› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Spędzasz noc w szpitalu z chorym dzieckiem? Ta informacja może Cię zainteresować

› zdrowie i uroda ponad rok temu    4.04.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Spędzasz noc w szpitalu z chorym dzieckiem? Ta informacja może Cię zainteresować

Chcesz spędzić w szpitalu noc z chorym dzieckiem? Musisz za to zapłacić. Taka jest norma w większości placówek, które w taki sposób rekompensują sobie dodatkowe wydatki związane z zakupem energii elektrycznej lub wody. Dotyczy to także elbląskich szpitali. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział inne niż do tej pory uregulowanie tej kwestii.

Problemem są z jednej strony warunki – nie na każdym oddziale dziecięcym jest miejsce dla rodziców. A z drugiej – opłaty. Mimo, że co do zasady nie są to duże kwoty, to przy dłuższym pobycie mogą stać się poważnym obciążeniem budżetu młodej rodziny.

Ponoszenie opłat przez rodzica bądź opiekuna prawnego dziecka za pobyt w szpitalu wynikają z art. 35 ustawy o prawach pacjenta, który wskazuje, że pacjent ponosi koszty realizacji praw o których mowa w art. 33 ust. 1 i art. 34 ust. 1, jeżeli realizacja tych praw skutkuje kosztami poniesionymi przez podmiot leczniczy wykonujący działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej. Wysokość takiej opłaty ustala kierownik podmiotu, uwzględniając rzeczywiste koszty relizacji wyżej wymienionych praw. Informacja o wysokości opłaty oraz sposobie jej ustalenia powinna być jawna i udostępniana w lokalu zakładu leczniczego. Dodatkowa opieka pielęgnacyjna sprawowana przez osobę bliską nad pacjentem nie jest bowiem świadczeniem opieki zdrowotnej i jako taka nie może być finansowana ze środków publicznych.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu Zakwaterowanie rodzica / opiekuna przy dziecku na oddziale kosztuje 20 zł (23% VAT). Rodzice mogą być przy dziecku m.in. na Oddziale Niemowlęcym, Oddziale Pediatrycznym z Pododdziałem Neurologiczno-Rehabilitacyjnym, Oddziale Otolaryngologicznym z Pododdziałem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, Oddziale Oklulistycznym, Oddziale Urologicznym, Oddziale Noworodka, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka

Jak poinformowała nas Anna Kowalska, rzecznik prasowy WSZ w Elblągu, rodzice zawsze mogą złożyć podanie w sprawie zwolnienia z kosztów i tego typu podania są w bardzo często, praktycznie zawsze, rozpatrywane pozytywnie. Takiego szczęście nie mają korzystający z wielu innych placówek w regionie, którzy nie zawsze mogą liczyć na ulgę finansową.

Zdarza się, że mali pacjenci spędzają w szpitalu nawet nawet kilka miesięcy. Taka sytuacja może mieć miejsce m.in. na oddziale rehabilitacyjnym.  W takim przypadku trudno wyobrazić sobie, by dziecko przebywało w szpitalu bez pomocy i wsparcia rodzica. 

Trzeba przyznać, że chore dziecko, które trafia do szpitala wywołuje ogromny stres. Rodzice martwią się o jego stan zdrowia, Bywa, że spotykają się jeszcze z kolejną przeciwnością losu, która są opłaty za ich pobyt przy chorym dziecku. 

Tę sytuację chce zmienić Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który niedawno napisał list od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, w którym zwrócił uwagę na bardzo ważne w jego ocenie zagadnienie, związane z występowaniem szeregu problemów dotyczących pobytu rodziców (osób bliskich) przy dziecku w trakcie jego hospitalizacji, w tym pobierania opłat przez szpitale. Przede wszystkim postulował zniesienie opłat za pobyt rodzica przy chorym dziecku w szpitalu:

Zdając sobie sprawę z problemów organizacyjnych i finansowych podmiotów leczniczych uważam, ze kwestia pobierania opłat od rodziców za pobyt na oddziale przy łóżku dziecka powinna być potraktowana przez ustawodawcę priorytetowo. W mojej ocenie należy podjąć prace legislacyjne gwarantujące osobom bliskim dziecka bezpłatny pobyt przy jego łóżku, w trakcie hospitalizacji. Rodzice nie powinni ponosić z tego tytułu opłat, zwłaszcza, że dla wielu jest to trudna do pokonania bariera finansowa. obciążanie tymi kosztami rodziców nie jest także korzystne dla kształtowania odpowiednich relacji personelu medycznego z opiekunami dzieci i nie jest akceptowane społecznie. Dotychczasowe próby zainteresowania resortu zdrowia rozwiązaniem tego problemu nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Rzecznik Praw Dziecka, mając na względzie dobro małoletnich pacjentów i konieczność przestrzegania ich praw, zwrócił się niedawno do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy o rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w przedmiocie zwolnienia rodziców dzieci (osób bliskich) z obciążania ich kosztami ponoszonymi przez szpital, związanymi z pobytem przy dziecku w trakcie choroby.

Jest zatem szansa, że za jakiś czas zniknie dodatkowy koszt, który muszą ponosić rodzice chorych dzieci – koszt, który czasem – w przypadku długiego pobytu dziecka w szpitalu – stanowi poważne obciążenie budżetu i tak już ciężko doświadczonej przez los rodziny. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ mama
ponad rok temu 1
Opłata jest rzeczywiście duża, ale podania zwykle rozpatrywane są na korzyść pacjenta. Chcialabym jednak poruszyć inną kwesię. Jednak przebywając na oddziale niemowlęcym z maleńkim dzieckiem do niedawna miałam do dyspozycji szpitalne duże łóżko oraz małe łóżeczko dla dziecka. Wiadomo, że zwykle maluch lepiej czuje się przy mamie - również w nocy. Wcześniej można było bezpiecznie wziąć maluszka do swojego łóżka. Ta sytuacja się zmieniła w połowie marca. Na oddział trafiły fotele z WOŚPu. I same fotele to super sprawa, bo tam gdzie nie ma nic, to taki fotel bedzie z pewnością wybawieniem. Niestety na naszym oddziale niemowlęcym, gdzie były łóżka dla rodzica, było na nie miejsce to wymina ich na te fotele to dramat dla rodziców. Szkoda, że ktoś nie przemyślał tej sytuacji i nie skierował tych foteli na inne oddziały, gdzie byłyby bardziej potrzebne. Szkoda, że łóżka z oddziału zostały rozkręcone i przeniesione do magazynu. Szkoda, że znowu ktoś nie pomyślał :(
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.