› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Włączanie w sztukę - warsztaty

› zapowiedzi ponad rok temu    30.10.2015
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Włączanie w sztukę - warsztaty

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" i Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli organizują trzeci cykl warsztatów „Arteterapia w edukacji wczesnoszkolnej". Warsztaty przeznaczone są dla nauczycieli szkół podstawowych, placówek integracyjnych, wychowawców świetlic i organizatorów zajęć pozalekcyjnych.

Celem warsztatów jest rozwijanie umiejętności stosowania technik plastycznych, których można używać w pracy z dziećmi, ucząc je konstruowania, kształtowania i łączenia materiałów w całość. Pierwsze spotkanie odbędzie się 26 listopada w godz. 16.00-19.00. Warsztaty poprowadzą Marlena Szwemińska – konsultant ds. pedagogiki specjalnej i integracji W-MODN w Elblągu, Alicja Guła- konsultant ds. wychowania przedszkolnego W-MODN w Elblągu, Ewa Bednarska-Siwilewicz, plastyk, pedagog CSE „Światowid".

- Twórczość plastyczna wspiera wielozmysłowe postrzeganie wielu zjawisk i wyrażanie emocji. Sprzyja rozwojowi indywidualnych form wypowiedzi i swobodnemu eksperymentowaniu w zakresie różnych technik – mówi Ewa Bednarska – Siwilewicz. - Wśród nauczycieli i animatorów kultury jest wiele osób z pasjami, które poszukują wskazówek, sposobów pracy z tworzywem.

Program warsztatów obejmuje cztery spotkania, raz w miesiącu. Uczestnicy poznają techniki rysunkowe i graficzne, techniki papieru, malowania na deskach, tworzenia faktur i struktur. Zajęcia rozpoczną się od technik graficznych i rysunkowych, ćwiczeń ręki, rysunku kreatywnego, kakografii, gipsorytu, monotypii. Kolejne będą techniki malarskie – faktury, techniki impastu, barwne plamy, malarstwo na podłożach z drewna i kartonu, malarstwo na szkle, praca w masach rzeźbiarskich i ceramicznych, techniki papieru, a także warsztat tworzenia pomocy dydaktycznych, mat sensorycznych, kieszeni pamięci, liczmanów czy książeczek dotykowych. W ćwiczeniach tych jest całe spektrum doświadczania kontaktu z materiałem i prób jego opanowania.

Aktywność w zakresie arteterapii powinna obejmować dzieci zamknięte w sobie, zahamowane, nadpobudliwe, nieakceptowane, odrzucone, z niską motywacją do nauki, a zwłaszcza z małą sprawnością psychoruchową.

- Włączanie w sztukę pomaga im w poznaniu nowych sposobów widzenia, dzięki czemu same mogą ocenić i interpretować nowe zjawiska, pojawiające się w ich świecie – ocenia Ewa Bednarska – Siwilewicz. - Tworzenie wspomaga koncentrację oraz cierpliwość, wzbogaca myślenie lateralne, sprzyja tworzeniu mapy pojęć, a także rozwija sieć połączeń tzw. szlaków komunikacyjnych między neuronami.

Osoby zainteresowane szkoleniami mogą kontaktować się w Ewą Bednarską – Siwilewicz, instruktorem plastyki w CSE „Światowid", pod nr tel. 55 611 20 64 lub mailowo: ewa.bednarska@swiatowid.elblag.pl lub Marleną Szwemińską, konsultantem ds. pedagogiki specjalnej i integracji Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, pod nr tel. tel. 55 643 52 52 w. 38 lub mailowo: m.szweminska@wmodn.elblag.pl

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.