› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Rodzaje smoczków dla dzieci – co wybrać?

› poradnik miesiąc temu    25.02.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Rodzaje smoczków dla dzieci – co wybrać?

Mnogość smoczków dostępnych w sklepach utrudnia wybór tego odpowiedniego. Akcesoria dla maluchów różnią się nie tylko kolorem czy kształtem, ale też wieloma innymi cechami. Na jakie typy smoczków dla dzieci można się zdecydować i który model wybrać?

Podział smoczków z uwagi na kształt

Smoczki dla dzieci dzielą się przede wszystkim ze względu na kształt gumki, czyli części przeznaczonej do ssania. Na sklepowych półkach można odszukać smoczki symetryczne, okrągłe oraz anatomiczne. Pierwsze z nich wyróżniają się płaską gumką z góry i dołu. Wspomniana część ma symetryczny kształt i jest doczepiona do standardowej tarczy. Smoczki symetryczne charakteryzują się lekkością i można wkładać je do buzi dziecka w dowolny sposób. Łatwo się odpowietrzają i mają działanie uspokajające.

Smoczki okrągłe mają gumkę o kształcie wisienki. Przypominają sutki piersi i dobrze zaspokajają potrzebę ssania. Ich kształt nie blokuje nosa i można umieszczać je w buzi dziecka dowolną stroną. Kolejnym rodzajem akcesoriów są smoczki anatomiczne (ortodontyczne). Ich gumkę spłaszczono u dołu i zachowano jej wypukłość od góry. Smoczki anatomiczne znakomicie dopasowują się do buzi malucha. Najlepiej imitują kształt brodawki mamy. Charakterystyczna budowa smoczków sprzyja prawidłowemu rozwojowi podniebienia, zębów i zgryzu. Akcesorium wkłada się do buzi malucha w określony sposób opisany w załączonej instrukcji.

Rodzaje smoczków ze względu na materiał

Kolejny podział smoczków następuje z uwagi na tworzywo, z jakiego zostały wykonane. W tym przypadku wyróżnia się dwa typy akcesoriów – lateksowe (kauczukowe) i silikonowe. Ze wspomnianych materiałów wykonuje się ich gumowe części. Smoczki lateksowe nie przyciągają kurzu. Są jasnobrązowe i matowe. Mają charakterystyczny zapach i smak. Deformują się szybciej niż silikonowe. Oznacza to konieczność częstszej wymiany.

Silikonowe smoczki dla dzieci są przezroczyste i bezzapachowe. Trwałe i żywotne akcesoria można wielokrotnie wyparzać. Smoczki silikonowe są twardsze niż lateksowe, dlatego lepiej przygotowują do ssania piersi.

Różne rozmiary smoczków dla dzieci

Rozmiary smoczków zostały dostosowane do wieku maluchów. Jeżeli poda się dziecku akcesorium o niewłaściwej wielkości, może spowodować to nieprawidłowy rozwój mięśni, wadę zgryzu albo wadę wymowy.

Producenci oznaczają smoczki zalecane dla dzieci od urodzenia do 3 miesiąca symbolem 0-3. Akcesoria dla maluchów do 6 roku życia mają oznaczenie 3-6. Smoczek dla dziecka od 6 do 18 miesiąca życia zostaje oznaczony symbolem 6-18. Akcesoria dla najmłodszych bywają też oznakowane literami. Symbol A jest zarezerwowany dla smoczków stosowanych do 6 miesiąca życia, symbol B – do 18 miesiąca, a C – powyżej 18 miesiąca.

Rodzaje smoczków ze względu na typ tarczy

Źle dobrana tarcza powoduje gromadzenie się śliny wokół ust malucha. Prowadzi to do powstawania wysypek, zaczerwienienia i odparzenia. Aby zadbać o skórę dziecka, warto dobrać odpowiedni typ tarczy.

Na rynku dostępne są smoczki o tradycyjnych tarczach. Są dostosowane do kształtu noska i mają otwory wentylacyjne. Pozwala to na swobodny przepływ powietrza w czasie ssania. Można zdecydować się również na smoczki z tarczą kółkową. Maluch może swobodnie za nie łapać i wyjmować akcesorium z buzi. Ciekawym rozwiązaniem są smoczki z tarczą nocną. Mają one fluorescencyjne wzory, dzięki którym dziecko może samodzielnie znaleźć smoczek w ciemnościach. Rodzice mogą kupić również smoczki beztarczowe. Ich część do chwytania łączy się bezpośrednio z elementem do ssania. Akcesoria są w całości wykonane z kauczuku lub silikonu.

Kompletując wyprawkę dla swojej pociechy, można zdecydować się na różne rodzaje smoczków. Akcesoria dzielą się ze względu na kształt gumki, tarczy, rozmiar i materiał. Dobierając odpowiedni smoczek dla swojego malucha, warto kierować się wiekiem i potrzebami dziecka. Dobrze jest porównać właściwości poszczególnych typów akcesoriów. Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego smoczka wpływa na rozwój jamy ustnej dziecka, dlatego najważniejszym kryterium podczas zakupu powinien być rozmiar zalecany dla konkretnej grupy wiekowej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.