› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Wymioty u dziecka - jak mu pomóc?

› poradnik ponad rok temu    9.08.2016
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Wymioty u dziecka - jak mu pomóc?

Wymioty – niezależnie od tego, czym są spowodowane – prowadzić mogą do niebezpiecznego w skutkach odwodnienia. Jak pomóc zmagającemu się z nimi dziecku?

Czym są spowodowane?

Najczęstszymi przyczynami wymiotów u dzieci są: zapalenie żołądka i jelit, zatrucia pokarmowe oraz alergie i nietolerancje pokarmowe. Pierwsze, często nazywane objawami grypy żołądkowej (choć nie mają z grypą nic wspólnego), wywołane są zwykle rotawirusami, spożyciem skażonej (bakteriami, wirusami lub pasożytami) żywności lub zaniedbaniami higienicznymi (np. niemyciem rąk przed posiłkami). Drugie wynikają ze spożycia nieświeżej, źle przygotowanej lub niewłaściwie przechowywanej żywności, w której namnożyły się toksyny. Trzecie spowodowane mogą zostać każdym produktem spożywczym, chociaż reakcje alergiczne u dzieci wywołują najczęściej orzechy ziemne, krowie mleko, jaja, ryby i pszenne produkty zbożowe.

Groźne odwodnienie

Wymioty mają na celu usunięcie z organizmu toksycznej substancji. Dlatego walka z nimi z jednej strony może okazać się nieskuteczna (odruch będzie zbyt silny), a z drugiej – wręcz szkodliwa. Szybkie pozbycie się toksyny umożliwi w końcu powrót do zdrowia. Niemniej dziecko w ich trakcie przeżywa nie tylko nieprzyjemności, ale jest także narażone na odwodnienie.

Wraz z treścią żołądka z organizmu dziecka usuwana jest woda. Jej niedobór prowadzić może do odwodnienia. ponadto razem z wodą dochodzi do utraty elektrolitów, odpowiedzialnych za utrzymanie wewnętrznej równowagi organizmu. Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej prowadzić mogą nawet do utraty przytomności – są niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale nawet życia naszego dziecka. Dlatego podstawą w radzeniu sobie z wymiotami jest odpowiednie nawodnienie.

Konieczne nawodnienie

W trakcie wymiotów, po chwili od każdego ich epizodu, dziecku należy podać łyżeczkę tzw. DPN – doustnego płynu nawadniającego. Takie preparaty, jak np. Orsalit (www.orsalit.pl), oprócz wody w swoim składzie mają także glukozę oraz elektrolity, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Środek nawadniający podawać należy od czasu wystąpienia pierwszych objawów (czyli jak najszybciej), jeszcze przed wizytą u lekarza. Dzięki temu nie dopuścimy do tego, aby nasz maluch się odwodnił, a to pomoże mu szybciej powrócić do zdrowia.

Szukasz skutecznych porad na temat zdrowia dziecka? Odwiedź stronę zdrowemaluchy.pl!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.