› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Przyjęcie dziecka do szkoły podstawowej. Nowa ustawa rekrutacyjna

› bieżące ponad rok temu    20.02.2014
Ines Kuraś
komentarzy 2 ocen 2 / 50%
A A A
 fot. Konrad Kacprzak

Rozpoczął się gorący sezon zapisywania dzieci do pierwszych klas szkół podstawowych. Niektórzy rodzice zrobili to już dawno, żeby dziecko miało pewne miejsce w wybranej szkole. Niestety to się zmieniło. W życie weszła nowa tzw. ustawa rekrutacyjna. Na jej mocy dyrektor szkoły podstawowej ma czas do końca lutego, aby podać kryteria, na podstawie których będzie przyjmował dzieci do placówki.

Wielu mieszkańców Elbląga zapisało już dzieci do szkół, które nie są w ich tzw. „rejonie”. Zrobili to ponieważ patrzyli np. na poziom szkoły, albo po prostu wygodniej jest im zawieźć dzieci do danej placówki bo mają po drodze do pracy. Niestety, z momentem wejścia w życie nowej ustawy, osoby które zapisały dzieci do szkół podstawowych nie mogą być pewni czy jednak dziecko pójdzie do tejże placówki.

W przyszłym roku szkolnym do klas pierwszych obowiązkowo pójdą siedmiolatki i sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. Dzieci, które mieszkają w obwodzie danej szkoły są przyjmowane bez postępowania rekrutacyjnego, na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców. Jeżeli miejsca w szkole pozostaną, będzie ona mogła przyjąć ( w drodze rekrutacji ) uczniów spoza rejonu.

Rodzice, muszą złożyć wniosek na odpowiednim druku, jeżeli chcą aby ich dziecko chodziło do innej placówki, niż ta w rejonie. Jak poinformowała nas Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 Beata Gawkowska – w najbliższy piątek odbędzie się szkolenie dla dyrektorów placówek organizowany przez Departament Edukacji, wtedy dowiemy się na czym cały proces ma polegać. Wśród nich mogą być wskazane tzw. kryteria socjalne, wskazywane przez ustawę takie jak np. niepełnosprawność ucznia, wychowywanie się w rodzinie wielodzietnej. Dodatkowym kryterium może być uczenie się rodzeństwa w tejże placówce.

Rekrutacja do szkół podstawowych
W roku szk. 2014/2015 do klasy pierwszej szkoły podstawowej mają obowiązek uczęszczać dzieci ur. w roku 2007 oraz dzieci urodzone w okresie 1.01.2008 – 30.06.2008.  W publicznej szkole podstawowej, dla której ustalono obwód przyjmuje się dzieci zamieszkałe w tym obwodzie bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego, tj. na podstawie zgłoszenia rodziców /prawnych opiekunów. Zgłoszenie ma formę pisemną, zgodną z ustawą i odbywa się na druku otrzymanym w szkole.

Kandydaci, zamieszkali poza obwodem szkoły podstawowej, mogą być przyjęci do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami. W postępowaniu rekrutacyjnym, powołana przez dyrektora szkoły komisja rekrutacyjna, bierze pod uwagę kryteria zawarte w statucie danej szkoły. Statut określa także terminy postępowania rekrutacyjnego, wymagane dokumenty, terminy składania dokumentów oraz sposób przeliczana punktów.

Dyrektor szkoły podstawowej ma obowiązek podać do końca lutego br. kryteria oraz terminy postępowania rekrutacyjnego, jeżeli planuje prowadzić rekrutację dla dzieci spoza obwodu szkoły.

Rodzic, zainteresowany zapisaniem dziecka do szkoły innej niż obwodowa, powinien złożyć wniosek do tej szkoły na odpowiednim druku.
Ze względu na wejście w życie ustawy, wnioski złożone wcześniej przez rodziców, którzy nadal deklarują chęć zapisania dziecka do tej szkoły, będą musiały zostać złożone ponownie.

Zarówno wzory zgłoszenia dziecka do szkoły (dla dzieci z obwodu) oraz wnioski (dla dzieci spoza obwodu) będą udostępnione w szkołach - aktualnie dyrektorzy szkół są w trakcie opracowywania i dostosowywania tych dokumentów do wymagań ustawy.

W przypadku, gdy w postępowaniu rekrutacyjnym, dziecko nie zostanie przyjęte do szkoły nie obwodowej, rodzic w terminie określonym przez dyrektora szkoły ma obowiązek wypełnić zgłoszenie dziecka w szkole obwodowej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ed
ponad rok temu ocena: 100%  2
Elg - kryteria "wymyśliło" ministerstwo
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Elg.
ponad rok temu ocena: 55%  1
Żenada dzieci coraz mniej a oni wymyślają kryteria:-).Ciekawe czym będziecie się zajmować jak będziecie mieli puste klasy?
odpowiedz oceń komentarz 6 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.