› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Strajk nauczycieli w czasie egzaminów? Centralna Komisja Egzaminacyjna zabiera głos

› rozwój i edukacja ponad rok temu    7.03.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
Strajk nauczycieli w czasie egzaminów? Centralna Komisja Egzaminacyjna zabiera głos fot. Bartłomiej Ryś (archiwum Elblag.net)

Nauczyciele przygotowują się do największej akcji protestacyjnej po 1989 roku. Wszystko wskazuje na to, że strajk zostanie przeprowadzony w terminie, który może się zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi. Przypomnijmy, że 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, natomiast w dniach 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty. Teoretycznie zagrożone są również matury, która mają rozpocząć się 6 maja. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w wydanym 5 marca 2019 r. oświadczeniu, zwrócił uwagę, że nie ma możliwości zmiany już ogłoszonego harmonogramu przeprowadzania egzaminów.

Możemy w nim również przeczytać, że

Dyrektor CKE ma prawo wyznaczyć inny termin przeprowadzenia danego egzaminu niż terminy wskazane w harmonogramie (...) wyłącznie w przypadku nieuprawnionego ujawnienia materiałów egzaminacyjnych lub uzasadnionego podejrzenia nieuprawnionego ujawnienia tych materiałów, a więc w przypadku gdy doszło do naruszenia przepisów prawa w trakcie przeprowadzania egzaminu. 

Opublikowana przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej informacja wyjaśnia również inną ważną kwestię:

Przystąpienie do egzaminu w terminie dodatkowym (w czerwcu) jest możliwe wyłącznie w przypadku zdających, którzy nie przystąpili do danego egzaminu w terminie głównym (w kwietniu albo w maju) z przyczyn losowych lub zdrowotnych. 5

Oznacza to, że zagrożone są egzaminy: gimnazjalny, ósmklsisty, a nawet egzamin maturalny, bowiem w świetle informacji opublikowanej w dniu 5 marca przez dyrektora CKE:

Wszelkie informacje medialne wskazujące na możliwość wyznaczenia przez dyrektora CKE kolejnego terminu przeprowadzania danego egzaminu nie znajdują uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa.

Przypomnijmy, że do 25 marca br. zostaną przeprowadzone referenda strajkowe w placówkach oświatowych, z którymi w ramach prowadzonego z nimi sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do spełnienia żądania podwyższenia wynagrodzeń. Wiadomo już, że strajk rozpocznie się w poniedziałek, 8 kwietnia 2019 r. Jak wynika z danych ZNP, na chwilę obecną aż 78 procent szkół i placówek oświatowych w Polsce weszło w spór zbiorowy.

Na wiodącym portalu społecznościowym bez trudu można znaleźć głosy sfrustrowanych nauczycieli, takie jak ten poniżej:

Po obecnych podwyżkach nauczyciel z 2-letnim stażem ma na rękę 2000 zł  specjaliści... j.polski, angielski, matma, chemia, fizyka... Jedzenie: po 5 zł  śniadanie i kolacja, 20 zł – obiad x 30 dni = 900 zł... i co dalej?!  Stary nauczyciel (dyplomowany) przez ostatnie ok. 4 lata ma na rękę w porywach 3000 zł z jakimś zastępstwem czy indywidualnym nauczaniem.. Tak dobrze jest nauczycielom!!??? Niektórych bolą nasze ferie i wakacje... Trzeba je znieść dla dzieci, to i nauczyciel ich nie będzie miał.

Wygląda na to, że przelała sie czara goryczy i nauczyciele nie odpuszczą. Niektórzy wskazują, że prowadzenie akcji strajkowej w czasie egzaminów jest naganne, ale nie ulega wątpliwości, że organizowanie protestu w tym okresie spowoduje, że postulaty tej grupy zawodowej będą słyszalne w całej Polsce. Absurdalne wydają się sugestie, jakoby nauczyciele powinni strajkować w wakacje. Nietrudno zauważyć, że praktycznie nikt nie zwróciłby wtedy uwagi na ich żądania.  

Czy są słuszne?

Pensja nauczyciela kontraktowego to 2611 zł brutto. Dla porównania w jednej z sieci dyskontów początkujący kasjer może liczyć na ok. 3550 zł, po dwóch latach stażu jego wynagrodzenie może sięgać nawet 4050 zł!

– zauważył kilka dni temu Super Express.

W lutym 2018 r. opublikowaliśmy artykuł: 

Pensja nauczyciela niższa niż wypłata pracownika supermarketu. Pedagodzy oburzeni. Ich czescy koledzy mają lepiej.

Poruszony przez nas problem okazał się bardzo istotny dla Czytelników. Publikacja osiągnęła rekordową w ubiegłym roku liczbę odsłon. Do dziś artykuł został wyświetlony ok. 31 tys. razy. 

Źródła:

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Eryk
ponad rok temu ocena: 100%  3
Nie pasuje im pensja to niech się zwolnią i poszukają innej - tak pracodawcy mówią do wszystkich innych " nie pasi to się rozstajemy"
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jankam
ponad rok temu ocena: 60%  2
Niech już oni nie narzekają na te swoje wypłaty. Fakt w sklepie można zarobić więcej ale nikt nie patrzy na to, że to ciężka praca fizyczna. Nauczyciele według statystyk europejskich wyrabiają najmniej godzin w porównaniu do innych państw EU, a maja jeszcze dwa miesiące wakacji i 13-stki. Większość nauczycieli też ciągnie na lewo kasę często równą wypłacie, z udzielania korepetycji! Żadnych 1000zł podwyżki!
odpowiedz oceń komentarz 6 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pick
ponad rok temu ocena: 33% 1
Nie każdy może być nauczycielem a bycie dobrym nauczycielem za 2.5 tys jest prawie niemożliwe bo dobry nauczyciel znajdzie sobie lepsze i lepiej płatne zajęcie....
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.