› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Przyczyny zaparć u niemowląt

› poradnik 20 dni temu    4.01.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Przyczyny zaparć u niemowląt

Skąd się biorą zaparcia u niemowląt? Na co uważać, aby Twoja pociecha nie cierpiała z powodu tej bolesnej dolegliwości? Poznaj najczęstsze powody występowania zaparć i sposoby, jak sobie z nimi poradzić.

Jak rozpoznać zaparcia u niemowlęcia?

Zdiagnozowanie zaparć u niemowląt może być trudniejsze, niż się wydaje – maluszek nie powie Ci przecież, co mu dolega. Na szczęście istnieje co najmniej kilka sposobów na to, aby rozpoznać zaparcia u Twojej pociechy. Najskuteczniejszą metodą jest obserwacja częstotliwości oddawania stolca. Jeżeli niemowlę wypróżnia się rzadziej niż dwa razy na dobę, doskwierają mu zaparcia.

Oprócz tego na zaparcia wskazuje także konsystencja kupki niemowlęcia. Stolec przy zaparciach jest twardy i ubity, a samo wypróżnianie może wymagać wysiłku, a nawet wywoływać dolegliwości bólowe. Czasem pojawia się też symptomy takie jak obniżony apetyt, spowolnienie wzrostu czy złe samopoczucie. Kilkumiesięczne dzieci w trakcie wypróżniania często mogą płakać i krzyczeć.

Przyczyny zaparć u niemowląt

Zaparcia u niemowląt mogą pojawiać się z różnorodnych powodów, najczęściej przyczyną jest jednak pokarm podawany maluszkowi. Podczas pierwszych tygodni życia Twojej pociechy jest to głównie mleko naturalne lub mleko modyfikowane. Warto w tym miejscu zauważyć, że u dzieci karmionych mlekiem matki o wiele rzadziej występują problemy takie jak zaparcia.

Powodem zaparć bywa brak błonnika w podawanym pokarmie lub zbyt mała ilość przyjmowanych płynów. Ponadto zaparcia u niemowląt mogą występować w wyniku:

 • alergii pokarmowych, np. alergii na białko mleka krowiego,
 • zbyt szybkiego rozszerzania jadłospisu dziecka o nowe pokarmy,
 • nieprawidłowego przygotowania mleka modyfikowanego, które jest np. za gęste,
 • zbyt dużej ilości pokarmów wywołujących zaparcia,
 • niedojrzałości układu pokarmowego.

Zaparcia u niemowląt – co zrobić?

Jeśli Twój maluszek cierpi na zaparcia, należy jak najszybciej podjąć kroki mające na celu ich wyeliminowanie. Oczywistą metodą jest zmiana diety mająca na celu dostarczenie dziecku błonnika pokarmowego, oprócz tego skuteczny okazuje się delikatny masaż brzuszka. Aby go wykonać, należy powoli uciskać dolną i środkową część brzuszka kolistymi ruchami. Kolejno przechodź do następnych fragmentów brzuszka, aby w ten sposób pobudzić jelita do pracy.

Jeżeli zaparcia nie ustępują, wskazana może okazać się Xenna Balance Junior. Xenna dla dzieci może być podawana od 6. miesiąca życia, dawka u niemowląt wynosi nie więcej niż 2 saszetki na dobę. Aby podać niemowlęciu środek Xenna Junior, przygotuj wcześniej roztwór z wodą w odpowiednich proporcjach. Xenna Balance Junior jest zalecany zarówno przy doraźnych, jak i przewlekłych zaparciach.

Preparat nie jest wchłaniany do krwioobiegu, a w jelicie nie ulega fermentacji.

„Możliwe działania niepożądane Xenna Balance Junior: W przypadku stosowania dawek wymaganych do osiągniecia efektu terapeutycznego, nigdy nie odnotowano żadnych działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, burczenie w brzuchu, bóle brzucha, nudności i lekkie biegunki (szczególnie na początku stosowania). Rzadko występują reakcje uczuleniowe (wysypka lub pokrzywka).”

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.