› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Siedział przy komputerze przez trzy tygodnie. Wyszedł, bo ząb go bolał

› bieżące ponad rok temu    8.05.2015
Grażyna Wosińska
komentarzy 4 ocen 7 / 100%
A A A
Siedział przy komputerze przez trzy tygodnie. Wyszedł, bo ząb go bolał fot. pixabay.com

Przez trzy tygodnie dwudziestoletni Adam nie wychodził z pokoju. Siedział przed komputerem. Robił tylko przerwy, gdy zgłodniał lub musiał wyjść do toalety. Z domu wyszedł tylko dlatego, że rozbolał go ząb. Takie tragiczne losy mają pacjenci poradni przy Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej, przy ulicy Królewieckiej. Przybywa osób uzależnionych od komputera, telefonu komórkowego, gier elektronicznych lub hazardu. Życie nie tylko tych osób jest nie do pozazdroszczenia, ale także ich bliskich.

Z Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, przy ul. Królewieckiej korzysta rocznie trzysta osób. Problemem są niewątpliwie uzależnienia. Ostatnio przybywa tych behawioralnych (czynnościowych), a konkretnie tych związanych: z komputerem, telefonem komórkowym, grami elektronicznymi i hazardem. - Efektem uzależnienia jest silny niepokój, agresja, gdy uzależniony jest pozbawiony np. dostępu do internetu lub automatu do gier – wyjaśnia ks. Edward Rysztowski, kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, przy ulicy Królewieckiej.

Losy uzależnionych są tragiczne. Nie pracują, nie uczą się, rodzina dla nich nie istnieje. Sens ich życiu nadaje komputer z internetem, gry elektroniczne, telefon komórkowy, automat hazardowy. Przez trzy tygodnie dwudziestoletni Adam nie wychodził z pokoju, bo siedział przy komputerze. Robił tylko przerwy, gdy zgłodniał lub musiał wyjść do toalety. Z domu wyszedł tylko dlatego, że rozbolał go ząb. Gdyby nie matka, dentysta by go nie przyjął. Chłopak nie był ubezpieczony, nawet nie zarejestrował się Powiatowym Urzędzie Pracy. Formalności załatwiła matka. - Pomagamy nie tylko uzależnionym, ale ich bliskim – wyjaśnia ks. Rysztowski. - Czują się często winni całej sytuacji. Potrzebują wsparcia. Nie wiedzą, jak sobie poradzić z problemami kochanej osoby.

Zdaniem ks. Edwarda Rysztowskiego ważna jest profilaktyka. - Nie ma popadają w uzależnienie osoby, które mają poczucie sensu życia – wyjaśnia. - Nie kierują się w życiu przyjemnościami, ale wartościami. Mają dobre relacje z bliskimi.








 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ no cóż
ponad rok temu ocena: 25%  4
Najczęściej tatusiowie dbają o edukację komputerową swego dziecka od małego. Duma rozpiera ich kiedy mały potrafi grać w coraz to inne gry, które ojciec mu wynajduje. Świat gier to nie świat rzeczywisty tatusiowie. Dziwne podejście dorosłego.
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ smok
ponad rok temu ocena: 0%  3
syneczek mamusi, a potem zdziwiony że dziewczyny nie ma, a jak ma ją znaleźć chyba tylko na stronach z pornolami, taką wirtualną
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hehehe
ponad rok temu ocena: 0%  2
bo Adam wiedział, że level sam się nie wbije :)
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lekarz terapeuta
ponad rok temu ocena: 57%  1
To dopiero poczatek...Takie przypadki beda coraz bardziej masowe...Internet jest dla mlodych po prostu zgubny.
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.