› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Zanim zajmiemy się leczeniem skóry...

› bieżące ponad rok temu    1.09.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Zanim zajmiemy się leczeniem skóry...

Zanim zajmiemy się leczeniem skóry lub poprawianiem jej wyglądu warto wiedzieć z czego ona się składa - za jakich warstw, komórek, z jakich receptorów? W przekroju skóra składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Warstwy te również składają się z osobnych części. Segmenty skóry zaopatrywane przez różne gałęzie nerwów obwodowych to dermatony.

Warto też wiedzieć, że w skład skory wchodzą też gruczoły, że dermatologia zajmuje się również paznokciami i włosami. Skóra dorosłego człowieka nie jest lekka jak pergamin, bowiem waży od 3,5 do 4,5 kg i stanowi do 6 proc. masy ciała.

Zatem skóra ludzka składa się ze skóry właściwej, przydatków (wspomniane gruczoły, włosy i paznokcie) oraz naczyń krwionośnych, gruczołów i zakończeń nerwowych. W zależności od umiejscowienia skóra posiada różną grubość, w pobliżu naturalnych otworów ciała (m.in. odbyt, nos, narządy płciowe) przybiera postać delikatniejszą, czyli błony śluzowej. Skóra w niektórych miejscach ma tendencję do rogowacenia, przede wszystkim na stopach. Najcieńsza jest na powiekach, napletku i żołędziu prącia.

Skóra pełni nie tylko funkcję ochronną (np. przed gorącymi lub zbyt chłodnymi temperaturami lub czynnikami chemicznymi) ale dzięki obecnym w niej zakończeniom nerwowym pozwala na percepcję bodźców zewnętrznych. Skóra "potrafi" też kontrolować wchłanianie niezbędnych związków chemicznych.

Na wygląd i elastyczność skóry wpływają dwa rodzaje wydzielin - wodnista, czyli pot i tłuszczowa, czyli łój. Gruczoły potowe rozsiane są właściwie po całej skórze pomijając mniejsze wargi sromowe, wewnętrzną powierzchnię napletka i żołądź. W okresie pokwitania pojawiają się osobliwe gruczoły potowe zwane apokrynowymi. Rozmieszczone są w konkretnych miejscach (m.in. okołoodbytnicze i przedsionkowe nosa) i nie wydzielają potu, tylko ciekłą substancję określającą zapach osobnika.

Na skórze są dwa rodzaje gruczołów łojowych - część związana jest ściśle w mieszkiem włosa i uchodzące w lejku włosa; część natomiast jest niezależna od włosów i część z nich może znajdować się w okolicy powiek, naturalnych otworów ciała oraz czerwieni warg.

Z komórek naskórka powstają włosy i są to włókna zrogowaciałe. Również zrogowaciałą strukturą skóry są paznokcie. Płytka paznokciowa wyrasta z tzw. macierzy.

Zarówno włosy, jak i paznokcie mogą swoim wyglądem odzwierciedlać niektóre poważne choroby organizmu, zatem służą również do diagnostyki. Lekarzem odpowiadającym za diagnozę i leczenie chorób skóry jest dermatolog, to do niego należy udać się niezwłocznie po stwierdzeniu niepokojących objawów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.