› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Syrop dla dzieci wycofany z obrotu. Zawiera szkodliwą substancję

› zagrożenia i utrudnienia ponad rok temu    23.08.2019
Grażyna Wosińska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Syrop dla dzieci wycofany z obrotu. Zawiera szkodliwą substancję

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał z obrotu w całym kraju i czasowo zakazał wprowadzania do obrotu wszystkich partii syropu Pulneo o smaku coli. Powodem jest zawartość fenspirydu, którego zażywanie  przynosi więcej szkody niż pożytku.  

Syrop Pulneo o smaku coli, (Fenspiridi hydrochloridum), 2 mg/ml był dostępny bez recepty, także dla dzieci powyżej 2 roku życia. Stosowany na kaszel i odkrztuszanie, przy stanie zapalnym oraz infekcja górnych dróg oddechowych. Za lek odpowiada Aflofarm Farmacja Polska sp. zo.o. w Pabianicach. 
 
Główny Inspektor Farmaceutyczny czasowo zakazał wprowadzania do obrotu wszystkich partii tego syropu oraz wycofał z obrotu na terenie całego kraju. Powodem jest zawartość fenspirydu, którego zażywanie  przynosi więcej szkody niż pożytku. Zaczęło się od tego, że francuska agencja leków wystąpiła do Europejskiej Agencji Leków o dokonanie ponownej oceny stosunku korzyści do ryzyka leków zawierających substancję czynną – fenspiryd. Komitet do spraw ryzyka przeprowadził badania. W jego ocenie:

stosunek korzyści do ryzyka leków zawierających fenspiryd nie jest korzystny. W związku z tym zalecił cofnięcie pozwoleń na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych zawierających fenspiryd

- czytamy w komunikacie Głównego Inspektora Farmaceutycznego. 

W tej sytuacji GIF, wszystkie partie syropu Pulneo o smaku coli, wycofał z obrotu w całym kraju i czasowo zakazał wprowadzania do obrotu.  

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.