› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Targi pracy połączone z edukacją. Nie każdy jest zadowolony

› rozwój i edukacja ponad rok temu    7.04.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 6 ocen 2 / 100%
A A A
Targi pracy połączone z edukacją. Nie każdy jest zadowolony fot. Bartłomiej Ryś

To Zespół Szkół Mechanicznych przy ul. Komeńskiego zapoczątkował ideę targów edukacji skierowanych stricte do uczniów szkół gimnazjalnych. Przez 10 lat był hostem tej imprezy. Dziś już ją stracił na poczet połączonych targów pracy i edukacji. Czy to jest dobre rozwiązanie? Opinie są podzielone.

Zespół Szkół Mechanicznych był pomysłodawcą i hostem Targów Edukacji, które były skierowane do uczniów szkół gimnazjalnych. Dzięki nim, młodzi ludzie mogli bezpośrednio zetknąć się z klimatem danej szkoły, porozmawiać z jej uczniami i podjąć ewentualną ostateczną decyzję. Każda szkoła miała swoje „5 minut”, aby jak najlepiej się zaprezentować i, co oczywiste, przyciągnąć jak największe grono przyszłych uczniów.

Dziś Targi Edukacji w ZSM to przeszłość. Zostały one połączone z Targami Pracy, a całe wydarzenie odbywa się w murach CSB przy ul. Grunwaldzkiej.

Decyzja o organizacji targów szkół ponadgimnazjalnych oraz targów pracy została podjętą wspólnie przez Powiatowy Urząd Pracy i Departament Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Elblągu – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy UM w Elblągu.

Co oczywiste, dyrekcja szkoły, która w tym roku obchodzi swoje 70-lecie, nie kryje rozczarowania tą decyzją. Twierdzi, że nie została poinformowana o takich planach, a jedynie postawiona przed „faktem dokonanym”. Joanna Urbaniak broni decyzji Urzędu mówiąc o nowych zasadach szkolnictwa w oparciu o rynek pracy:

Połączenie targów szkół z targami pracy daje gimnazjalistom możliwość poznania szkół i ich oferty edukacyjnej, a także – co bardzo ważne w kontekście wyboru dalszego kierunku kształcenia - poznania elbląskich pracodawców i ofert pracy, jakimi dysponują. Od tego roku zgodnie z zasadą rozwoju szkolnictwa zawodowego w oparciu o rynek pracy proponuje się właśnie taką formułę dotyczącą organizacji targów. Zespół Szkół Mechanicznych nie pomieściłby tak dużej miejskiej imprezy, dlatego też propozycja została skierowana do MOSiR-u, który dysponuje dużą Halą Sportowo –Widowiskową.

Zdaniem rzecznik, dyrekcja ZSM została poinformowana o decyzji Urzędu Miejskiego już w styczniu br.

Oczywiście jesteśmy wdzięczni jako miasto za wieloletnią współorganizację targów szkół ponadgimnazjalnych. Mamy nadzieję, że i tegoroczna formuła zyska akceptację uczniów, nauczycieli i pracodawców. W targach udział wezmą nie tylko uczniowie, ale i pracodawcy, agencje zatrudnienia, organizacje pozarządowe, instytucje kierujące swoje działania do grupy osób niepełnosprawnych oraz instytucje wspierające przedsiębiorczość.

Czy taka nowa formuła połączonych targów przypadła do gustu? Generalnie tak, zarówno dyrektorzy poszczególnych placówek jak i pracodawcy zaznaczyli, że jest to dobra decyzja: począwszy od spraw logistycznych (miejsca parkingowe, więcej miejsca na salej hali) po sprawy edukacyjno-zawodowe (gimnazjaliści już dziś mogą podjąć stosowną decyzję co do swojej przyszłości).

Zapraszamy do naszego materiału video, który nagraliśmy podczas połączonych targów. Tam wypowiada się m.in. wicedyrektor ZSM, uczniowie, pracodawcy ale i również kierownik Referatu Edukacji w UM. Poznajcie ich opinię i podzielcie się swoją w komentarzach!

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zzzzz
ponad rok temu 6
To już nie jest CENTRUM SPORTOWO BIZNESOWE tylko Hala SPORTOWO-WIDOWISKOWA od niedawna zmieniona nazwa, proszę poprawić :)
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wiem................
ponad rok temu ocena: 29%  5
Panie redaktorze - wypowiada się nie kierownik referatu edukacji a pani dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki.
odpowiedz oceń komentarz 2 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hania
ponad rok temu ocena: 80% 4
A kiedy odbył się KONKURS???? Bo żadnej informacji nie było, a ni też żadnej informacji z UM na ten temat? Przecież 1 kwietnia już było!
~ +++
ponad rok temu ocena: 67%  3
Dziwne, w V LO mają kierunek TECHNIK KRYMINALISTYKI - co te dzieci opowiadają ??????
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Twój nick
ponad rok temu ocena: 100%  2
Organizowanie targów pracy to świetny pomysł ! Tylko żeby miał on ręce i nogi to licznie przybyłej rzeszy osób poszukujących zatrudnienia, należy przedstawić pracodawców z ofertami pracy nie rodem z Burkina Faso, ale z cywilizowanego świata w jakim zdaje się na co dzień żyjemy ! Niestety w naszym regionie, ci którzy mogą zaoferować dobrą pracę wcale nie muszą szukać kandydatów do niej przez takie spotkania, a przedsiębiorcy którzy za niskie uposażenia wymagają od kandydatów wysiłku godnego BATMAN – a zawsze będą wystawiać swoje stoiska i w licznych wywiadach narzekać że nie można na rynku zdobyć odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Najlepszym przykładem są tu dwie znane firmy z branży meblowej, które chyb ani razu nie opuściły tej cyklicznej imprezy ! ! !
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Poprawiacz ;)
ponad rok temu ocena: 100%  1
Panie Rysiu, do wicedyrektora należy mowić Panie dyrektorze, a nie panie wicedyrektorze.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.