› rozwój i edukacja |
ponad rok temu
27.03.2019 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
W sobotę 23 marca w Curtea de Arges w Rumunii zakończyła się druga krótkoterminowa wymiana uczniów z trzech szkół: Szkoły Podstawowej nr 11 w Elblągu (koordynatora projektu), Scoala Gimnaziala Mircea cel Batran w Curtea de Arges, Rumunia oraz Osnovno Uchilishte Hristo Botev w Katuntsi, Bułgaria.
Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w elbląskiej placówce projektu pt. „WODA - powszechna analiza poprzez eksperymentalne badania” w ramach programu ERASMUS+, akcji KA229, którego celem jest rozwinięcie kompetencji językowych, upowszechnianie wśród lokalnej społeczności wiedzy na temat gospodarowania zasobami wodnymi oraz wzrost wykorzystania metod badawczych i narzędzi TIK.
Przez pięć dni uczestnicy wymiany wzięli udział w wielu różnorodnych działaniach prowadzonych na terenie miasta Curtea de Arges, w szkole oraz pobliskich miejscowościach (Cosesti, Pitesti). Ceremonia otwarcia odbyła się w Urzędzie Miasta z udziałem przedstawicieli lokalnych władz, społeczności oraz uczniów i nauczycieli z partnerskiej szkoły. Przygotowany program artystyczny był imponujący, a występujący artyści bardzo profesjonalni.
Aktywności kolejnych dni związane były ściśle z celami projektu dotyczącymi popularyzacji wiedzy o zasobach wodnych. W związku z tym, odwiedziliśmy elektrownię wodną i zaporę Vidraru Dam na rzece Arges, uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych z lokalną artystką i malarką czy też zajęciach praktycznych (m. in. garncarstwo i łucznictwo) w gospodarstwie agroturystycznym w Cosesti.
Wspólnie spędzany czas sprzyjał integracji i kształceniu kompetencji językowych. Szczególnie, przygotowany przez rumuńskie rodziny, Family Day – nieodzowny element spotkań projektowych, podczas którego uczniowie gościli u swoich rówieśników, aby poznać bliżej lokalną kulturę i zwyczaje.
Bardzo wzruszająca okazała się ceremonia zakończenia, która była zwieńczeniem realizacji działań projektowych minionych dni. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat z rąk dyrektora rumuńskiej szkoły – Molea Gheorghe oraz upominki od koordynatorów szkół partnerskich.
Z entuzjazmem czekamy na ostatnie spotkanie projektowe, które odbędzie się w Elblągu w dniach 27 maja – 1 czerwca, a rolę gospodarza będzie pełnić Szkoła Podstawowa nr 11.
KOORDYNATORKI PROJEKTU
Magdalena Szyk-Wojtkiewicz
Mirosława Frączyk
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |