fot. elblag.net
Naprawa dróg dojazdowej, osiedlowej, remont schodów i budowa ścieżki do parku, zagospodarowanie placów zielonych - to tylko niektóre zadania, które elblążanie chcą realizować w ramach Budżetu Obywatelskiego 2013/2014.
Podobnie jak w ubiegłym roku akcja cieszy się dużym zainteresowaniem. Nie ma dnia, aby elblążanie nie zasięgali informacji w Biurze Obsługi Interesanta. Trwa właśnie nabór projektów, które zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców Elbląga. Trzeba się śpieszyć, gdyż czasu coraz mniej. Wnioski przyjmowane będą tylko do 14 czerwca 2013 roku.
Do tej pory złożone zostały wnioski, które można tematycznie podzielić wg następujących zadań:
• trasa pieszo-rowerowa (Fromborska – Zajazd Krasny Las, Fromborska odcinek Bielany-Próchnik)
• chodnik (ul. Klasztorna, Kuśnierska, M.C.- Skłodowskiej, Przymurze, Rycerska, Poprzeczna, Wiejska, Browarna, Pionierska, Trybunalska)
• porządkowanie placów/terenów zielonych (ul. Fromborska, Klasztorna, Kuśnierska)
• oświetlenie (ul. Zamkowa, Trybunalska)
• parking (ul. Klasztorna, Kuśnierska, Kilińskiego, Rechniewskiego, Okrzei, Brzeska)
• drogi (ul. Klasztorna, Kuśnierska, 12 Lutego, droga łącząca Aleję Jana Pawła II z ulicą Fromborską, Olkuską, M.C. Skłodowskiej, skrzyżowanie Mickiewicza-Ogrodowa)
• teren przyjazny mieszkańcom
• plac zabaw (ul. Kilińskiego, Klasztorna, Kuśnierska, Trybunalska, Armii Ludowej, Brzeska, Panieńska, Dojazdowa, Rybna)
• przystanek tramwajowy (Aleja Grunwaldzka: wysokość hali CSB)
• rewitalizacja podwórka (ul. Trybunalska) • budowa basenu krytego (Elbląg)
- W poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego elblążanie wykazali się bardzo dużą aktywnością – wpłynęło 777 wniosków na przeróżne mniejsze i większe projekty infrastrukturalne – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego. - Liczymy na podobne zainteresowanie w przypadku tej edycji. Wypełnienie wniosku nie wymaga specjalnego wysiłku, ani szczegółów na temat wnioskowanej inwestycji. Wystarczy wskazać miejsce, krótko opisać zakres prac, wpływ inwestycji na życie lokalnej społeczności i złożyć tak wypełniony wniosek osobiście w Urzędzie Miejskim przy ul. Łączności lub poprzez formularz dostępny na stronie internetowej budzetobywatelski.elblag.eu – dodaje Hanna Laska-Kleinszmidt.
Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy Elbląga mają większy niż dotychczas wpływ na to, co dzieje się w mieście, na osiedlu, w najbliższym otoczeniu. W ramach tegorocznej edycji dotychczas wpłynęło kilkadziesiąt wniosków. Są to głównie propozycje dotyczące poprawy stanu drobnej infrastruktury na elbląskich ulicach i osiedlach. Elblążanie przede wszystkim oczekują bezpiecznych placów zabaw dla dzieci, remontów nawierzchni chodników, zwiększenia liczby miejsc parkingowych. Po 14 czerwca wszystkie wnioski będą szczegółowo analizowane i opiniowane pod względem formalnym, kosztowym czy technicznym. Pozytywnie zaopiniowane propozycje zostaną następnie poddane pod głosowanie, które wyłoni zwycięskie projekty do realizacji w 2014 roku.
- Zachęcam do aktywnego udziału w zmienianiu swojego najbliższego otoczenia, bo Budżet Obywatelski to Twój pomysł, ale wspólne działanie – dodaje Hanna Laska-Kleinszmidt.