› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Specjalizacje bez dyplomów? PWSZ wyjaśnia

› rozwój i edukacja ponad rok temu    25.04.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 14 ocen 1 / 100%
A A A
Specjalizacje bez dyplomów? PWSZ wyjaśnia

Wszystko rozpoczęło się od grupy studentek pedagogiki na Instytucie Pedagogiczno-Językowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Z posiadanych przez nich informacji wynikało, że uczelnia nie posiada uprawnień do tego, aby na dyplomach ukończenia studiów pojawiła się stosowna adnotacja o ukończonych specjalizacjach. Sytuacja była na tyle poważna, że studentki udały się do prawnika. Władze uczelni tłumaczą: po ukończeniu każdego z 4 kierunków i każdej z 10 specjalizacji student otrzyma dyplom wraz z suplementem.

Cały problem zaistniał w momencie, gdy studentki III roku pedagogiki dowiedziały się o tym, że ich specjalizacje nie pojawią się na końcowym dyplomie ukończenia studiów. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, taka informacja miała wypłynąć od samych wykładowców. Zdaniem studentek, uczelnia nie posiada stosownych uprawnień do tego, aby wystawić dyplom ukończenia np. pedagogiki o specjalizacji opiekuńczo-wychowawczej. Na dyplomie widoczna byłaby wyłącznie sam kierunek, czyli „zwykła” pedagogika. Co oczywiste, byłoby to nie tylko złamaniem prawa, ale i również sporą stratą czasu dla tych studentów, którzy uczęszczali na zajęcia specjalnościowe.

Sprawa w oczach studentek była na tyle poważna, że udały się one do prawnika po poradę prawną. Ten stwierdził, że jeżeli faktycznie doszło do opisywanych uchybień, to jest to z całą pewnością złamanie prawa. Grupa studentek stwierdziły również, że tuż po wybuchu „afery” uczelnia zmieniła zapisy na swojej stronie www.

Niezwłocznie skontaktowaliśmy się z władzami uczelni z prośbą, aby wyjaśniły całe zajście. Na nasze pytania i wątpliwości odpowiadała mgr Teresa Kubryń z Instytu Pedagogiczno-Językowego.

(…) każdy student otrzymuje decyzję zawierającą nazwę kierunku, na który został przyjęty i nazwę specjalności - i takie nazwy będą widniały na dyplomie danego studenta, a szczegóły dotyczące przebiegu studiów – w suplemencie do dyplomu.

Nie mowy o tym, że uczelnia nie posiada stosownych uprawnień do wystawienia dyplomu:

Uczelnia posiada uprawnienia do prowadzenia kierunków, nadane przez MNiSW oraz specjalności – uchwalane przez Senat PWSZ w Elblągu. W IPJ prowadzone jest kształcenie na 4 kierunkach, w ramach których prowadzonych jest 10 specjalności. Potwierdzeniem prawidłowej realizacji procesu kształcenia w IPJ i Uczelni  są akredytacje, przeprowadzane przez Zespoły Oceniające Polskiej Komisji Akredytacyjnej - ostatnia na kierunku: pedagogika w czerwcu 2014r., (badany był kierunek: pedagogika ze wszystkimi specjalnościami), zakończona oceną pozytywną - uchwała 685/2014 Prezydium PKA.

Nasza rozmówczyni krótko odniosła się do zarzutów studentek stwierdzając, że „zawierają wiele nieścisłości”.

Wszelkie wątpliwości może Pan wyjaśnić w Biurze Prawnym PWSZ, które m.in. opiniuje wszystkie materiały na Senat i ma obowiązek dbać o nienaruszanie dobrego imienia Uczelni.
 

