› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Stajnia robotów w SP nr 19. Elbląska szkoła liderem w Polsce w wykorzystaniu tych narzędzi w edukacji (+ zdjęcia)

› rozwój i edukacja ponad rok temu    7.03.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
11 zdjęćdyrektor SP nr 19 w Elblągu Ewelina Bagdziun oraz wicedyrektor tej placówki Paulina Niziurska-Fudymadyrektor SP nr 19 w Elblągu Ewelina Bagdziun oraz wicedyrektor tej placówki Paulina Niziurska-Fudyma fot. Marcin Mongiałło

Szkoła Podstawowa nr 19 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Westerplatte w Elblągu jest pionierem w naszym mieście w wykorzystaniu robotów w edukacji. Biorąc pod uwagę ilość modeli tego typu urządzeń jest zaś prawdopodobnie liderem wśród szkół publicznych w skali ogólnopolskiej. 

Do „Dziewiętnastki" trafił właśnie „Neuron – zestaw wynalazcy" – pakiet edukacyjny, który nie wymaga od dzieci znajomości programowania czy wiedzy dotyczącej elektroniki. Za pomocą klocków można budować układy, przy czym poszczególne elementy można łączyć ze sobą magnetycznie za pomocą tzw. pogo pinów.

Za pomocą poszczególnych elementów tekturowych można ożywyć różnego rodzaju przedmioty. Zestaw służy do nauki elektroniki i tworzenia wspaniałych gadżetów. Oczywiście uczy podstaw programowania

– poinformowała nas dyrektor szkoły Ewelina Bagdziun.

Szkoła zakupiła także specjalistyczne puzle, które stwarzają nowe możliwości. 

Można ułożyć taką ścieżkę i tak zaprogramować robocika, aby po tej ścieżce mógł przejechać. Odpowiednie kolory stanowią kod dla robota,  który mówi czy ma on zawrócić, czy też zachować się w inny sposób. 

 – dodała wicedyrektor placówki Paulina Niziurska-Fudyma.

Szkoła cały czas się rozwija pod względem zastosowania robotyki w nauczaniu. Przejawia się to w zakupie coraz to nowych robotów edukacyjnych, jak również w szkoleniu kadry pedagogicznej pod kątem wykorzystania olbrzymiego potencjału tych narzędzi w edukacji. Dzięki temu możliwe jest nowoczesne, skuteczne nauczanie programowania, kodowania od najmłodszych lat

Skąd szkoła ma na to pieniędze? Okazuje się, że zakup robotów edukacyjnych jest możliwy przede wszystkim dzięki środkom finansowym zgromadzonym dzięki prężnie działającemu Stowarzyszeniu Dobra Szkoła, które funkcjonuje od kwietnia 2017 roku, angażując na rzecz rozwoju placówki wielu nauczycieli i rodziców. Stowarzyszenie nie zatrudnia etatowych pracowników. Wszyscy członkowie zarządu pracują społecznie w ramach wolontariatu. Umożliwia realizację płatnych dodatkowych zajęć edukacyjnych (lekcje przedmiotowe, zajęcia sportowe i inne) oraz zakup nowoczesnych środków dydaktycznych i pomocy naukowych, w tym robotów edukacyjnych.

Jednym z najnowszych nabytków jest robot  edukacyjny Cue, który jest dedykowany dla dzieci starszych, od 11 roku życia. Jego możliwości są bardzo duże. Ma on wbudowany system sztucznej inteligencji i może działać w jednym z czterech trybów, które potocznie nazywa się „osobowościami”. Może być przykładowo, uczuciowy, współczujący, ale może także przejść w tryb naukowca i pomagać w znajdywaniu rozwiązań trudnych problemów; może też być dowcipnisiem, który zabawia otoczenie żartami, jak również poszukującym przygód naukowcem, który z ogromnym zapałem uczy się nowych rzeczy. Każda z odsłon „osobowości” tego robota wyróżnia się innym słownictwem, zestawem reakcji, głosem. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że robot porozumiewa się w języku angielskim, dzięki czemu nie dość, że zachęca do nauki programowania, to wpływa także na używanie przez dzieci (w kontakcie z nim) języka angielskiego. Podobno robot rozumie aż ponad 170 tysięcy angielskich słów!

Wiemy, że Centrum Nauki Kopernik w Warszawie wprowadza Photony, a my już  korzystamy z nich od kilku lat. Musimy iść dalej, bo nasze dzieci pozyskały już pewne umiejętności, wiedzę. Staramy się zaproponować coś więcej

– wyjaśniła nam dyrektor szkoły Ewelina Bagdziun.

