› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Sposoby na kolkę u noworodka

› poradnik ponad rok temu    1.02.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Sposoby na kolkę u noworodka

Kolka jest uciążliwą i bardzo bolesną przypadłością, która może przytrafić się każdemu dziecku pomiędzy czwartym, a szóstym tygodniem życia, czasem pojawia się wcześniej, nawet trzy dni po urodzeniu. Kolka nie jest groźna, jest jednak bardzo bolesna. Dziecko rozpaczliwie płacze i przyciąga nogi do brzuszka. Nie istnieje żaden opracowany przez lekarzy sposób na łagodzenie kolki u niemowląt, jednak jest wiele domowych sposobów.

Skąd bierze się kolka?

Kolka u noworodka to bolesne skurcze jelit, które pojawia się nagle, z reguły w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Mogą trwać kilka minut, znikają tak szybko, jak się pojawiają, jednak istnieją także przypadki, w których kolka utrzymuje się kilka godzin. Lekarze nie są w stanie jednoznacznie dookreślić powodu występowania kolki, jednak domniemają, że ma to związek z niedojrzałością przewodu pokarmowego, które z trudnością trawi mleko matki a co dopiero innego rodzaju mleka, czy pokarmu. Mleko matki jest łatwo przyswajalne dla, dlatego często kolka może się pojawiać przy rozszerzaniu diety, zastępowaniu mleka matki mlekiem modyfikowanym. Łatwo rozpoznać ataki kolki po tym, że pojawiają się ona zazwyczaj o tej samej porze, często wieczorem, po karmieniu, dziecko pręży się, a jego brzuszek jest bardzo twardy. Ponadto płacz dziecka zupełnie różni się od tego, wywołanego głodem bądź znużeniem.

Kolkę powodować może także nietolerancja laktozy, która niekoniecznie musi być dziecku podana bezpośrednio. Jeśli matka spożywa dużo mleka krowiego, malec także przyswaja laktozę. Czasem powodem kolki jest zbyt duża ilość połykanego powietrza podczas jedzenia. Karmienie powinno odbywać się w przyjemnej, spokojnej atmosferze, a jeśli dziecko je z butelki to warto zainwestować w butelkę, która posiada smoczek imitujący ssanie z kobiecej piersi.

Dowiedz się więcej na temat kolki u noworodka

Jak złagodzić kolkę u niemowląt?

Przede wszystkim na początku najważniejszy jest spokój rodziców i próba uspokojenie dziecka. Nerwowi i zestresowani rodzice, działający w nieprzemyślany sposób nie będą dobrymi kompanami kolki. Niemowlę można nosić w ramionach, przytulać, kołysać, po to, by wzbudzić w dziecku poczucie spokoju i rozluźnienia.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na załagodzenie kolki u niemowląt jest położenie dziecka na brzuszku i delikatny masaż pleców. Dzięki temu brzuch jest lekko masowany i naciskany, co powoduje uwalnianie się gazów i usprawnia pracę jelit. Podobne efekty przynieść może podciąganie nóg do brzucha, kiedy dziecko leży na plecach. Jest to sposób dla niemowląt, które jeszcze nie potrafią kłaść się na brzuchu bądź sprawia im to zbyt dużą trudność.

Pomocne są także ciepłe okłady kładzione na brzuchu. Możesz ogrzać żelazkiem pieluszkę, tylko uważaj, by nie była gorąca, i połóż ją na brzuszku dziecka. Istnieją także gotowe poduszeczki do podgrzewania w ciepłej wodzie. Sprawdza się także kąpiel w ciepłej wodzie, która rozgrzewa dziecko i rozluźnia jego mięśnie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.