› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

W jakiej formie będzie tegoroczne Lato w Elblągu? (+foto/wideo)

› rozrywka ponad rok temu    24.05.2017
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
10 zdjęćW jakiej formie będzie tegoroczne Lato w Elblągu? (+foto/wideo) fot. Maciej Markowski

Wraz z początkiem czerwca, przez ponad trzy miesiące, Elbląg wypełni się kulturalno-sportowymi wydarzeniami. W ramach akcji "Lato w Formie" ponad 100 różnego rodzaju atrakcji przygotowano dla wszystkich mieszkańców niezależnie od wieku. Będą zatem cykliczne koncerty, teatralne przedstawienia, projekt Szkicologia, muzyka portu, przystanek Starówka, kino pod chmurką, lato pełne smaków, a także mnóstwo propozycji sportowo-rekreacyjnych z Biegiem Piekarczyka na czele. Co dokładnie czeka na elblążan tego lata?

- Lato w Formie jest drugą edycją cyklu imprez, animacji, koncertów, spektakli teatralnych, kina pod chmurką, rywalizacji sportowej - wyjaśniał Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji i Kultury. - Pod tym szyldem pojawiają się nie tylko imprezy organizowane przez miasto, ale także te organizowane przez organizacje pozarządowe, miejskie instytucje kultury. Oprócz ciekawych koncertów etc., chcielibyśmy mieszkańcom, turystom zaproponować kilka nowych przedsięwzięć, które urozmaicą wakacyjne weekendy.

Nowościami będą: Przystanek Starówka realizowany przy udziale Młodzieżowego Domu Kultury i Stowarzyszenia Art-Kreatywni, projekt Szkicologia przygotowany przez duet Adrianna Ronżewska-Kotyńska i Aleksandra Hońko oraz uwolnienie Starego Rynku dla artystów i wszystkich osób związanych z szeroko pojmowaną kulturą bez zbędnych opłat i pozwoleń (będzie można również sprzedawać własne prace).

- Pierwszym jest "Przystanek Starówka", na którym w prawie każdą sobotę i niedzielę wakacji, w godzinach do 11 do 17, będzie można ciekawie i interesująco spędzić czas na urządzeniach w miejscu przed Ratuszem Staromiejskim. Tutaj będzie się można uczyć kultury i poznać tajniki tworzenia różnych przedmiotów i rzeczy oraz posłuchać muzyki. Najmłodsi będą mogli również pobawić się w piaskownicy, którą specjalnie na Starym Mieście wystawiamy - mówił Adam Jocz. - Mamy dla wszystkich sporo propozycji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Przewidujemy "Akademię Malucha", gdzie dzieci będą uczestniczyć w malowaniu twarzy, malowaniu na styropianie, skręcaniu balonów, uczyć piosenek, wierszyków, a rodzice będą mogli w tym czasie sobie przysiąść na ławeczce, napić się herbatki, podczas gdy dzieci będą zajęte zabawą. Oferujemy zajęcia plastyczne, czyli malarstwo i rysunek pod okiem instruktorów, malowanie portretów, wernisaż prac plastycznych, jak również mamy ofertę szachów pod chmurką. Będą ustawione stoliki również pod okiem instruktorów. Będą udzielane fachowe porady na temat robienia zdjęć, będzie "Przystanek Ameryka Północna i Południowa" oraz "Przystanek Indie". Nawiązaliśmy kontakt z Indiami i już prace zostały tam wysłane i tam też będą wystawione, a z Indii zostaną przysłane prace do nas. Będą one wystawiane na Starym Mieście. Poza tym oferujemy muzykę: grę na gitarze klasycznej, na bębnach afrykańskich, koncert muzyki dawnej, grę na saksofonie - wyjaśniała Edyta Lichacz, dyrektor MDK w Elblągu.

- Szkicologia to jest taki cykl spotkań, warsztatów rysunkowych i plenerów, które będą się odbywały naprzemiennie. Zaczynamy od warsztatów w ramach Ogrodów Polityki. Będą prowadzone przez architektów nominowanych do nagrody "Bryły roku". Naprzemiennie będziemy rysować, robić plenery architektoniczne, a w kolejne weekendy będą warsztaty, gdzie głównym punktem będzie właśnie rysunek - tłumaczyła Adrianna Ronżewska-Kotyńska.

