› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Temat na weekend: kto wychowuje dzieci – szkoła czy rodzice?

› dzieci i rodzina ponad rok temu    28.08.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 7 ocen 9 / 56%
A A A
Temat na weekend: kto wychowuje dzieci – szkoła czy rodzice?

Nieuchronnie zbliża się początek roku. Jest to dobry moment na to, aby zastanowić się, kto w jakim stopniu wychowuje dzieci. Nie tylko pod względem zakresu tematycznego, jak w przedmiotach w stylu „Wychowanie do życia w rodzinie”, ale ogólnie - szkoła jako instytucja, a rodzice jako prawni opiekunowie.

Rodzice tak naprawdę mają największy wpływ wychowanie dzieci. Jeżeli tylko chcą skorzystać, ze swoich praw, mogą mieć też spory wpływ na to, jak są edukowane ich dzieci. Szkoła może i powinna wspierać rodziców w realizacji ich obowiązków. Natomiast należy jasno podkreślić, że nie jest w stanie i nie może wyręczać rodziców, zastąpić ich, lub „wiedzieć lepiej” od nich.

Wychowanie w szkole jest bardzo odpowiedzialnym i zarazem trudnym i ważnym elementem życia każdego z nas. Tym samym wzbudza wiele emocji – tych pozytywnych i negatywnych. Szczególnie możemy wspomnieć o dwóch wątkach, które wzbudzają wiele ich najwięcej. Są to lekcje związane z edukacją seksualną, czy też przystosowaniem do życia w rodzinie oraz religia. To faktycznie one wywołują zawsze największe dyskusje na forach i w mediach. Nawet obowiązkowa matematyka na egzaminie maturalnym nie wywołała takiego poruszenia, jak wspomniane wątki.

Oczywiście, należy liczyć się w szkole ze światem wartości i oczekiwaniami rodziców. Jednak nauczyciele na ogół poświęcają najwięcej uwagi na realizację i spełnianie norm programowych dotyczących przedmiotu, którym się zajmują. I to jest właśnie podstawa edukacyjna szkoły. Warto pamiętać, że mimo wszystko politycy i księża próbują na wszelkie sposoby wdrożyć do szkół swoje wizje, pomysły i rozwiązania. Stąd często pojawia się buta rodziców, którzy nie chcą, aby ich pociechy brały udział w zajęciach np. z zakresu edukacji seksualnej.

Skąd takie podejście? Powodów jest wiele. Dla jednych jest to temat tabu, inni obawiają się, że szkoła może gorzej edukować, inni jeszcze kierują się względami wyznania i zapisanych w nich normach i zachowaniach – odgórnie przykazane co jest dobre, a co złe. Gdzie w tym wszystkim znaleźć zdrowy rozsądek i równowagę?

Pewne jest jedno, co należy zawsze podkreślać – to na rodzicach spoczywa obowiązek wychowywania dzieci, niezależnie od kultury i miejsca zamieszkania. Szkoła, jak uważa większość specjalistów i rodziców za razem, może ich starania tylko wspomagać dobrymi wzorami i przykładami. Mimo wszystko problemy i rozterki, o których dzisiaj mówimy, wśród rodziców posyłających dzieci do szkoły były, są i będą. Jak Wy sobie z nimi radzicie?

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ karinos83
ponad rok temu ocena: 0%  7
Wystarczyły by małe zmiany w szkole i szkoła również mogłaby wychowywać. Na przykład tak negowane mundurki - ja uważam, że powinny być. Są teraz na rynku firmy takie jak tutaj http://www.bardeli.pl/krawaty_... , które produkują krawaty z emblematami szkoły. Już od małego dziecko uczyłoby się być odpowiedzialnym za dobre imię swojej szkoły (tak jak kiedyś tarcze).
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Purystka
ponad rok temu ocena: 33%  6
Najważniejsze, autor wyciągnął wnioski i poprawił tekst. Dziękuję.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ przedszkolak
ponad rok temu ocena: 50%  5
Oj Mateuszku, Mateuszku. Nie wiem czy szkoła Cię wychowała ale widać, że poprawnej pisowni Cię nie nauczyła.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ alvaro
ponad rok temu ocena: 60%  4
Temt na weekend - kto pisze teksty na tym "portalu"? Bo na pewno nie dziennikarze :-)
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Purystka
ponad rok temu ocena: 50%  3
A co to za wyrazy "za razem"? "Zarazem, zarazem" = piszmy poprawnie ortograficznie. nie idźmy drogą pani Pawłowicz.. Nie łączmy też "wiele i najwięcej". Pozdrawiam.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ martii424
ponad rok temu ocena: 60%  2
Artykuł powinien być raz jeszcze przeczytany i przeredagowany, wiele błędów logicznych, składniowych i interpunkcyjnych .... ,,Rodzice tak naprawdę mają największy wpływ wychowanie dzieci. Jeżeli tylko chcą skorzystać, ze swoich prac, mogą mieć też spory wpływ na to, jak są edukowane ich dzieci. Szkoła może i powinna wspierać rodziców w realizacji ich obowiązków. Natomiast należy jasno podkreślić, że nie jest w stanie i nie może wyręczać rodziców, zastąpić ich, lub „wiedzieć lepiej” od nich". - w szczególności ten akapit.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tak, to ja - alvaro
ponad rok temu ocena: 50% 1
I jeszcze to: "obowiązkowa matematyka w egzaminie maturalnym". Powinno być oczywiście "na egzaminie", a nie jak wyżej. Tylko co z tego, skoro jeśli chodzi o artykuły to redakcja idzie na ilość, a nie na jakość. Błędów jest coraz więcej i nikt z tym nic nie robi. [ciekawe czy cenzor na wakacje zrobił sobie wolne czy jednak czuwa dzień i noc i znów usunie mój komentarz]
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.