› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

W Elblągu otwarto przedszkole Legii Warszawa (+zdjęcia)

› dzieci i rodzina ponad rok temu    25.02.2017
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
38 zdjęćW Elblągu otwarto przedszkole Legii Warszawa (+zdjęcia) fot. Maciej Markowski

W samo południe Olimpia Elbląg miała zaplanowany ostatni sparing przed powrotem na boiska II ligi z Legią II Warszawa. Zanim jednak piłkarze obu drużyn spotkali się na murawie, w Hali Sportowo-Widowiskowej oficjalnie otwarto pierwsze w Elblągu przedszkole dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat "Legia Soccer School". To projekt sieci szkół w całej Polsce, który swoim zasięgiem objął także nasze miasto. Premierowe zajęcia o godzinie 10:00 poprowadzili trenerzy, którzy przeszli odpowiednie szkolenia w Warszawie, a na inauguracji pojawili się zawodnicy klubu Mateusz Żyro, Sandro Kulenović, rozpoczynający swoją piłkarską przygodę w Elblągu Tomasz Nawotka oraz maskotka drużyny, popularny "Kazik".

To będzie pierwsze tego typu przedszkole w naszym mieście. Legia Warszawa w ramach swoim "Soccer schools" ma kilkadziesiąt ośrodków w całej Polsce, które kształcą sportowo dzieci i młodzieży: nie tylko przedszkola piłkarskie (dla chłopców i dziewczynek w wieku od 3 do 7 lat), ale również szkoły piłkarskie (6-10 lat) czy szkoły bramkarzy (8-14 lat) i techniki (6-14 lat). Najwięcej placówek jest oczywiście w samej Warszawie, ale w naszym województwie dotychczas nie było żadnego. Najbliżej zlokalizowane były dwa przedszkola: jedno w Kwidzynie, drugie w Brodnicy. Ponadto szkółki Legii funkcjonują chociażby w Ustrzykach Dolnych, Przemyślu, Leżajsk, Zamość, Biała Podlaska czy Ostrołęka. Teraz będzie także w Elblągu.

- U nas z dzieci, które już się zarejestrowały, najmłodsze są z rocznika 2014 - wyjaśniał koordynator trener w Olimpii Elbląg Karol Przybyła. - Zajęcia odbywają się zgodnie z programem, który przygotowała Legia, tak jak odbywa się to w całej Polsce. W każdym tygodniu zajęcia odbywają się w całej Polsce w ten sam sposób, ze scenariuszem zajęć przygotowanym przez Legię. Zajęcia prowadzą u nas trenerzy, którzy są przeszkoleni w Legii Warszawa i tylko ci trenerzy mają możliwość prowadzenia tych zajęć. Grupki stanowią maksymalnie 15 dzieci, a zajęcia polegają głównie na rozwoju ogólnym. Każde zajęcia są nakreślone przez jakąś historię, np. ze znanych bajek, które dzieci wdrażają do tego, co jest tematem głównym zajęć.

W zajęciach na hali udział wzięła pierwsza grupa licząca 20 dzieci, która zapisała do przedszkola, ale jak wyjaśniał Karol Przybyła, zainteresowanie jest duże i z pewnością wkrótce liczba ta się zwiększy. Póki co zajęcia będą się odbywały pod dachem, ale gdy tylko pogoda pozwoli, przeniosą się na zewnątrz.

- W marcu zajęcia będą odbywały się jeszcze w hali, ale od kwietnia chcielibyśmy już wyjść z tymi zajęciami na zewnątrz, jeśli pogoda będzie odpowiednia - mówił trener Przybyła.

Otwarcie przedszkola w Elblągu umożliwiła współpraca partnerska Olimpii i Legii. Piłkarskie przedszkole sygnowane przez mistrza Polski, będzie uzupełnieniem struktury szkoleniowej w elbląskim klubie.

- Wszystko przechodzi przez Warszawę, a nasi trenerzy przeszli odpowiednie szkolenia i będą tutaj prowadzić zajęcia - eksplikował prezes Olimpii Elbląg Paweł Guminiak. - Plan jest tego najmłodszego rocznika, a potem jak już kończą, to wchodzą w skład Olimpii i u nas kontynuują. Jest to tak stworzone, żeby ze sobą nie konkurować, tylko żeby ten wcześniejszy etap, którego w naszym klubie nie było, był tutaj stworzony. [...] Bardziej chodzi o to, żeby zagospodarować te dzieci, które nie miały zajęć w Olimpii, a ten pomysł był naprawdę bardzo fajny i myślę, że przyniesie efekty. Szkolenia techniki czy innych indywidualnych umiejętności jest u nas wewnątrz klubu i spośród trenujących u nas wybieramy tych najzdolniejszych, którzy podlegają pod ten system. Dlatego jesteśmy zainteresowani na ten moment tylko tym najniższym stopniem jako uzupełnienie tej struktury.

Pomysł stworzenia przedszkola w Elblągu wyszedł od strony warszawskiej i po kilku rozmowach kluby doszły do porozumienia.

- Olimpia z Legią od jakiegoś czasu współpracuje na tych starszych rocznikach - mówił prezes Paweł Guminiak. - Przy tych starszych rocznikach są szkolenia dla trenerów. Nasi trenerzy jeżdżą tam, aby poprawiać swoje umiejętności. Są mecze sparingowe pomiędzy konkretnymi rocznikami i od jakiegoś czasu Legia stworzyła pomysł przedszkoli i zaproponowano nam, abyśmy także tutaj w Elblągu stworzyli taki punkt, żebyśmy byli partnerami właśnie w tym miejscu. Po kilku miesiącach przygotowań podjęliśmy takie spotkaniu inaugurujące i od marca będą już regularne spotkania tych dzieci, które się zapisały.

Współpraca obu klubów obejmuje jednak nie tylko szkolenie młodzieży, ale także drużyny seniorskie. Dla Olimpii Elbląg dobre relacje ze stołecznym klubem są ogromnym wyróżnieniem oraz przede wszystkim doskonałą dźwignią marketingową. Legia Warszawa to najbardziej rozpoznawalny polski klub w kraju i za jego granicami.

- Niebawem ma być turniej klubów partnerskich Legii. W jakiś sposób jesteśmy także w stałym kontakcie z drużyną seniorską, choć my mamy na tyle stabilny zespół, że te osoby, które były nam proponowane, nie dołączały do nas, ponieważ nie chcieliśmy nikogo zamieniać, ale mieć bardziej doświadczonych zawodników na to miejsce i w tej rundzie nie skorzystaliśmy z tego rozwiązania. Być może latem, kiedy skończą się kontrakty w seniorach, będziemy rozważać, czy przedłużać kontrakt, czy brać na to miejsce piłkarza młodego z Legii Warszawa. Także kwestia marketingowa, nie ma co się oszukiwać, jest tutaj bardzo istotna. Legia jest mistrzem Polski, gra w Lidze Mistrzów. W Elblągu jest też to środowisko "legijne" i to sprawiło, że ta współpraca jest na normalnych, zdrowych zasadach, bez większych zobowiązań i o taką właśnie chodziło - zakończył prezes Guminiak.

Zapraszamy do galerii zdjęć z otwarcia przedszkola "Legia Soccer School" w Elblągu.

 

ilość zdjęć 38 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.