› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Ulga na dziecko 2012. Ile zyskasz?

› bieżące ponad rok temu    11.02.2013
Agnieszka Światkowska
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Ulga na dziecko 2012. Ile zyskasz?

Ulga z tytułu wychowania dziecka to jedna z najbardziej korzystnych i popularnych ulg podatkowych. Można odliczyć od podatku aż 1112,04 zł za każde dziecko. Ulga na dzieci w rozliczeniu za 2012 r. przysługuje rodzicom, rodzinom zastępczym oraz opiekunom prawnym, o ile w poprzednim roku osoby te spełniły jeden z warunków:

● rodzice skorzystają z ulgi, pod warunkiem że wykonywali władzę rodzicielską,
● rodziny zastępcze – pod warunkiem, że pełniły tę funkcję na podstawie orzeczenia sądu lub umowy ze starostą,
● opiekunowie – jeśli pełnili funkcję opiekuna prawnego i jednocześnie zamieszkiwali z dzieckiem. Ulga przysługuje osobom mającym dzieci małoletnie, a więc takie, które nie ukończyły 18 lat, ale również pełnoletnie do ukończenia 25. roku życia, pod warunkiem że uczą się i w ubiegłym roku nie zarobiły więcej (ich dochód nie przekroczył) 3089 zł. W tym ostatnim przypadku nie chodzi jedynie o dochód z pracy, ale również dochód np. ze sprzedaży akcji na giełdzie papierów wartościowych. Dodajmy, że ulga przysługuje też osobom, których dorosłe dzieci dostawały zasiłek, dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (wiek w tym przypadku nie ma znaczenia).

Ulga jest atrakcyjnym sposobem obniżenia podatku nie tylko dla rodziców lub opiekunów, którzy wychowywali dzieci przez cały rok. Przysługuje ona za każdy miesiąc, w którym podatnik spełniał powyższe warunki. Jeśli dziecko urodziło się w czerwcu, to rodzice skorzystają z ulgi za siedem miesięcy (od czerwca do grudnia włącznie). Limit miesięczny odliczenia wynosi 92,67 zł, a więc za 7 miesięcy można odliczyć 648,69 zł.

Inny przykład: małżeństwo ma już 5-letnie dziecko i w sierpniu 2012 r. urodziło im się drugie - mogą pomniejszyć podatek za 2012 r. o kwotę 1575,39 zł (92,67 zł x 12 + 92,67 zł x 5). Uwaga! Jeśli pełnoletnie i uczące się dziecko wstąpi w związek małżeński, jego rodzicom nie przysługuje już ulga prorodzinna na to dziecko, poczynając od miesiąca, w którym wzięło ślub.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.