› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Tablica manipulacyjna. Czy to fajny prezent dla dziecka?

› poradnik 2 miesiące temu    2.07.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Tablica manipulacyjna. Czy to fajny prezent dla dziecka?

Co kupujemy zazwyczaj małym dzieciom? Maskotki! Są mięciutkie, puszyste, kolorowe i przyjazne. To świetny prezent. Za pierwszym, drugim i dziesiątym razem. Przy dwudziestym zakup mija się z celem. Maluch rzuci zabawkę w kąt po paru minutach, a jego rodzice tylko ciężko westchną. 

Zupełnie inaczej reagują na tablicę manipulacyjną. W pierwszej chwili spotkasz się z zaskoczeniem. Przymocowane do kawałka deski akcesoria wydają się bardzo proste w porównaniu z zaawansowanymi technologiami używanymi obecnie w zabawkarstwie. Tymczasem słodki brzdąc bez wahania rusza w kierunku zabawki sensorycznej, śmiało odsuwając ze swojej drogi wszelkie inne prezenty. Dlaczego?

Sensoryczna zabawka edukacyjna to wyzwanie odpowiednie dla dziecka.

Załóżmy, że nie jesteś informatykiem. Czy potrafisz tu i teraz napisać kod pod skomplikowaną aplikację? Przeprowadzić testy sprawdzające jej bezpieczeństwo? Wybrać język programowania, który będzie idealny? No nie. Będziesz w stanie to zrobić po solidnym szkoleniu od podstaw i wielu ćwiczeniach praktycznych.

Podobnie wrzucanie dziecka na głęboką wodę prędzej skończy się frustracją niż radością. Właśnie dlatego niemowlęta bardziej potrzebują gryzaka niż gry komputerowej. A dzieci w wieku żłobkowym lub przedszkolnym chętniej sięgną po drewnianą tablicę, a nie po trylogię Sienkiewicza.

Elementy tablicy stymulują zmysły i zachęcają do zabawy. Wydają dźwięki, świecą, zamykają się i otwierają. Pod warunkiem, że dziecko zrobi z nimi coś konkretnego. Odkrycie, jak to wszystko działa, przypomina naukę jazdy samochodem. Co najlepsze, wykonywane z fascynacją czynności są równie pożyteczne.

Tablica manipulacyjna ćwiczy małą motorykę i koordynację ręka-oko.

Chwytanie. Prosta sprawa, prawda? Dla dorosłego. Dziecko dopiero zdobywa tę umiejętność. Gdy uczy się jeść, łyżeczka może wypaść mu z dłoni. Trafienie nią do buzi to prawdziwa sztuka. Trudna nawet przy najlepszych intencjach.

Tymczasem te same mięśnie pracują przy zabawie tablicą sensoryczną. I wzmacniają się z każdym gestem. Na późniejszym etapie dziecko wykorzysta je do nauki pisania i wykonywania czynności wymagających bardzo dużej precyzji. Na przykład wiązania sznurowadeł. Naturalna ciekawość będzie je pchać do działania, a każda chwila spędzona przy zabawce przybliżać do sukcesu.

Wyobraźnia przestrzenna rozwija się bez nadmiaru stymulacji.

Wiesz, co świetnie rozwija wyobraźnię przestrzenną? Gry akcji. Cały problem tkwi w tym, że gry przestymulowują dzieci. Dlatego rozsądni rodzice nie dopuszczają swoich pociech do laptopa co najmniej do trzeciego roku życia. Młody mózg nie poradzi sobie z nadmiarem bodźców. Dzieci narażone na granie lub oglądanie bajek w tak młodym wieku mogą później przejawiać nadpobudliwość i zdecydowanie nie zasną z łatwością.

Tablice manipulacyjne doskonale ćwiczą nie tylko wyobraźnię przestrzenną. Pozwalają również zrozumieć zależności pomiędzy przyczyną a skutkiem. Dzieci uczą się przy nich, że odrobina cierpliwości pomaga osiągnąć zamierzony efekt. A im dłużej ćwiczą daną umiejętność, tym lepiej im ona wychodzi. To napawa je dumą i wykształca w nich poczucie własnej sprawczości.

Dlaczego tablica edukacyjna Montessori to prezent dla całej rodziny?

Ponieważ zabawa nią wciąga malucha na długo. Mniejsze tablice można bez problemu zabrać ze sobą w plener. Przydadzą się również podczas wizyty u znajomych. Większe świetnie zdobią pokój i dają więcej możliwości. 

Nawet najbardziej zakochani w swoim dziecku rodzice czasem potrzebują odrobiny wytchnienia. Ponieważ tablice sensoryczne są bezpieczne, rodzic może spokojnie zjeść śniadanie czy wypić kawę. Nie obawia się przy tym, że malucha trzeba będzie w mgnieniu oka ratować. Wszystkie akcesoria są przymocowane do tablicy na stałe, nie ma więc ryzyka, że dziecko wsadzi je do buzi i skonsumuje.

Co najlepsze, tablice manipulacyjne można różnorodnie konfigurować. Zerknij do naszego sklepu i zobacz, jakie elementy zawierają poszczególne modele. Być może znajdziesz wśród nich ten, którego szukasz.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.