› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Zalety i wady edukacji domowej - nasz poradnik

› poradnik ponad rok temu    30.08.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Zalety i wady edukacji domowej - nasz poradnik

Coraz częściej można usłyszeć, że rodzice, kierowani rozmaitymi przesłankami, rezygnują z klasycznej formy edukacji i przekonani o płynących z tego korzyściach decydują się na naukę dzieci w domu. To rozwiązanie ma wiele niekwestionowanych zalet, jednak zanim ostatecznie wybierzemy drugi z proponowanych wariantów, przeanalizujmy również istniejące wady.

Czym jest homeschooling?

Edukacja domowa, inaczej homeschooling, to nic innego jak realizowanie programu nauczania we własnych czterech ścianach, a rolę nauczyciela przejmuje zazwyczaj jeden rodzic. Aby można było rozpocząć edukację domową swoich pociech, należy złożyć odpowiednie podanie do lokalnej szkoły, której pracownicy będą cyklicznie sprawdzać posiadaną przez dziecko wiedzę, dzięki czemu będzie mogło, tak jak jego rówieśnicy, otrzymywać świadectwa poświadczające ukończenie kolejnego etapu nauki.

Zalety edukacji domowej

Rodzice, decydujący się na homeschooling, wskazują przede wszystkim na większą efektywność zajęć prowadzonych w domu. Faktycznie, istnieją wówczas idealne warunki ku temu, aby poświęcić dziecku maksymalną ilość uwagi i czasu, których, ze względu na liczebność klas, nie mógłby oczekiwać w szkole. Silnym argumentem, przemawiającym za edukacją domową, jest także możliwość dostosowania tempa i indywidualnego toku nauczania. Sami możemy dobrać podręczniki, z których będzie korzystała nasza pociecha. Ogromny ich wybór oferują sklepy internetowe, np. Merlin.pl, dzięki któremu skompletujemy zestaw, który będziemy mogli odebrać w paczkomacie po 24 godzinach od złożenia zamówienia zupełnie za darmo.

Wiele osób, korzystających z tego rozwiązania, wskazuje również na głębszą relację i silniejszą więź między dzieckiem a rodzicem. Wśród atutów homeschoolingu wymienia się ponadto odczuwalnie większą kontrolę nad przyswajanym materiałem, którego źródłem nie muszą być przede wszystkim podręczniki, brak prac domowych, a co się  tym wiąże, więcej czasu wolnego, oraz separację od agresji i konfliktów, będących owocami nie zawsze poprawnych relacji z kolegami.

Wady edukacji domowej

Jednak swego rodzaju izolacja od otoczenia może niekorzystnie wpłynąć na umiejętność nawiązywania nowych znajomości, funkcjonowania w społeczeństwie oraz pracy zespołowej, których nie przekażą żadne podręczniki. W przyszłości może mieć problem między innymi z uczestnictwem w jakichkolwiek dyskusjach, podejmowaniem kluczowych decyzji oraz podziałem zadań i obowiązków.

Wśród wad edukacji domowej wyróżnia się także brak dostępu do rozmaitych pomocy naukowych, a ponadto nieodzowną zależność między poziomem nauczania a wiedzą posiadaną przez rodzica. Warto też pamiętać, że homeschooling wymaga ogromnego zaangażowania, samodyscypliny, systematyczności, regularności i konsekwencji, w związku z czym często jest swoistą próbą charakteru.

Edukacja domowa jest propozycją alternatywną dla wszystkich, obawiających się kolejnych reform, jak również przekonanych o niskiej skuteczności klasycznego systemu nauczania. Homeschooling, chociaż wydaje się rozwiązaniem idealnym, nie jest pozbawiony wad, więc ostateczny wybór, mogący wpłynąć na całe życie naszej pociechy, należy bardzo dokładnie przemyśleć.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.