będzie miała pomieszczenia w piwnicy - wyremontowane szatnie ( wyglądające lepiej niż w niejednej szkole), pomieszczenia na parterze, pierwszym, drugim i trzecim piętrze więc "upchani" będą na czterech, a nie dwóch kondygnacjach. I przy tylko 242 uczniach szkoła ta, pupilek władz, będzie miała do dyspozycji większą powierzchnię, niż liczniejszy sąsiad - CKZiU.
odpowiedz oceń komentarz 6 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ df
ponad rok temu ocena: 67% 7
Parter zajmuje właśnie CKZiU
~ Czytelnik
ponad rok temu ocena: 0% 6
Do df: ale nie cały parter, sprawdź dokładnie ;)
~ df
ponad rok temu ocena: 25% 5
cały z klasami do końca korytarza
~ ;)
ponad rok temu ocena: 50% 4
Nie cały, sprawdź jeszcze raz, podpowiedź: biuro kierownika handlówki i drugie pomieszczenie.
~ nie tak panowie, nie tak
ponad rok temu ocena: 50% 3
Dogi czytelniku, po pierwsze to sam się zlikwiduj, bo pojęcia większego, ani mniejszego nie masz o czym piszesz, po drugie w szatni to pewnie zrobić polski i matematykę i coś jeszcze, w końcu takie wyremontowane, piękne, wysokie na 200cm pomieszczenia, po trzecie, na parterze, w biurze po kierowniku handlówki (może z 8-10 m2) zrobić historię, geografię i inne, po czwarte, na pierwszym piętrze no co zrobić, bo są trzy pomieszczenia, niezbyt duże po dyrekcji, po piąte, klasy dla uczniów (a o to tylko chodzi) to raptem dwa piętra - trzecie i czwarte - kilka gabinetów i to do remontu. Więc głupot nie gadaj, czytelniku, że powierzchni jest więcej niż w CKU. Naciągasz i przekręcasz fakty jak tylko się da, jak dobry politruk.
~ Czytelnik
ponad rok temu ocena: 100% 2
do nie tak panowie, nie tak: Nie ma się co tak ekscytować, powiedz mi były plany likwidacji i podziału szkoły? Były. To o czym nie mam pojęcia? Nigdy nie twierdziłem, że w piwnicy mają być sale do permanentnej nauki, ale pracownie przedmiotową zrobić można - np ciemnia. Skoro kierownik gospodarczy handlówki się mieścił na parterze, to kierownik ZST-H chyba też może? " klasy dla uczniów (a o to tylko chodzi) to raptem dwa piętra - trzecie i czwarte - kilka gabinetów i to do remontu." - jeśli już to drugie i trzecie, a o remoncie się nie wypowiem, ale skoro tam była szkoła, sale dydaktyczne, to po roku stania nieużywane nie wymagają raczej zbyt wielkich nakładów. "Więc głupot nie gadaj, czytelniku, że powierzchni jest więcej niż w CKU. " - może zmierzymy? EOT
~ elo
ponad rok temu ocena: 50%  1
a przecież w Gimnazjum nr 5 jest dużo miejsca...
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.