› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

WOS, historia i język polski. Gimnazjaliści już po pierwszych testach...

› rozwój i edukacja ponad rok temu    23.04.2013
Agnieszka Światkowska
komentarzy 0 ocen 5 / 80%
A A A
Uczniowie Gimnazjum Nr 9 podczas przerwy między testamiUczniowie Gimnazjum Nr 9 podczas przerwy między testami fot. Konrad Kosacz / elblag.net

O godz. 9. elbląscy gimnazjaliści, tak samo jak ich rówieśnicy trzecioklasiści z całej Polski, rozpoczęli egzaminy weryfikujące ich wiedzę i umiejętności zdobyte w gimnazjum. Dziś pierwszy dzień ich zmagań, na który złożył się test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Zaś po godzinnej przerwie uczniowie zasiedli do arkusza z języka polskiego.

W Elblągu do egzaminu gimnazjalnego podeszło 1086 uczniów z 10 gimnazjów, zaś w Gimnazjum Nr 9, gdzie postanowiliśmy sprawdzić, jak trzecioklasiści radzą sobie z wiedzą humanistyczną, do testu przystąpiło 83 uczniów. - Uczniowie już od jakiegoś czasu intensywnie przygotowywali się do dzisiejszych testów. Brali udział w zajęciach dodatkowych – mówi Hanna Targańska, dyrektor Gimnazjum Nr 9. Z tego co mówili sami uczniowie, największe obawy były związane właśnie z arkuszem historycznym, gdyż sama historia słynie z bardzo obszernego programu – dodaje dyrektor. Jest sporo rzeczy do zapamiętania. Daty, fakty historyczne – to niewątpliwie przeraża uczniów. Nie mniejszy strach będzie jutro przed testem z matematyki – stwierdza dyrektor. Często jest tak, że nam nauczycielom wydaje się, że uczniowie opanowali materiał, a potem jednak podczas testów wychodzi zupełnie coś innego. Na pewno spore znaczenie odgrywa tu stres – przyznaje.

W przerwie między testami mieliśmy okazję zapytać zarówno nauczycieli, jak i uczniów o nastroje po pierwszej części. - Młodzież wyszła zadowolona i twierdzi, że źle nie było – przyznaje Aleksandra Maciejewska, nauczyciel języka polskiego. Mam nadzieję, że po części humanistycznej usłyszę to samo, gdyż sporo czasu poświęciliśmy na to, by uczniowie czuli się pewnie rozwiązując arkusze egzaminacyjne. Z doświadczenia mojego wynika, że największą bolączką uczniów jest stworzenie wypowiedzi pisemnej – dodaje nauczycielka. Na pewno też boją się gramatyki, dlatego że jest ona traktowana bardzo wybiórczo na egzaminie. Są to z reguły 2 pytania oderwane zupełnie od reszty zadań, więc obawiają się, że może im się coś pomieszać. Bardziej jednak uczniowie obawiają się pracy pisemnej. Z reguły jest tak, że pojawia się rozprawka, gdyż jest to sztandarowa forma wypowiedzi, którą młodzież poznaje w gimnazjum.


A co powiedzieli nam trzecioklasiści? Jedni twierdzą, że poszło masakrycznie, inni zaś, że bardzo dobrze. Właściwie co uczeń to inna odpowiedź. - Obawiałam się, że będzie dużo zadań związanych z historią współczesną – mówi jedna z uczennic. A jeśli chodzi o część poświęconą z języka polskiego, to liczę na to, by jednak rozprawki nie było – dodała jej koleżanka.

Aby zaliczyć testy gimnazjalne i tym samym ukończyć szkołę gimnazjalną trzeba do nich przystąpić i to jest jedyny warunek jaki należy spełnić. Jeśli uczeń nie napisze egzaminu, będzie musiał powtarzać trzecią klasę i przystąpić do egzaminu w następnym roku szkolnym, ponieważ edukacja na poziomie podstawowym jest w Polsce obowiązkowa dla każdej osoby poniżej 18. roku życia.

Wystarczy więc przyjść na egzamin, wejść do sali i zakodować swoją pracę, gdyż liczba punktów uzyskana na egzaminie gimnazjalnym nie ma wpływu na ukończenie przez ucznia gimnazjum, aczkolwiek ma to już znaczenie podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.