› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Smoczki do karmienia butelką. Który wybrać?

› poradnik ponad rok temu    26.09.2016
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Smoczki do karmienia butelką. Który wybrać?

Nawet jeśli dziecko chętnie je prosto z piersi, to butelkowy smoczek może się przydać. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mama chce wrócić do pracy, wyjść na spotkanie czy chociażby pobyć trochę sama i zająć się sobą. W takim wypadku malucha z powodzeniem może nakarmić partner lub dziadkowie. I to bez obaw, że dziecko zniechęci się do karmienia piersią. W tym celu warto zaopatrzyć się w smoczek dynamiczny, którego główną cechą jest fakt, że podczas ssania zachowuje się podobnie jak pierś.

Kiedy sięgnąć po butelkę?

11 karmień noworodka na dobę to norma. Malec domaga się jedzenia niezależnie od pory dnia, czy nocy. Lekarze przekonują, że pokarm matki jest najlepszym możliwym dla malucha pod względem wartości odżywczych, ale także sama czynność dobrze wpływa na jego rozwój psychiczny od pierwszych dni życia. Buduje się w ten sposób więź, a maluch czuje bliskość z matką.

Jednak i mamy, nieważne jak mocarne, mają prawo być zmęczone. Mają prawo zachorować lub wrócić do pracy. Jeśli chcą stosować karmienie naprzemienne, karmić piersią na zmianę z butelką, to potrzebny będzie dobry smoczek. Czyli jaki?

Smoki, smoczki…

W sklepach można kupić co najmniej kilka rodzajów smoczków do butelek. Do tych najpopularniejszych należą:

 • smoczek fizjologiczny, które mają być kształtem podobne do piersi. Są szerokie u podstawy, a końcówka zawężona. Nie jest za długi, przez co maluch dalej ssie, a nie połyka wypływające mleko;
 • smoczki dynamiczne. Poza tym, że wyglądają jak pierś, to także się tak zachowują. Gdy dziecko zasysa pokarm, to także lekko wciąga smoczek do buzi. Z kolei kiedy do puszcza, to smok wraca do poprzedniej pozycji. W ten sposób maluch wykonuje dokładnie te same ruchy, co przy piersi. Nie ma więc szans na to, że znudzi mu się karmienie piersią.
 • Smoczek z małą dziurką. Nazywane są „wolnymi”, bo pokarm wypływa z nich powoli. Nie zakrztusi się pokarmem. Maleją też szanse na połknięcie pęcherzyków powietrza, co może oznaczać redukcję kolek.

Wskazówki

Nie powinno się zostawiać niedojedzonego mleka w butelce. W pokarmie gromadzą się bowiem bakterie, które mogą być powodem problemów z brzuszkiem. Butelkę i smoczek należy wyczyścić po każdym karmieniu. Najlepiej jak najprędzej, bo zaschnięte mleko trudno usunąć.

Z reguły na opakowaniu każdego smoczka jest dokładna instrukcja, jak należy go czyścić. Warto jednak pamiętać, by nie stosować żadnych mocnych środków czyszczących. Po wyszorowaniu elementów należy je dokładnie opłukać i wysuszyć. Idealnie jest je także w międzyczasie wyparzyć.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.