› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

To oni zastąpią w przyszłości elbląskich radnych? Przed nami wyjątkowa sesja Rady Miasta

› policja ponad rok temu    29.05.2017
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
To oni zastąpią w przyszłości elbląskich radnych? Przed nami wyjątkowa sesja Rady Miasta fot. Maciej Markowski

Na 1 czerwca zaplanowano kolejną w tym roku sesję elbląskich radnych. Będzie to wydarzenie szczególne, ponieważ w związku z Międzynarodowym Dniem Dziecka, tym razem projekty uchwał opiniować będą uczniowie szkół podstawowych. Na I Sesji Samorządów Uczniowskich pojawi się 13 różnych projektów, które - jeśli zostaną przyjęte - trafią na ręce Prezydenta Miasta oraz Rady Miejskiej i w przyszłości zostaną skierowane do realizacji. Oddanie głosu młodemu pokoleniu na tak wczesnym etapie ma nie tylko poszerzyć ich wiedzę z zakresu samorządności, ale przede wszystkim zaszczepić w nich obywatelską postawę. Niewykluczone, że pierwsza tego typu sesja zapoczątkuje następne.

Pomysłodawcą sesji jest przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak. Radny Prawa i Sprawiedliwości wzorował się na Parlamencie Dzieci i Młodzieży i przeszczepił go na grunt samorządowy oddając władzę w ręce pełnych pomysłów dzieci z elbląskich szkół. - Pomysł zrodził się w mojej głowie. Pomyślałem sobie tak: dlaczego, jeśli jest taki Parlament Dzieci i Młodzieży w Sejmie, to dlaczego nie zrobić tego tutaj w mieście na gruncie samorządu miejskiego i Rady Miasta. Żeby dzieci zobaczyły, jak pracuje rada i same spróbowały tego, bo przecież za 10 lub kilkanaście lat nas zastąpią, więc to takie przygotowanie do samorządności, odpowiedzialności za swoje miasto - wyjaśniał Marek Pruszak.

Miejsce przewodniczącego zajmie uczennica Zespołu Szkół numer 2 w Elblągu Daria Przybyszewska, która już zebrała drobne doświadczenie w prowadzeniu podobnych wydarzeń prowadząc konferencje samorządów uczniowskich.

- Celem tej sesji jest uaktywnienie dzieci, stworzenie im warunków do większej pracy, pokazanie jak się głosuje, bo dzieci dostaną karty do głosowania i normalnie będą głosować jak radni. Daria będzie prowadzić tę sesję, będzie przewodniczącą. Ta sesja będzie miała charakter z jednej strony bardzo uroczysty, a z drugiej z okazji święta dzieci taki troszkę wesoły, radosny. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie to można kontynuować, bo pomysłów dzieci mają bardzo wiele. Trzeba im tylko stworzyć warunki - mówił przewodniczący Rady Miasta.

Jedną z inicjatyw, które powstały jako rezultat konferencji "Droga do samorządności" jest projekt "Mrówkolandia" - plac zabaw, który powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 przy ZS nr 2 na ul. Wyżynnej.

- Staramy się, aby dzieci wiedziały, że to co dotyczy ich okolicy, dzielnicy, też jest ważne i też mogą mieć wpływ na to, co się dzieje. Wiele różnych inicjatyw wychodzi od dzieci i my jako szkoła próbujemy pomagać i wspierać. Jest to ważne dla młodzieży, mają pomysły i dlatego chcemy im w tym pomagać. Między innymi od 2 lat organizujemy konferencję samorządów uczniowskich gimnazjów elbląskich pt. "Drogi do samorządności", gdzie spotykamy się z opiekunami samorządów uczniowskich i uczniami, wymieniamy się doświadczeniami, wspieramy się i w tym roku wypracowaliśmy razem wspólne inicjatywy, które chcą zrobić dla swojej dzielnicy, a niekoniecznie tylko własnej szkoły - mówiła Katarzyna Drewniak z Zespołu Szkół nr 2. - Jednym z takich projektów większych była "Mrówkolandia", czyli plac zabaw bardzo ważny dla nas, ponieważ takie nie było obok naszej szkoły. Dzieci zaangażowały się jednak na tyle, że chodziły po mieszkaniach, po dzielnicach wokół szkoły i zbierały głosy, które zaważyły na tym, że "Mrówkolandia" powstała. Dzięki temu możemy cieszyć się nowym placem zabaw - kontynuowała Daria Przybyszewska.

Łącznie podczas obrad młodzi radni będą głosowali nad 13 projektami m.in. dotyczącymi ekologii czy sportu. Niektóre z nich nie wymagają żadnego finansowania, dlatego będą mogły od razu zostać zrealizowane. Inne trafią na ręce osób decyzyjnych i po pozytywnej weryfikacji będą mogły zostać ujęte w przyszłorocznym budżecie.

- Będą zaproszeni przedstawiciele samorządów uczniowskich szkół podstawowych i tak jak radni będą głosować swoje projekty uchwał, które do nas przysłali. Jest 13 takich projektów dla naszego miasta (dotyczących m.in. ekologii czy sportu). Niektóre są naprawdę fantastyczne, ale przede wszystkim realne. Jak dzieci przegłosują te projekty, to ja przekażę je Prezydentowi Miasta i Radzie Miasta do realizacji. Mam nadzieję, że większość z nich już w przyszłym roku szkolnym uda się zrealizować. W budżecie z pewnością znajdą się środki, ponieważ niektóre w ogóle ich nie wymagają, a tylko pewnej organizacji. Niektóre oczywiście wymagają, ale pozostałe zrealizujemy już od początku września - zapewniał Marek Pruszak.

Podczas sesji wręczone zostaną również nagrody w konkursie "Generał Nieczuja-Ostrowski - bohater naszych czasów", który został zorganizowany ze względu na obchody Roku Generała Nieczuja-Ostrowskiego w Elblągu.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.