› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Uczniowie SP nr 21 w Elblągu wzięli udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie!

› relacje ponad rok temu    4.06.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 4 / 100%
A A A
Od lewej: Mikołaj Miernik i Kacper FrąszczakOd lewej: Mikołaj Miernik i Kacper Frąszczak fot. nadesłane

1 czerwca 2019 r. Mikołaj Miernik i Kacper Frąszczak, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu, wzięli udział w XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Tematem przewodnim posiedzenia były losy i działalność posłów II Rzeczypospolitej w okresie II wojny światowej i okupacji.

W trakcie wystąpień poruszone zostały także aktualne kwestie społeczno-polityczne takie jak reforma edukacji czy sądownictwa oraz kulturalno-gospodarcze.

Sejm Dzieci i Młodzieży to pierwsze tego typu przedsięwzięcie i inicjatywa w Europie. Począwszy od 1994 roku akcja ta propaguje parlamentaryzm wśród młodzieży. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja w roku odbywa się 1 czerwca w Dzień Dziecka. Sejm DiM składa się, tak samo jak Sejm RP, z 460 posłów. Każde z 16 województw otrzymuje liczbę mandatów proporcjonalną do liczby uczniów w gimnazjach i szkołach średnich w danym województwie. SDiM jest dla młodzieży wyjątkową okazją do zdobycia praktycznej wiedzy o funkcjonowaniu demokracji parlamentarnej oraz aktywnego uczestniczenia w społeczeństwie obywatelskim.  Zachęca też do samodzielnego myślenia i budowania własnych opinii o otaczającym świecie. Ponadto dzięki projektowi możliwe jest poznawanie historii Polski w sposób ciekawy i niesztampowy.

Chęć udziału w  tegorocznym SDiM zadeklarowało aż 453 dwuosobowych zespołów z całej Polski. Te z nich, które przeprowadziły najciekawsze badania oraz zrealizowały plan działań, zostały zaproszone na posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży do Warszawy.

Mikołaj Miernik i Kacper Frąszczak stworzyli pod opieką nauczycielki historii Marty Marchlewskiej pracę o losach Stanisława Mikołajczyka. Projekt otrzymał wysokie noty komisji eksperckiej Instytutu Pamięci Narodowej i dał chłopcom przepustkę do udziału w  tym niezwykłym wydarzeniu.

Zdjęcia z XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży:

flickr.com/photos/sejmrp/albums/72157708868153181

instagram.com/p/ByKo2bACioS/

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kinia
ponad rok temu 1
A ten z lewej to młody Morawiecki ??
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.