› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Straż Miejska czuwa nad bezpieczną drogą dzieci do szkoły

› bieżące miesiąc temu    1.09.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Straż Miejska czuwa nad bezpieczną drogą dzieci do szkoły fot. Straż Miejska Elbląg

Dziś (01.09.2022r.) elbląskie przedszkolaki, dzieci i młodzież wracają do szkół, natężenie ruchu w pobliżu placówek oświatowych oraz na przejściach dla pieszych wzrasta. Kierowcy powinni zachować wyjątkową czujność w pobliżu szkół i innych placówek, do których uczęszczają dzieci.

Dzieci w wieku szkolnym nie zawsze potrafią bezpiecznie poruszać się po drogach. Należy wobec nich zastosować zasadę ograniczonego zaufania i założyć, że nie zawsze muszą zachować się w taki sposób, jak osoba dorosła, znająca przepisy.

Znowelizowane 1 czerwca 2021 r. przepisy ruchu drogowego dają pieszym bezwzględne pierwszeństwo na przejściach dla pieszych. Oznacza to, że pieszy na pasach, także dopiero wchodzący na nie, ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Nie daje, to jednak prawa do bezmyślnego wbiegania na jezdnię pod pędzący samochód.

Dziecko, czy inny pieszy przed przejściem dla pieszych musi się zatrzymać, następnie rozejrzeć się w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo. Dopiero, gdy upewni się, że droga jest bezpieczna, może wejść na jezdnię.

Nie wszystkie dzieci mogą samodzielnie korzystać z dróg. Zgodnie z art. 43 Prawa o ruchu drogowym dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania oraz drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

W pierwszych dniach września strażnicy miejscy pełnią służbę w rejonach szkół oraz zwracają uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników na drodze.

Działania pt. "Bezpieczna droga do szkoły" prowadzone są przez elbląską Straż Miejską od kilku lat i co roku odbierane są pozytywnie przez uczniów, nauczycieli i rodziców.

Straż Miejska w Elblągu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.