› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Wszystko, co trzeba wiedzieć o inhalacji

› dzieci i rodzina ponad rok temu    25.08.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 2 / 100%
A A A
Wszystko, co trzeba wiedzieć o inhalacji

Inhalacje to zabieg leczniczy oparty na wdychaniu pary wodnej zawierającej roztworów soli fizjologicznej lub leków. Wykonuje się go za pomocą inhalatora, nebulizatora bądź poprzez wdychanie par bezpośrednio znad naczynia z parującym roztworem. W czasie inhalacji wykorzystuje się preparaty lecznicze o działaniu rozkurczowym oddziaływającym na oskrzela, dzięki czemu wspomagany jest proces oczyszczania dróg oddechowych poprzez odkrztuszanie wydzieliny.

Dlaczego warto inhalować dzieci?

Inhalacje są świetną terapia wspomagającą proces leczenia, zwłaszcza w przypadku dzieci, u których pojawił się zarówno katar jak i kaszel. Inhalacja dobrze wpływa na kurację infekcji zarówno górnych jak i dolnych, dróg oddechowych. Dzięki soli fizjologicznej wykorzystywanej podczas zabiegu, nawilżane są drogi oddechowe malucha, co bywa w okresie jesienno-zimowym, w czasie którego śluzówka bywa niedostatecznie nawilżona jest szczególnie zalecane gdyż zapewnia to dodatkową ochronę przed bakteriami i wirusami. Inhalacje to sposób na aplikację zaleconego przez lekarza preparatu bez zbędnego obciążania układu oddechowego czy pokarmowego. Zabieg jest niezwykle łatwy do przeprowadzenia a co najważniejsze nie jest uciążliwy a nawet może być przyjemną formą zabawy dla dziecka zwłaszcza wtedy kiedy zastosujemy urządzenia zaprojektowane i wykonane z myślą o najmłodszych, np. pluszowy pokrowiec na nebulizator.

Kiedy zastosować inhalację u niemowląt i dzieci?

Zabieg inhalacji jest szczególnie zalecany w przypadku występowania alergii bądź przewlekłych problemów z zatokami przynosowymi, astmie oskrzelowej oraz wszelkich infekcji górnych dróg oddechowych. Zaleca się przeprowadzanie inhalacji na kaszel zarówno mokry jak i suchy oraz w przypadku wystąpienia różnego rodzaju problemów z oddychaniem.

Jakie urządzenie stosować do inhalacji?

Zabiegi inhalacji wykonuje się za pomocą inhalatora lub nebulizatora. Bez względu, które z wymienionych urządzeń wykorzystamy, najważniejsza jest skuteczność zabiegu. Lek podawany przez inhalator lub nebulizator trafia bezpośrednio do miejsca docelowego, dzięki czemu jest efektywniejszy a co najważniejsze bezpieczniejszy dla całego organizmu.

Jak prawidłowo inhalować dziecko?

Niezwykle ważną informacją jest pozycja w jakiej inhalujemy dziecko. U niemowlęta inhalację wykonujemy w pozycji półleżącej natomiast u starszych dzieci w pozycji siedzącej. Rozpoczęcie inhalacji zaczynamy od przygotowania roztworu, poprzez wprowadzenie do nebulizatora soli fizjologicznej, bądź zaleconego przez pediatrę leku. Następnie podłączamy urządzenie. Kolejny etap, to przeprowadzenie zabiegu. W przypadku dzieci po 3 roku życia, wskazane jest zastosowanie ustnika, który ma znacznie większą absorpcję preparatu leczniczego niż maseczka. Rola dziecka w czasie zabiegu z wykorzystaniem ustnika polega na wprowadzeniu go buzi i swobodnym oddychaniu przez usta.

Z kolei podczas inhalacji niemowląt, stosuje się wyłącznie maseczkę, która swoja powierzchnią obejmuje usta oraz nosek maluszka, dzięki temu lek jest lepiej i szybciej wchłaniany a sam zabieg może być przeprowadzony w czasie snu malucha. Inhalacja powinna trwać do momentu skończenia się preparatu leczniczego, czyli do chwili zaprzestania wytwarzania się mgiełki. Zabieg należy zakończyć płukaniem jamy ustnej malucha wodą. Nie należy płukać buzi, w przypadku noworodków gdyż może to spowodować zakrztuszenie dziecka.

Po zabiegu wskazane jest ostukanie plecy dziecka, które wykonuje się wiotką ręką złożoną w „łódeczkę”, omijając okolice kręgosłupa i nerek. Siła uderzeń powinna być proporcjonalna do wieku dziecka, im mniejsze dziecko tym delikatniejsze powinny być uderzenia. Niemowlaki należy oklepywać nie dłużej niż1-2 minuty, u starszych dzieci zabieg można wykonywać przez około 15 minut. Oklepywanie, należy wykonywać w kierunku z dołu do góry pleców, dziecko powinno być w pozycji leżącej ale nie jest to wymóg konieczny i możliwe jest przyjęcie dowolnego ułożenia ciała. Oklepywanie wykonuje się w celu, wspomożenia odkrztuszenia znajdującej się w drogach oddechowych dziecka wydzieliny.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ nikki
ponad rok temu ocena: 0%  2
Jak dla mnie inhalacje to cudowny sposób by pokonać katar i kaszel. Oczywiście najlepiej byłoby skonsultować leczenie z lekarzem. Czasem wystarczy sól fizjologiczna a czasami trzeba podać lek, taki jak Benodil, żeby powstrzymać stan zapalny i męczący kaszel. Takie leczenie jest zlecane przez lekarza w odpowiednich dawkach.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lidka
ponad rok temu ocena: 0%  1
to jest niezawodny sposób na leczenie kaszlu i kataru. Moja mama robiła mi inhalacje z majeranku, ja mam troszkę wygodniej, ponieważ posiadam nebulizator. To zawsze pomaga. Jeśli kaszel jest męczący można dodatkowo wprowadzić przeciwzapalny fosidal. Wtedy działamy dwustronnie.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.