› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Zmiany w Karcie Nauczyciela. Co na to pedagodzy?

› rozwój i edukacja ponad rok temu    25.02.2016
Ines Kuraś
komentarzy 4 ocen 2 / 100%
A A A
zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułuzdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu fot. 

Karta Nauczyciela od zawsze budzi wiele spekulacji. Część osób uważa, że powinno się ją całkowicie zlikwidować, inni zaś twierdzą, że zapewnia ona - w pewnym sensie - ochronę wieloletnim nauczycielom. W zeszłym tygodniu (16.02) rząd przyjął nowelizację tegoż dokumentu. Co sądzą o tym nauczyciele elbląskich szkół?

Projekt nowelizacji ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku tj. Karta Nauczyciela został przyjęty 16 lutego przez Radę Ministrów. Zgodnie z nowelizacją ma powstać centralny rejestr orzeczeń dyscyplinarnych wobec pedagogów. W rejestrze będą znajdowały się dane osób, które zostały prawomocnie ukarane wydaleniem z zawodu lub zwolnione z pracy z 3-letnim zakazem zatrudnienia w oświacie.

Dodatkowo nowelizacja przewiduje, że od nowego roku szkolnego tj. wrzesień 2016 zostaną zniesione tzw. godziny karciane. Jak donosi gazetaprawna.pl, na podstawie obowiązujących przepisów każdy nauczyciel w szkole podstawowej i gimnazjum musi poświęcić dwie godziny w tygodniu na zajęcia pozalekcyjne, a w szkole ponadgimnazjalnej – jedną godzinę. Po zmianach nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia pozalekcyjne zgodnie z ustaleniami podjętymi przez dyrektora szkoły.

Zmieniono także zasady otrzymywania wynagrodzenia nauczycieli, którzy otrzymają tytuł profesora oświaty. Tytuł ten nadaje minister oświaty osobom, które w trakcie wieloletniej (co najmniej 20-letniej) pracy pedagogicznej wyróżniały się wybitnymi osiągnięciami.

Do tej pory samorząd wypłacał tego typu osobom sześciokrotność ostatniej pensji zasadniczej, przy czym środki na ten cel pochodziły z rezerwy celowej. Po zmianach MEN w swoim budżecie co roku będzie zabezpieczał 450 tys. zł, a na jednego nauczyciela będzie przypadało 18 tys. zł.

- czytamy na portalu gazetaprawna.pl

Postanowiliśmy zapytać elbląskich nauczycieli, co sądzą o wprowadzonych zmianach?


Zmiany są potrzebne, ale nie wszystkie. Nowelizacje zazwyczaj niosą za sobą konsekwencje. Podejmując pracę nauczyciela, jak każdą inną, należy przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Uważam, więc że specjalny rejestr nie jest do tego potrzebny. Co się tyczy godzin karcianych, praktycznie każdy nauczyciel, czy ma obowiązek, czy nie - przygotowuje dodatkowe lekcje dla uczniów. Nie zawsze oni chcą z tego korzystać, ale my im takie możliwości dajemy

– zauważa jedna z nauczycielek szkoły gimnazjalnej.


Uważam, że wprowadzone zmiany są potrzebne. Za pomocą stworzonego rejestru łatwiej będzie przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Zajęcia pozalekcyjne i tak zazwyczaj były ustalane z dyrektorem, ale może dzięki zmianom będzie dowolność w tematyce np. doświadczenia naukowe

– dodaje nauczyciel szkoły podstawowej

 

A wy co sądzicie o wprowadzonych zmianach? Były konieczne?

 

źródło: gazetaprawna.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zmęczony belfer
ponad rok temu ocena: 44%  4
Do "gościa" w jakim celu podawane są te bajki. Friko i tyle. Reszta to zupełnie inna sprawa. Radzę się zapoznać z tematem i dopiero po przemyśleniu coś napisać. Wystarczy tych ataków na nauczycieli, którzy za żadnej władzy, która ich wyedukowała nie byli doceniani. A skąd macie te tytuły przed nazwiskami ?
odpowiedz oceń komentarz 4 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sokrates
ponad rok temu ocena: 64%  3
Ale niestety nikt z koleżeństwa nawet nie wspomniał, że te tzw. godziny "karciane" nie były płatne. A były to przecież dwie godziny w tygodniu za friko. Nie starczyło odwagi, aby o tym chociaż wspomnieć.
odpowiedz oceń komentarz 9 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gość
ponad rok temu ocena: 38% 2
Jakie za friko???????? Przecież nauczyciel ma pensum 18 godzin dydaktycznych ale w 40 godzinnym tygodniu pracy! i bierze za to wynagrodzenie
~ emeryci do wnuków
ponad rok temu ocena: 88%  1
W obecnych czasach wszyscy którzy osiagnęli wiek emerytalny powinni bezwzględnie być zwalniani z pracy a nie cackanie się jak z jajem- może łaskawie pa czy pani raczy odejść.
odpowiedz oceń komentarz 14 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.