› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

W tym miejscu rodzą się artystyczne perełki (foto+video)

› bieżące ponad rok temu    27.10.2013
Marcin Walędzik
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
57 zdjęćW tym miejscu rodzą się artystyczne perełki (foto+video) fot. Konrad Kosacz

Choć ta szkoła funkcjonuje dopiero od pięciu lat, to jej uczniowie i absolwenci znani są już w zasadzie w całym kraju. W tym czasie młodzież tego liceum otrzymała ponad 100 nagród i wyróżnień. Z takiej ilości pochwał można być tylko i wyłącznie dumnym. W piątek w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym odbyła się uroczystość 5-lecia istnienia tej szkoły. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć i materiałem video z tego miejsca.

W szkole uczy się obecnie 81 uczniów w czterech klasach, w każdym roczniku po jednej. Biorą oni udział w konkursach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. - Zdobywamy w nich wiele nagród. Organizowane są przez szkoły plastyczne pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. W ciągu 5 lat zdobyliśmy 76 nagród i 26 stypendiów. Licząc także absolwentów tego liceum, to prawie co drugi uczeń otrzymał jakieś wyróżnienie - mówi z zadowoleniem dyrektor Liceum Plastycznego, Krystyna Brinkiewicz.

Aby dostać się do tej szkoły trzeba pozytywnie zaliczyć egzamin z rysunku, malarstwa, rzeźby i rozmowy na temat różnych dziedzin sztuki. - Oczywiście na egzaminie pojawiają się osoby z różnym poziomem. My badamy czy dana osoba widzi przestrzeń, czy ma jakieś podstawy chociażby na temat rysunku - wyjaśnia dyrektor.

Ciężka praca podstawą sukcesu

Młodzież na swój, jak i szkoły, sukces pracuje bardzo ciężko, dlatego też młodzi uczniowie muszą posiadać odpowiednie cechy charakteru pozwalające przetrwać nawał codziennych zajęć. - Od pierwszej klasy jest ich sporo, kończą się około godziny 16, a potem są jeszcze zajęcia dodatkowe. Aby to wytrzymać uczniowie muszą być bardzo zorganizowani i pracowici. Muszą też lubić to co robią, w przeciwnym razie sobie nie poradzą - dodaje Brinkiewicz.

Jak w każdym liceum młodzież chodzi na lekcje z przedmiotów ogólnych, ale jako szkoła artystyczna oferuje również przedmioty specjalistyczne. - To przede wszystkim historia sztuki, malarstwo, rysunek, rzeźba, podstawy projektowania kompozycji. W drugiej klasie dochodzi jeszcze fotografia i film. Podstawą każdej dziedziny sztuki jest jednak rysunek - wymienia dyrektor. - Od zeszłego roku kładziemy nacisk na grafikę 3D i animację filmową. Mamy pracownię przygotowaną do tego typu prac. Mocno inwestujemy w dobry sprzęt, aby uczniowie mogli jak najwięcej się nauczyć. Liczymy, że także dzięki tym przedmiotom młodzież po zakończeniu nauki w naszym liceum, pójdzie w świat - dodaje.

Po szkole średniej czas na studia

Szkoła daje możliwość bardzo dobrego przygotowania do matury, ale również gwarantuje dobry start w dorosłe życie. Jakie kierunki studiów wybierają absolwenci Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym? - Większość maturzystów wybiera się na malarstwo, grafikę, edukację artystyczną, design w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Koszalinie. Są jednak też tacy, którzy uznają, że wolą studiować coś innego typu budownictwo czy obrona narodowa - zaznacza dyrektor.

Jedną z najbardziej utalentowanych uczennic szkoły jest Natalia Magalska, która ma na koncie wiele nagród w różnego rodzaju konkursach. W piątek 25 października odebrała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za artystyczne osiągnięcia w poprzednim roku szkolnym. Z jej sukcesów cieszy się ogromnie Krystyna Brinkiewicz. - Jest bardzo pracowita. Ma już indeks na dowolną uczelnię w Polsce. Pozostaje jedynie kwestia wyboru miejsca do nauki. Jej prace można obserwować w Bibliotece Elbląskiej.

Jubileusz 5-lecia istnienia

Podczas piątkowej uroczystości 5-lecia działalności Liceum, obecni byli oprócz uczniów i nauczycieli, również absolwenci szkoły, przedstawiciele kuratorium oświaty i instytucji kulturalnych w Elblągu. Jednym z gości był również starosta Sławomir Jezierski. - Zanim ta szkoła powstała, w tym miejscu stał traktor Ursus C-360 i inne narzędzia. Na strychu były muchy i pająki. Wiele osób zastanawiało się czy pani dyrektor wie, na co się decyduje. Było wiele obaw czy pomysł powstania Liceum Plastycznego wypali. Ale dziś po 5 latach można jednoznacznie stwierdzić, że to się udało. W tej szkole czuć ducha artystycznego.

W trakcie części oficjalnej nie zabrakło również miejsca na rozrywkę. Uczniowie wraz z nauczycielem języka polskiego, Dominiką Lewicką-Klucznik, przygotowali przedstawienie pod tytułem "Fejs Bóg". Po zakończeniu zwiedzania zakamarków szkoły, wszyscy zgromadzeni udali się do Biblioteki Elbląskiej, celem obejrzenia wystawy prac z całego okresu 5-lecia szkoły.

Co sprawia, że oprócz odnoszonych sukcesów Liceum Plastyczne jest wyjątkowe? Myślę, że klimat, który w nim czuć już od momentu przekroczenia progu wejściowego do budynku. Widać, że uczniowie, nauczyciele i dyrekcja tworzą wspólnotę, która jest jak rodzina. Atmosfera jest tam bardzo przyjazna. - Jesteśmy również przykładem, że ciężką pracą można osiągnąć wiele - zaznacza Krystyna Brinkiewicz.

Z okazji jubileuszu pragniemy złożyć Liceum Plastycznemu jeszcze więcej sukcesów i nagród, ale również w dalszym ciągu obecności pozytywnego ducha w murach szkoły.

ilość zdjęć 57 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.