› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

„Spotkania z nauką”- obóz naukowy na UWM w Olsztynie

› bieżące 24 dni temu    28.09.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
„Spotkania z nauką”- obóz naukowy na UWM w Olsztynie fot. UM Elbląg

Uczniowie klasy IIIc (profil medyczno - przyrodniczy), III LO im. Jana Pawła II w Elblągu, w dniach 20-22 września bieżącego roku przebywali na obozie naukowym realizowanym w ramach projektu „Spotkania z Nauką”, który odbywał się w Olsztyńskim kampusie Kortowo na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM. Obóz został otwarty wykładem inauguracyjnym dr hab. Anny Biedunkiewicz „Czym jest nauka?”.

Następnie rozpoczęły się prace badawcze, wykonywane przez uczniów w grupach tematycznych, pod kierunkiem pracowników naukowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: dr hab. Hanny Ciecierskiej – Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody dr Ewy Gajło – Katedra Fizjologii, Biotechnologii i Genetyki Roślin dr Aleksandry Kurzyńskiej – Katedra Anatomii i Fizjologii Zwierząt

Głównym celem działań pierwszego i drugiego dnia było przeprowadzenie doświadczeń podczas zajęć laboratoryjnych i terenowych. Grupa 1 badała wpływ czynników środowiska na intensywność procesu transpiracji u roślin. Grupa 2 zajęła się oznaczaniem parametrów krwinek czerwonych i właściwości buforowych krwi psa, a także badaniem odporności osmotycznej erytrocytów. Grupa 3 oceniała stan ekologiczny jeziora Kortowskiego na podstawie makrofitów oraz jakość wód tego jeziora metodą ESMI. Podczas zajęć popołudniowych poszczególne grupy opracowały postery naukowe, na których przedstawiły przebieg, wyniki i wnioski ze swoich badań.

Trzeciego dnia pobytu wszystkie grupy prezentowały wyniki swoich wcześniejszych badań. Efekty pracy zostały zebrane na posterach naukowych i omówione na forum, w obecności pracowników naukowych Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM prowadzących zajęcia w poszczególnych grupach oraz dr hab. Stanisława Czachorowskiego prof. UWM. Wykonane prace i sposób ich prezentacji przez młodzież III LO spotkały się z dużym uznaniem kadry naukowej Uniwersytetu, czego wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Podczas obozu naukowego, uczniowie poza pracą laboratoryjną i terenową mieli okazję poczuć atmosferę życia studenckiego, przemierzając zakątki Kortowa, korzystając ze studenckiej stołówki i spędzając wieczory w pokojach Domu Studenckiego zlokalizowanego na terenie kampusu UWM pod opieką nauczycieli biologii i chemii: Ewy Piwcewicz i Pawła Banacha.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.