› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Waga plecaków pod kontrolą. Zobacz wyniki z elbląskiej szkoły

› raporty ponad rok temu    2.06.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
zdjęcie poglądowe, stanowi ilustrację do poniższego tekstuzdjęcie poglądowe, stanowi ilustrację do poniższego tekstu fot. Bartłomiej Ryś / archiwum elblag.net

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego od marca do końca kwietnia br. na terenie województwa warmińsko-mazurskiego przeprowadzono akcję ważenia plecaków. W Elblągu skontrolowano Szkołę Podstawową nr 23. Dziś znamy wyniki tej kontroli. Na 209 uczniów aż 83 z nich zakwalifikowało się do tak zwanej „normy wysokiej” jeżeli chodzi o ciężar plecaka względem masy ciała.

Każda powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna miała wyznaczyć do oceny dwie szkoły, które są objęte profilaktyczną opieką zdrowotną nad uczniami, w tym jedną szkołę wiejską i jedną szkołę miejską. Preferowano szkoły, w których były co najmniej dwie klasy w jednym roczniku. Dopuszczono jednak możliwość przeprowadzenia oceny ciężaru tornistrów w szkołach, które nie miały co najmniej dwóch klas w jednym roczniku. Dotyczyło to jednak tylko sytuacji, gdy były one mniej liczne (zwłaszcza wiejskie) i nie było możliwości wytypowania szkół z większą liczbą klas w ramach jednego ciągu. Termin badań należało uzgodnić z dyrekcją szkoły i pielęgniarką szkolną, która zgodzi się udostępnić swój gabinet na badanie, tak aby możliwe było indywidualne przeprowadzenie ciężaru ciała ucznia i ciężaru jego tornistra.

Założono, że w każdej wyznaczonej szkole podstawowej ocena obciążenia zostanie przeprowadzona w 12 klasach (po dwie klasy z każdego ciągu), a w gimnazjach – w 6 klasach (również po dwie klasy z jednego ciągu).

W tym miejscu należy wyjaśnić, że polskie ustawodawstwo nie reguluje kwestii maksymalnej wagi plecaka dzieci i młodzieży szkolnej. W literaturze poświęconej temu zagadnieniu nie ma jednolitego stanowiska co do maksymalnego stosunku wagi plecaka do wagi ciała ucznia. Na świecie przyjmuje się wielkość od 10% do 20% wagi ciała ucznia. W trakcie bieżącej akcji przyjęto dwie wartości – tzw. niską normę (w której stosunek wagi plecaka do ciężaru ucznia wynosi do 10%) oraz tzw. wysoką normę (w której stosunek wagi plecaka do ciężaru ucznia wynosi do 15%).

Jak przedstawiają się wyniki? Na 209 skontrolowanych uczniów w Szkole Podstawowej nr 23 w Elblągu, u 126 uczniów stosunek wagi plecaka do ciężaru ciała wyniósł do 10%. U 64 uczniów to już stosunek pomiędzy 10 a 15% (i początek „normy wysokiej”) a u 19 uczniów – stosunek powyżej 15%. „Króluje” w tym badaniu szkoła w Działdowie, w której to na 262 uczniów aż u 50 z nich stwierdzono, że stosunek wagi plecaka do ciężaru ciała wyniósł powyżej 15%. Co ciekawe, cięższe plecaki noszą dziewczynki. Wśród wspomnianych 19 uczniów w „normie wysokiej” aż 12 to przedstawicielki płci pięknej.

Opr. na podst. przesłanego raportu.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 1
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Roman
ponad rok temu ocena: 0%  1
"Wśród wspomnianych 19 uczniów w „normie wysokiej” aż 12 to przedstawicielki płci pięknej." To cytat z tekstu. No cóż, szkoda, że nie podano, cóż składało się na wagę tornistra u dziewcząt, prócz piórnika, podręczników i kajetów.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.