› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Rekord Polski w najdłuższym szyciu padnie w Elblągu?

› rozwój i edukacja ponad rok temu    13.02.2016
Ines Kuraś
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
18 zdjęćRekord Polski w najdłuższym szyciu padnie w Elblągu? fot. Ines Kuraś

Od piątku (12.02) od godziny 17:00 trwa ustanawianie Rekordu Polski w Najdłuższym Szyciu. Do Elbląga przyjechały panie z Wrocławia, Gdańska, Żnina, Poznania czy Jegłownika. W czasie ustanawiania rekordu szyte są poduszki tzw. „celinki”, które zostaną przekazane dla dzieci chorych i niepełnosprawnych oraz osób dorosłych.

Skąd właściwie wziął się pomysł na przedsięwzięcie całodobowego szycia?

Idea tak naprawdę zrodziła się rok temu, jeżeli chodzi o naszą placówkę, bo tak naprawdę pani Celina szyje już od dwunastu lat ze swoimi koleżankami, przyjaciółkami. Natomiast od roku odwiedza nas regularnie i szyją dziewczyny w naszej szkole. W listopadzie 2015 roku powstał pomysł, żeby bić rekord, a tak właściwie ustanowić najdłuższy rekord Polski w szyciu poduszek celinek. Idea, która nie budzi żadnych wątpliwości bowiem „celinki” dostają drugie życie, trafiają do dzieci chorych, dzieci na oddziałach onkologicznych, do hospicjów, do osób starszych w domach pomocy. Także tutaj nie było żadnych wątpliwości, że trzeba w to wejść, nawet po to, żeby naszym dzieciom, naszym uczniom pokazać, że warto coś zrobić bezinteresownie dla drugiego człowieka

– zauważa Hanna Szuszkiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu.

Celinki to są poduszeczki, które są szyte w wyjątkowy sposób. Niejednokrotnie składa się je z kilku, kilkudziesięciu elementów. Środek celinki wypełnia aplikacja, którą najczęściej wyszywają dzieci. Resztę składają panie z często niewielkich elementów materiałów i całość wypełniana jest wkładem.

Planem jest uszyć 300 „celinek” przez te 24 godziny. Wszystko co będzie ponadto to będzie ogromny sukces. Trzymamy kciuki za każdą sztukę

– dodawała Hanna Szuszkiewicz.

Przy ustanawianiu rekordu obecny jest świadek wydarzenia, który odnotowuje każdą uszytą celinkę, sprawdza czy jest zrobiona w odpowiedni sposób, czy nitka nie wystaje. Na koniec zawodów zostanie sprowadzony protokół, który wysłany będzie do Warszawy. Jak zauważała dyrektor SP 4 dodatkowo muszą co pełną godzinę, kręcić 5 minutowy film z szycia, aby na pewno była pewność, że szycie odbywało się cały czas.

Ustanawianie rekordu zakończy się dziś o 17:02. Jeżeli ktoś chciałby pokibicować panią szyjącym może zajrzeć do Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Mickiewicza.

ilość zdjęć 18 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.