› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

W województwie rusza program szczepień najbardziej kontrowersyjną szczepionką

› zdrowie i uroda ponad rok temu    8.05.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
W województwie rusza program szczepień najbardziej kontrowersyjną szczepionką

Jak podaje Portalsamorzadowy.pl w województwie warmińsko-mazurskim po raz pierwszy rusza w tym roku program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Na kampanię edukacyjną i szczepienia, które obejmą ok. 4 tys. dziewcząt w wieku 11-13 lat, regionalny samorząd przeznaczy 2,5 mln zł.

Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV będą prowadzone przez najbliższe trzy lata. Mają objąć 80 proc. populacji dziewcząt w wieku 11-13 lat, pochodzących z rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Według szacunków urzędu marszałkowskiego oznacza to, że zaszczepionych powinno zostać 4,1 tys. dziewcząt.

Szczepienia nastolatek będą możliwe jedynie za zgodą rodziców. Warunkiem uczestnictwa w programie będzie też przedstawienie dokumentu potwierdzającego, że rodzina korzysta np. ze świadczeń pomocy społecznej. Szczepienia będą poprzedzone konsultacją lekarską, która ma wykluczyć ew. przeciwwskazania.

Dlaczego szczepienia są zorientowane przeciwko wirusowi HPV? W 1980 roku pojawiła się opinia zakładająca, że rak szyjki macicy jest ściśle związany z przenoszeniem się wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Ta teza aktualna jest do dzisiaj. Jednak nawet Państwowy Instytut Raka donosi, że nie ustalono bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego. Grupa wirusów opryszczki zawiera ponad 100 szczepów (możliwa jest nieskończona ilość wariantów), z których tylko około 30 uznaje się za powiązane z rakiem szyjki macicy. W 1992 roku biolodzy molekularni Peter Duesberg i Jody Schwartz z Uniwersytetu Stanu Kalifornia wykryli, że występowanie wirusa opryszczki i wirusa brodawczaka prawdopodobnie spowodowane jest zainfekowaniem rozrastających się komórek rakowych – kobieta z rakiem szyjki macicy jest bardziej podatna na te infekcje. Innymi słowy wirusy opryszczki i brodawczaka raczej wskazywały na obecność choroby, niż ją powodowały.

W związku z powyższym, ale także mając na uwadze wiele zgłaszanych działań niepożądanych szczepionka przeciwko wirusowi HPV budzi dziś bardzo dużo kontrowersje. Informacje dotyczące raportów, które wiążą szczepionkę HPV z poważnymi niekorzystnymi skutkami, w tym śmiercią i spowodowaniem trwałej niepełnosprawności, pojawiają się w poważnych publikacjach naukowych. 

Kontrowersje dotyczące szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu brodawczaka ludzkiego (HPV) są zgłaszane w wielu krajach.

W Japonii doprowadziły do ​​znacznego zamieszania wśród pracowników służby zdrowia i rodziców, co spowodowało bardzo duży spadek wskaźnika wszczepialności, z około 70% do zaledwie 1%. W 2013 roku rząd japoński wycofał zalecenie dotyczące szczepionki przeciw HPV, po wielu przypadkach niepożądanych zdarzeń u zaszczepionych dziewcząt. 27 lipca 2016 roku zgłoszony został pozew zbiorowy dotyczący szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Postępowanie zostało wszczęte przeciwko japońskiemu rządowi i producentom szczepionki przeciwko HPV (GlaxoSmithKline, która wprowadziła na rynek Cervarix i Merck & Co, który sprzedaje Gardasil). Pozew został złożony przez prawników w imieniu 63 dziewczynek (w wieku od 15 do 25 lat), które twierdzą, że wystąpiły niekorzystne skutki zdrowotne po otrzymaniu szczepionki. Poszkodowane domagają się wypłaty odszkodowania co najmniej 15 milionów jenów (140.682 USD) każda. Twierdzą, że doświadczyły szerokiego spektrum problemów zdrowotnych, w tym bólów głowy, chronicznego zmęczenia i upośledzenia zdolności poruszajania się.

Brytyjska Agencja Regulacyjna Leków i Produktów Medycznych (The Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency)w maju 2015 roku ogłosiła, że w ciągu 10 lat przyjęła 8228 raportów / zgłoszeń dotyczących przewlekłych, destrukcyjnych chorób stanowiących potencjalne skutki uboczne zaaplikowania szczepionki, przy czym ocenia się, że liczba takich reakcji niepożądanych jest 10 razy większa. Uprzednio zdrowe nastolatki po podaniu szczepionki zaczynały uskarżać się na bóle w klatce piersiowej i jamie brzusznej, wyczerpanie, trudności w oddychaniu, fibromialgię (przewlekły ból mięśni i stawów) oraz trudności w utrzymaniu pionowej postawy ciała wskutek kołatania serca, zawrotów głowy, uczucia lęku, zmęczenia, nadmiernej potliwości, utraty przytomności, co prowadzi do ograniczenia aktywności życiowej, a niekiedy grozi inwalidztwem różnego stopnia. W 2587 przypadków skutki uboczne zaaplikowanej szczepionki były tak drastyczne, że wymagały natychmiastowej hospitalizacji, bo uznano je za „zagrażające życiu”.

W sieci dostępny jest duński film dokumentalny Zaszczepione dziewczęta (De Vaccinerede Piger), który mówi o powikłaniach poszczepiennych występujacych po podaniu szczepionki przeciwko wirusowi HPV. Materiał przedstawia historię dziewczyn, które ucierpiały mniej lub bardziej poważnie w wyniku szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy (HPV). Duńscy reporterzy dowiedzieli się, że takich zgłaszanych przypadków było ponad 1.000, a samych poważnych - 283. Te zaszczepione i skrzywdzone przez szczepionkę dziewczęta zostały pozostawione same sobie, bez żadnej pomocy ze strony duńskiego rządu i organów zdrowotnych. Nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności za to co się stało. Każda instytucja oddala od siebie zarzuty, zrzucając winę na kogoś innego, jednocześnie obiecując pomoc, ale ostatecznie nie udzielając jej.

Jak informuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP":

Zarejestrowane w Polsce preparaty to 2-walentna Cervarix oraz 4-walentna Silgard w wielu krajach występująca pod nazwą Gardasil. Preparaty te nie są refundowane przez państwo, ale aktualnie trwają szeroko zakrojone działania promocyjne połączone z nakłanianiem władz lokalnych do finansowania tych (kosztownych) szczepień z lokalnych podatków. Obie szczepionki znajdują się na rynku stosunkowo niedawno (kilka lat), a zostały zarejestrowane w błyskawicznym tempie i niewiele wiadomo o ich długotrwałej efektywności; tymczasem pojawia się coraz więcej zgłoszeń poważnych powikłań poszczepiennych.

Źródła:

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 21

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 3
  SMUTNY
 • 11
  WKURZONY
 • 5
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.