› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Rusza "Elbląski Maluch" Ośrodek Rehabilitacyjno - Opiekuńczy

› dzieci i rodzina 8 miesięcy temu    19.09.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Rusza

Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej  z siedzibą w Warszawie, a Gminom Miasto Elbląg oraz zarządzenia Prezydenta Elbląga Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 2 im. Janusza Korczaka z siedziba przy ul. Polnej 8A został powołany do pełnienia w Elblągu funkcji Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego.
 
Ośrodek pod nazwą „Elbląski Maluch” powstał w związku z realizacją rządowego programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, w którym podkreślono znaczenie interdyscyplinarnego wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do podjęcia nauki w szkole. 
Zadania Ośrodka określone zostały w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 września 2017r. w sprawie szczegółowych zadań wiodących ośrodków koordynacyjno- rehabilitacyjno- opiekuńczych.

Główne zadania ośrodka:
udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka;
wskazywanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej; 
wskazywanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom;
organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w wymiarze do 5 godzin tygodniowo dla danego dziecka, oraz – w zależności od potrzeb dziecka – dodatkowych usług terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów;
koordynowanie korzystania z usług specjalistów dostępnych na obszarze powiatu.

W naszym Ośrodku Zespoły Wczesnego Wspomagania prowadzą wczesną diagnozę i terapię dbając o właściwy proces wsparcia rodziny i dziecka. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i wdrożone zostaną działania stymulujące oraz wspomagające rozwój, tym lepsze będą rokowania dla dziecka i większa szansa na jego dobre funkcjonowanie. Zespoły prowadzą także konsultacje, warsztaty i szkolenia dla rodziców i nauczycieli.

Specjalistyczną pomoc udzielmy w formie indywidualnej i grupowej. Może obejmować: usprawnianie ruchowe;   rozwój mowy i innych sposobów komunikowania się, usprawnianie zmysłu wzroku i słuchu, stymulację wielozmysłową, trening umiejętności samoobsługi i funkcjonowania społecznego w grupie. 

W naszym ośrodku prowadzimy: 
zajęcia psychologiczna (saz, wspieranie rodziny); 
zajęcia pedagogiczne ( terapia ręki, sensoplastyka, sala doświadczania świata, integracja sensoryczna;  
zajęcia logopedyczne  (Metoda Krakowska, alternatywna komunikacja AAC, metoda werbalno- tonalna );  
zajęcia usprawniania ruchowego (fizjoterapia, fizykoterapia, gimnastyka korekcyjna, masaże, terapia rehabilitacyjna z wykorzystaniem metody  NDT Bobath);  
zajęcia grupowe umożliwiające dzieciom rozwój społeczny, w tym integrację z rówieśnikami. 

Punkt Konsultacyjny Malucha- placówka prowadzi bezpłatne konsultacje dla rodziców zaniepokojonych rozwojem swojego dziecka. Tu rodzice mają możliwość zdobycia wiedzy na temat potrzeb i rozwoju małych dzieci wolniej rozwijających się lub z zaburzonym rozwojem oraz dowiadują się o możliwych formach wspomagania. 
Gabinet Interwencji- placówka prowadzi Gabinet Interwencji, którego zadaniem jest wsparcie merytoryczne i szkoleniowe najbliższego otoczenia dziecka z problemami rozwojowymi (w domu, przedszkolu, szkole). Oferta skierowana jest do lokalnych placówek edukacyjnych, których społeczność doświadcza wszelkich trudności w podejmowaniu codziennych działań dydaktycznych i wychowawczych wobec dziecka. 

Serdecznie zapraszamy do udziału inauguracyjnym spotkaniu otwierającym działalność  „Elbląskiego Malucha” , które odbędzie się w dniu 20 września 2018r. o godz. 11 w Elbląskim Ratuszu Staromiejskim.

Marzena Żachowska - pedagog SOSW nr 2 w Elblągu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ eleczka
8 miesięcy temu 1
gminom? czyli z kim?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.