› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Witamina D dla dzieci - kiedy ją podawać najmłodszym?

› poradnik miesiąc temu    9.12.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Witamina D dla dzieci - kiedy ją podawać najmłodszym?

Zdrowy i harmonijny rozwój malucha to kwestia priorytetowa dla każdego rodzica. Niezwykle ważne w tym kontekście okazują się witaminy i minerały, które wspierają organizm i regulują zachodzące w nim procesy. Jedną z najważniejszych substancji w pierwszych latach życia wydaje się witamina D – dla dzieci i ich rozwoju kluczowa z co najmniej kilku powodów. Co należy wiedzieć o witaminie D i dlaczego jest tak istotna dla najmłodszych?

Co trzeba wiedzieć o witaminie D?

Na początku warto krótko wyjaśnić zawiłości w kwestii nazewnictwa. Nazwa witamina D odnosi się do całej grupy związków chemicznych, które wykazują podobne właściwości – m.in. przeciwkrzywicze. Zwykle jednak, używając tego określenia, mamy na myśli witaminę D3, czyli cholekalcyferol, który wśród substancji z tej grupy okazuje się najbardziej istotny i najlepiej przyswajalny dla naszego organizmu.

Witamina D może być częściowo pozyskiwana z diety – za jej dobre źródła uznaje się m.in. mięso tłustych ryb, tran, jajka, nabiał czy wątróbkę. Warto mieć jednak świadomość, że nawet przy częstym sięganiu po te produkty nie uda nam się w pełni zaspokoić zapotrzebowania organizmu na tę substancję. Skąd jeszcze można ją czerpać? Ze słońca! Witamina D3 jest bowiem wytwarzana w naszej skórze pod wpływem ekspozycji na działanie promieni słonecznych.

Jakie znaczenie ma witamina D dla dzieci?

Do najważniejszych funkcji, jakie witamina D pełni w naszym organizmie, należy m.in. wzmacnianie układu kostnego poprzez wspomaganie procesu mineralizacji kości i zębów, a także wspieranie prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. W pierwszych latach życia, kiedy organizm dynamicznie się rozwija i rośnie niemal z dnia na dzień, właściwości tej substancji okazują się szczególnie istotne. Warto więc zadbać o prawidłowy poziom witaminy D w dziecięcym organizmie.

Witamina D3 dla dzieci – kiedy warto ją podawać?

Wskazuje się, że witamina D3 powinna być suplementowana u wszystkich maluchów przed ukończeniem 2. roku życia. Skąd takie zalecenie? Wynika ono przede wszystkim z faktu, że w pierwszych 2 latach życia możliwości pozyskania tej substancji w inny sposób są mocno ograniczone, a jej rola dla prawidłowego rozwoju organizmu – kluczowa. Witamina D dla dzieci poniżej 2. roku życia zwykle podawana jest w formie kropli. Szczegółowy sposób i częstotliwość stosowania preparatów z witaminą D powinny zostać ustalone podczas konsultacji z lekarzem pediatrą.

Czy warto podawać witaminę D także starszym dzieciom? Jak najbardziej – zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy słoneczne dni umożliwiające naturalny „proces produkcji” tej witaminy są rzadkością. Decyzję o suplementacji witaminy D u kilkulatków również należy wcześniej skonsultować z lekarzem.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.