› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Spacery z noworodkiem. Kiedy zacząć? Dlaczego warto?

› poradnik ponad rok temu    24.10.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Spacery z noworodkiem. Kiedy zacząć? Dlaczego warto?

Wielu świeżo upieczonych rodziców ma poważne wątpliwości, kiedy wybrać się na pierwszy spacer z noworodkiem. Panuje dość powszechne przekonanie, że nie należy się z tym spieszyć, ponieważ bardzo młody organizm jest szczególnie narażony na infekcje. Jaka jest prawda? Czy rzeczywiście trzeba zwlekać ze spacerami? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Pierwszy spacer z noworodkiem? Jak najwcześniej!

Najnowsze zalecenia pediatrów nie pozostawiają wątpliwości: jeśli tylko noworodek jest zdrowy i prawidłowo się rozwija, spacery można rozpocząć już po kilku dniach od wyjścia ze szpitala. Oczywiście wiele tutaj zależy od pogody. Przeciwwskazaniem jest silny mróz (poniżej -10 stopni Celsjusza), wichura oraz ulewny deszcz. W każdych innych warunkach spacerować można, a wręcz trzeba.

Pomijamy etap werandowania

Werandowanie, czyli zostawianie dziecka w wózku przy otwartym oknie, na tarasie lub balkonie, odchodzi już do lamusa. Stary sposób, praktykowany jeszcze przez nasze mamy, dziś nie ma żadnego uzasadnienia. Znacznie korzystniej i dla dziecka, i dla mamy, jest od razu przejść do etapu spacerów. Mamie pozwoli to szybciej wrócić do formy po porodzie, z kolei dziecku zapewni niezbędną dawkę świeżego powietrza i bodźców stymulujących dalszy rozwój.

Nie przegrzewać!

Bardzo częstym błędem popełnianym przez troskliwych rodziców jest zbyt ciepłe ubieranie noworodka na pierwsze spacery. Obowiązuje tutaj prosta zasada: dziecko ubieramy dokładnie tak samo, jak siebie, ewentualnie uzupełniamy jego garderobę o czapkę (grubość dobrana do pory roku i pogody) oraz dodatkowo stosujemy kocyk. Dostateczną ochronę przed wiatrem i niższą temperaturą otoczenia zapewni dziecku konstrukcja głębokiego wózka.

Rada

Nie zapominamy również o kremie ochronnym z filtrami UVA i UVB. Skóra noworodka jest bardzo delikatna i podatna na poparzenia słoneczne. Krem nakładamy na około 15 minut przed spacerem, nawet wtedy, gdy słońce jest schowane za chmurami. Zimą natomiast stosujemy tłuste kremy chroniące przed odmrożeniami.

Korzyści z wczesnego rozpoczęcia spacerów

Jest ich mnóstwo, a wśród tych najważniejszych warto wymienić przede wszystkim:

 • Kontakt ze słońcem stymuluje produkcję witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka;
 • Wspólne spacery wzmacniają więź z rodzicem;
 • Dziecko łatwiej zasypia na świeżym powietrzu, sen jest głębszy i dłuższy, co pozwala odpocząć też mamie;
 • Wczesne rozpoczęcie spacerów zmusza mamę do aktywności, dzięki czemu szybciej wraca ona do siebie po trudach porodu;

Jeśli więc nadal wahasz się, czy to już ten moment, aby wybrać się na pierwszy spacer z noworodkiem, nie miej żadnych wątpliwości i wykorzystaj zasady, którymi podzieliliśmy się z Tobą w tym poradniku.

Więcej w poradnikach na stronie: https://zyciekobiety.pl/dziecko,ac151

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.