› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Warsztaty gwiazdkowe w Jędrychowie

› zapowiedzi ponad rok temu    8.12.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Warsztaty gwiazdkowe w Jędrychowie

To już ostatnie działania w ramach projektu ETNO warsztaty, tym razem, będą to warsztaty gwiazdkowe w świetlicy wiejskiej Jędrychowie (powiat braniewski). Podczas zajęć powstaną świąteczne dekoracje i piernikowe smakołyki.

Święto Bożego Narodzenia wiąże się z wieloma tradycjami, które są żywo kultywowane, warto jednak zadbać by wiedza o dawnych zwyczajach była przekazywana kolejnym pokoleniom. Na warsztatach dzieci i młodzież wykonają podłaźniczki. Zanim pojawiła się w Polsce choinka, w okresie Bożego Naodzenia królowała w polskich domach właśnie podłaźniczka. Wieszano ją nad stołem, zdobiono orzechami, jabłkami, ciasteczkami, głównie piernikami, kolorowymi wstążkami i różnymi ozdobami z bibuły oraz krążkami opłatka. Mocowana była na sznurze, dzięki któremu można było ją opuszczać aby zjeść łakocie.

Następnie podczas warsztatów uczestnicy ozdobią domki z piernika. Piernik jest jednym z najstarszych ciast, obecnym w polskiej tradycji od wieków. Piernik wywodzi się ze znanych w średniowieczu miodowników (wielkich bochenków chleba z miodem), które wzbogacono właśnie przyprawami korzennymi. Stąd też nazwa „piernik”, która pochodzi od staropolskiego określenia „pierny”, co oznacza „pieprzny”.

Warsztaty gwiazdkowe odbędą się 8 grudnia w świetlicy wiejskiej w Jędrychowie, w godzinach: 15.00 – 18.00. W zajęciach wezmą udział dzieci i młodzież z Jędrychowa i okolic.

Organizatorzy projektu:
Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art” w Elblągu i Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.