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 25

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 4
  WKURZONY
 • 15
  BRAK SŁÓW
Komentarze (14)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ observer
ponad rok temu ocena: 82%  14
Ech ptysiu ptysiu... Widzę że lata "dziennikarzenia" nie nauczyły cię niczego. Błędy jak były, tak są, pęd ku karierze jak był, tak jest. Masz aspiracje żeby być Bóg wie jakim dziennikarzem a wszystko ostatecznie sprowadza się do jednego i tego samego - wymyślania faktów. I nie mów mi, że tak nie jest bo większość komentujących zauważyło ten problem. Już nawet Fakt z tymi swoimi fantazyjnymi tytułami rzędu "Mąż orał mną pole" jest lepszy od tego, co ty tu wyprawiasz na elblagnecie. Kończ waść, wstydu (sobie) oszczędź. Aha, jak usuniesz ten komentarz to w jego miejsce pojawią się inne. (patrz art. 54, pkt. 1 i 2 Konstytucji RP)
odpowiedz oceń komentarz 14 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pedagogika rok III
ponad rok temu ocena: 57%  13
Jakie PR Rysiu? Piszesz głupoty to potem wiąż się z konsekwencjami i odzewem. Sprawdzaj informacje zanim kolejny raz zaczniesz jechać i to jeszcze po swojej uczelni.
odpowiedz oceń komentarz 8 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ studentka
ponad rok temu ocena: 69%  12
Nie precyzyjne informacje to miał ten pan. Nie powinien umieszczać informacji, które nie zostały potwierdzone.
odpowiedz oceń komentarz 9 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xyz
ponad rok temu ocena: 73%  11
Zosia2, ania23 i student2552 to te same osoby? haha, PR uczelni działa ^^ "zobacz wpisy tej samej osoby" to najlepsza opcja na elblag.net ;)
odpowiedz oceń komentarz 8 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kasia Studentka Pedagogiki
ponad rok temu ocena: 57%  10
Rysiu ma cholere robisz ferment jak nie znasz sprawy? Zaslyszales cos na fajce za uczelnią i zgrywasz znawce. Info masz stare bo wpisy na dyplomach byly i będą a sprawa jest juz wyjasniona. Zamiast sluchac plot popraw swoje artykuly. Przypadki i liczby sie klaniają.
odpowiedz oceń komentarz 13 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ m.n.
ponad rok temu ocena: 56%  9
"Nieoficjalne" wiadomości, na podstawie których napisano ten artykuł mijają się z prawdą. Jestem studentką i wiem, że uczelnia ma uprawnienia do wystawienia dyplomu ukończenia kierunku wraz ze specjalnością. Proponuję, aby autor pisał swoje artykuły na podstawie oficjalnych informacji.
odpowiedz oceń komentarz 10 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zdziwiona
ponad rok temu ocena: 47%  8
Matko, jakaś wojna uczelni??? A nie...ten chłopak jest z PWSZ...
odpowiedz oceń komentarz 8 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zosia2
ponad rok temu ocena: 58%  7
Gdzie studiuje autor artykułu, bo chyba nie w IPJ, skoro pisze rzeczy "wysane z palca".
odpowiedz oceń komentarz 11 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ A.
ponad rok temu ocena: 60%  6
Zgadzam się! Z nieoficjalnych informacji usłyszałem również , że grasuje ciasteczkowy potwór...
odpowiedz oceń komentarz 12 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ania23
ponad rok temu ocena: 62%  5
Czytając ten artykuł, niech każdy się zastanowi i zwróci uwagę na słowo " nieoficjalne" , to skoro nie są to informacje z realnego źródła, to zastanówmy się czy chociaż 3/4 tekstu jest prawdą ?!
odpowiedz oceń komentarz 13 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ student2552
ponad rok temu ocena: 60%  4
Autor artykułu nie do końca został poinformowany o sytuacji. Nie jest prawdą to, że szkoła nie posiada uprawnień do tego, aby wystawić kwalifikacje z danej specjalności. Gdyby tak było, nie studiowałabym tu .
odpowiedz oceń komentarz 12 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wert58
ponad rok temu ocena: 56%  3
Dziennikarz nie został do końca poinformowany o zaistniałej sytuacji, większość faktów została przekłamana.
odpowiedz oceń komentarz 10 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xola
ponad rok temu ocena: 58%  2
Ten artykuł jest nieprawdziwy. Sama studiuje na 3 roku pedagogiki, nie jest prawdą, to że ,,Na dyplomie widoczna byłaby wyłącznie sam kierunek, czyli „zwykła” pedagogika'', jak również, że uczelnia zmieniła zapisy na swojej stronie www....
odpowiedz oceń komentarz 11 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pTom
ponad rok temu ocena: 50%  1
i tak nic po tych studiach nie ma przecież, szkoły likwidują albo łączą
odpowiedz oceń komentarz 7 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.