› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Uczniowie klas wojskowych poznają MSBS-5,56 Grot.

› relacje 10 miesięcy temu    23.01.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Uczniowie klas wojskowych poznają MSBS-5,56 Grot. fot. 43 blp w Braniewie

Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm Grot jest jedną z najnowocześniejszych broni produkowanych w Polsce. Jej budowę, działanie oraz przeznaczenie, zgodnie z planem współpracy z Zespołem Szkół Budowlanych, zaprezentowali uczniom klas wojskowych, żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty z Braniewa.

W części teoretycznej zajęć, młodzież zapoznała się z budową MSBS Grot. Żołnierze 43blp przedstawili jak można go rozbudowywać, konfigurować i w jakich warunkach możemy prowadzić z niego ogień.  Największe zainteresowanie wzbudziła praktyczna część zajęć, kiedy każdy kadet mógł sam wziąć do ręki karabinek, rozebrać go i ponownie złożyć. Część uczniów poznała już wcześniej inny model produkowanej w Polsce broni - karabinek szturmowy 5.56 mm wz. 96 (Beryl). Kadeci porównywali budowę i możliwości techniczne obydwu modeli będących obecnie na wyposażeniu Wojska Polskiego. Żołnierze prowadzący zajęcia odpowiadali na zadawane pytanie, a młodzież chętnie angażowała się w dyskusję. Podczas zajęć zaprezentowano  m.in. kamizelkę z wkładami balistycznymi, hełm z podwójnym okularem noktowizyjnym, okulary balistyczne i termowizję. 

W najstarszych klasach Zespołu Szkół Budowlanych są już żołnierze OT, służący w 43 batalionie lekkiej piechoty w Braniewie, wchodzącego w skład 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec”. Obecnie w ramach akcji „Ferie w mundurze”, szkolą się kolejni przyszli żołnierze 4W-MBOT.

Anna Szczepańska, ekspert ds. komunikacji 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Rambo
10 miesięcy temu 1
Szkoda, że nie dali im postrzelać
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.