Przypomnijmy, że pierwszą partię robotów edukacyjnych Photon szkoła zakupiła na przełomie 2017 i 2018 roku. Od tego czasu zadomowiły się one w tej placówce. Photon to dzieło polskich konstruktorów. Powstał z myślą o dzieciach w wieku od 6 do 12 lat. Producent przygotował aż 4 różne graficzne języki programowania, za pomocą których możemy programować robota na różne sposoby. Umożliwia on naukę programowania od najmłodszych lat. Produkt jest polską odpowiedzią na popularnego Dasha firmy Wonder Workshop. Szkoła posiada także ten drugi typ wyżej wymienionych robotów. 

„Dziewiętnastka" posiada także system edukacyjny do konstruowania robotów LOFI, który również został stworzony przez polskich projektantów. Powstał z myślą o początkujących wynalazcach oraz nauce programowania dla dzieci i młodzieży. Przy pomocy drewnianych części, prostych elektronicznych modułów i przyjaznego oprogramowania, uczeń może samodzielnie skonstruować swoje pierwsze elektronicze urządzenie.

Jeszcze innym nabytkiem placówki są klocki Morphun, które także służą do nauki kodowania i programowania. Przy ich wykorzystaniu dzieci mogą układać sekwencje ruchów i tworzyć pierwsze algorytmy. Możliwość łączenia ich ze sobą eliminuje problem przesuwających się elementów. Trzy kolory klocków pozwalają rozróżnić ich zastosowanie: 24 żółte klocki dotyczą poleceń, 20 białych klocków to cyfry od 0 do 9, natomiast 110 niebieskich klocków to operatory kierunkowe i nawiasy do tworzenia zapętleń. Klocki przyczyniają sie do rozwiajania u dzieci kompetencji matematyczno-informatycznych takich jak: myślenie analityczne, wykonywanie prostych operacji; pisanie rozumienie i interpretowanie algorytmów, jak również rozumienie, interpretowanie i tworzenie sekwencji poleceń. Najmłodsi poznają także podstawowe pojęcia związane z programowaniem, takie jak: parametry, pętle, pętle zagnieżdżone, zmiene, warunki, funkcje itp. 

„Dziewiętnastka" stawia także na języki obce. Jest to pierwsza publiczna placówka edukacyjna w naszym mieście z oddziałami dwujęzycznymi. Siódmoklasiści uczestniczą w zajęciach prowadzonych w języku polskim i angielskim (geografia, historia, plastyka). Absolwenci klasy dwujęzycznej będą mogli kontynuować naukę, m.in. w II Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu, również w klasach dwujęzycznych. Od tego roku wszyskie chętne dzieci mogą uczyć się języka chińskiego (zajęcia dodatkowe), co jest ewenementem w skali całego województwa. Lekcje tego języka cieszą się dużym powodzeniem. 

Drzwi otwarte w SP 19

9 marca 2019 r. w godz.10:00–13:00 pod hasłem „W krainie smerfów" odbędą się drzwi otwarte w Szkole Podstawowej nr 19 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Elblągu. 

W programie przewidziana jest część artystyczna, prezentacja robotów, prezentacja oferty szkoły, spotkanie z dyrekcją i nauczycielami, psychologiem, pedagogiem i logopedą, wspólna zabawa, gry planszowe i interaktywne, zabawy z robotami, zwiedzanie szkoły.

Drekcja i kadra pedagogiczna zaprasza kandydatów wraz z rodzicami do klasy pierwszej i siódmej szkoły podstawowej. To wyjątkowa okazja, aby poznać zasady funkcjonowania szkoły, nauczycieli, dyrekcję oraz otrzymać wyczerpujące odpowiedzi na każde pytanie. 

 • dyrektor SP nr 19 w Elblągu Ewelina Bagdziun oraz wicedyrektor tej placówki Paulina Niziurska-Fudyma
 • System do konstruowania robotów LOFI
 • Robot edukacyjny Dash
 • Robot edukacyjny Photon
 • Robot edukacyjny Cue
 • Stajnia robotów w SP nr 19. Elbląska szkoła liderem w Polsce w wykorzystaniu tych narzędzi w edukacji
 • Stajnia robotów w SP nr 19. Elbląska szkoła liderem w Polsce w wykorzystaniu tych narzędzi w edukacji
 • Stajnia robotów w SP nr 19. Elbląska szkoła liderem w Polsce w wykorzystaniu tych narzędzi w edukacji
 • Stajnia robotów w SP nr 19. Elbląska szkoła liderem w Polsce w wykorzystaniu tych narzędzi w edukacji
 • Stajnia robotów w SP nr 19. Elbląska szkoła liderem w Polsce w wykorzystaniu tych narzędzi w edukacji
 • Stajnia robotów w SP nr 19. Elbląska szkoła liderem w Polsce w wykorzystaniu tych narzędzi w edukacji
ilość zdjęć 11 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.