Jeżeli zaś chodzi o ostatnią propozycję, to - jak zapewniał dyrektor Departamentu Promocji i Kultury - każdy może wziąć udział, natomiast miasto oferuje również niezbędny do tego sprzęt. Obowiązuje jednak kolejność zgłoszeń.

- Chcielibyśmy uwolnić ulicę Stary Rynek - zachęcał Adam Jocz. - Chodzi o uwolnienie jej dla artystów, twórców kultury, ludowych, animatorów oraz każdej osoby, która nie będzie się bała skonfrontować swojej twórczości z widownią.

Lato w Formie zacznie się 1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka, na który przygotowano dodatkowe atrakcje dla najmłodszych. Dodatkowo między 31 maja a 3 czerwca odbywać się będą Letnie Ogrody "Polityki", a w międzyczasie realizowane będą również inne inicjatywy, jak mobilna biblioteka czy lato pełne smaków. "Lato w Formie" to jednak w dużej mierze przestrzeń i pora dźwięków. Na scenie przy Starówce pojawi się każdego tygodnia ciekawy, ambiwalentny gatunkowo artysta czy zespół.

- Od 1 lipca rusza Scena na Starówce - zapowiadał Adam Jocz. - Zaplanowaliśmy, żeby w każdą sobotę i niedzielę odbywał się jakiś fajny koncert. Mamy zakontraktowane zespoły muzyki ludowej, rockowej, folkowej, poetyckiej i myzyki portu. Zaczniemy zespołem Reggaeside z programu Must be the Music, potem Asteria, Ballantyne, Tomasz Steńczyk. Następnie muzyka portu: zespoły Nierobbers czy Klank. Ponad 3 godziny świetnej zabawy z szantami. W jednym dniu wystąpi również Łuaksz Gesek, będzie specjalny koncert dla miłośników orkiestry wojskowej, pojawi się również zespół Słowiańska Dusza wykonujący pieśni narodów słowiańskich. Rockowa kapela Fumez, Trzy Gitary, Popowa Kula, Anima, Planogram, Gracjan Kalandyk, Piotr Bukartyk z zespołem, Transblues oraz Cała Góra Barwinków. Te koncerty zawsze będą się zaczynały o godzinie 20:00, żeby można było brać w nich udział. Przed koncertami będą występowały nasze lokalne zespoły, m.in. z Młodzieżowego Domu Kultury.

Kultura to jedno, a o formę fizyczną będzie można zadbać biorąc udział w różnych zawodach i imprezach sportowych. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Marek Wnuk zapowiedział cykl imprez o różnym zasięgu: IX elbląski Bieg Piekarczyka (4 czerwca), 18 czerwca Garmin Iron Triathlon (w tamtym roku impreza finałowa, w tym jedna z edycji), 24 czerwca Puchar Polski Nordic Walking. W dalszej kolejności Enduroman (20 sierpnia), festiwal sportów wodnych (dwa terminy 25 czerwca i 20 sierpnia), wycieczki rowerowe (2, 16 i 30 lipca) po Wysoczyźnie Elbląskiej, puchar piłki plażowej na boisku przy Tortudze (9 lipca i 6 sierpnia).

Sam Bieg Piekarczyka przyciągnął w tym roku o 350 osób więcej niż w roku ubiegłym, co sytuuje imprezę wśród bardzo dobrych na tle innych wydarzeń tego pokroju (przed końcem zgłoszeń osiągnięty został również limit - 800 uczestników i 220 dzieci w EnduroKid).

- Bieg wyrasta powoli na bardzo dobrą imprezę, imprezę ogólnopolską, ale też międzynarodową, ponieważ w biegu udział biorą także miasta partnerskie, z których są drużyny. Na dzisiaj mamy 7 drużyn, które dokonały zapisów plus miasta partnerskie - mówił Marek Kucharczyk z MOSIR-u.

Wszystkie imprezy będą promowane w internecie, będą utworzone wydarzenia w mediach społecznościowych, będą wysyłane informacje do mediów na bieżąco.

 

ilość zdjęć 10 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.