fot. archiwum elblag.net
W obliczu przyjętej reformy oświatowej elbląscy radni zatwierdzili na ostatniej sesji Rady Miejskiej uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjów, sieci szkół ponadgimnazjalnych oraz specjalnych do nowego ustroju szkolnego. Reforma zakłada wygaszanie gimnazjów i powrót do 8-letniej "podstawówki", 4-letniego liceum oraz 5-letniego technikum. Wszystkie budynki - jak zapewniają władze miasta - zostaną wykorzystane na przyszłe cele edukacyjne, w tym okazały obiekt znajdujący się przy ulicy Agrykola 6, gdzie obecnie mieści się Gimnazjum nr 5. W tym miejscu utworzona zostanie pozarejonowa Sportowa Szkoła Podstawowa. Placówka będzie zrzeszała najzdolniejszą elbląską młodzież i dbała o jej rozwój, który ma być następnie kontynuowany na etapie szkoły średniej.
Szkoła miałaby zacząć funkcjonować z dniem 1 września 2018 roku. Sportowa Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków ma nawiązywać do tradycji elbląskiego sportu. Ta swoista "kuźnia talentów" ma stać się w niedługim czasie wizytówką miasta. - Ta szkoła ma być wizytówką elbląskiej edukacji - mówiła Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu w Elblągu. - Chcemy by tworzona była we współpracy z Ministerstwem Sportu i związkami sportowymi. Można tu stworzyć prawdziwy kompleks sportowy.
Szkoła będzie potrzebowała opracowania koncepcji działalności oraz wypracowania kierunków kształcenia sportowego młodzieży. W tym celu Prezydent Elbląga powoła specjalny zespół złożony z ekspertów. Radny Rafał Traks zaapelował do władz miejskich, aby do tego zespołu włączeni byli specjaliści, którzy na co dzień są związani ze sportem - którzy pracują w związkach.
- Będzie tworzony zespół, który będzie opracowywał koncepcję działalności tej szkoły - wyjaśniał radny. - Chciałbym podkreślić, żeby ten zespół był tworzony ze specjalistów, którzy przygotowują różnego rodzaju systemy szkolenia w związkach sportowych, które - dobrze by było - uczestniczyłyby w tworzeniu tego systemu. Dobrze byłoby zaprosić przedstawicieli tych dyscyplin, w oparciu o które będą tworzone klasy sportowe w szkole podstawowej. Chciałbym, żeby wykorzystano potencjał trenerów sportowych, którzy osiągali bardzo dobre wyniki w naszym mieście, chociażby trenera Jerzego Ringwelskiego.
Rafał Traks podkreślał, że działają w Elblągu 4 ośrodki sportowe (piłkarski, koszykarski, siatkarski i handballowy), dlatego warto byłoby skonsultować profil szkoły chociażby z W-MZPN czy W-MZPR, ponieważ piłka nożna i ręczna to najbardziej popularne dyscypliny. Radny zaznaczał także, że idealnym dopełnieniem 8-letniej szkoły podstawowej byłoby kontynuowanie rozwoju w 4-letniej szkole średniej. Dzięki temu powstałaby piramida.
- Utworzenie szkoły sportowej na poziomie szkoły średniej przyczyniłoby się do stworzenia piramidy, czyli 8 klas szkoły podstawowej i następny etap szkoła sportowa, czyli 4 lata tej szkoły średniej. W IV LO są utworzone dwa oddziały, ale warto byłoby się zastanowić, żeby ten cykl był dalej rozszerzany. W oparciu oczywiście o system szkolenia opracowany przez związki sportowe i Ministerstwo Sportu - wyjaśniał Traks, na co Piotr Żuchowski odpowiadał: - Już dzisiaj IV Liceum Ogólnokształcące ma klasy sportowe, to jest w pobliżu Agrykoli. Jest rzeczą naturalną, że jeśli szkoła podstawowa będzie budowała klasy sportowe, to w momencie, kiedy ci sportowcy mają największą prężność działania - czyli na etapie szkoły średniej - to powinno być kontynuowane. Nie mam wątpliwości, że taka kontynuacja będzie zapewniona.
Jeżeli szkoła ma stać się "kuźnią talentów" wymaga oczywiście dalszych inwestycji. - Rawska, Lotnicza, Browarna, Robotnicza, Agrykola - każde z tych gimnazjów funkcjonuje w obiekcie, który ma wyjątkowe znaczenie w sensie infrastruktury. To gimnazja, w które w ostatnich latach zainwestowana bardzo wiele milionów - wyjaśniał Piotr Żuchowski. Szkoła ma dobry dostęp do obiektów sportowych, ale potrzebuje także remontu wewnątrz budynku, chociażby w zakresie odnowy kuchni czy najwyższej kondygnacji.
Na te działania Ratusz będzie chciał pozyskać pieniądze ze środków unijnych.