› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Przez edukację do zdrowia... planety. Przed nami Elbląskie Dni Recyklingu (+foto)

› rozwój i edukacja ponad rok temu    17.05.2017
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
6 zdjęćPrzez edukację do zdrowia... planety. Przed nami Elbląskie Dni Recyklingu (+foto) fot. Maciej Markowski

Drzewka w zamian za odpady, biżuteria z odpadów, ekologiczne puzzle, doniczki z nasionami, nauka zasad segregowania odpadów, nauka o odnawialnych źródłach energii, a także ekologiczne warsztaty. To wszystko i o wiele więcej czeka na X Festynie Elbląskich Dni Recyklingu, który ma zwiększyć świadomość dotyczącą ochrony środowiska i promocję postaw proekologicznych wśród mieszkańców miasta - od tych najmłodszych do tych nieco dojrzalszych.

- To już jest na stałe wpisana impreza w kalendarz związana z recyklingiem, z właściwą gospodarką odpadami - wyjaśniał Prezydent Miasta Witold Wróblewski. - Przywiązujemy od wielu lat do tego wagę, żeby uczyć zarówno tych młodych jak i starszych właściwych postaw segregowania odpadów. Zapraszam serdecznie wszystkich mieszkańców na Elbląskie Dni Recyklingu. Będzie okazja pozbyć się zbędnych odpadów i zamienić je na rośliny.

Elbląskie Dni Recyklingu to w zasadzie dwie komplementarne imprezy. Jedną z nich jest konkurs dla jednostek oświatowych na selektywną zbiórkę odpadów, do której w tegorocznej, XXI edycji przystąpiło 68 placówek wychowawczo-oświatowych, tj. 14.871 uczniów z terenu Elbląga i okolic. Drugą jest festyn, gdzie będzie można dowiedzieć się więcej na temat ekologii i metod ochrony środowiska przez codzienne, proste czynności.

- Są to dwie równoległe imprezy: jedna to konkurs na selektywną zbiórkę odpadów (XXI edycja), którą prowadzimy w cyklu całorocznych i wielki finał jest właśnie w ramach Elbląskich Dni Recyklingu, a drugą festyn - tłumaczyła Grażyna Gaza, prokurent w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Elblągu. - Zbiórka - podobnie jak w roku poprzednim - przebiegła na podobnym poziomie. Również około 151.122 kg odpadów zebraliśmy, z tego 4.817 kg baterii, 1.011 kg puszek aluminiowych, 2.167 kg kartoników po napojach, 115.251 kg makulatury oraz 27.876 kg nakrętek po butelkach plastikowych. Jak zwykle najwięcej odpadów zebrały dzieci z przedszkoli. 2.764 dzieci zebrało w sumie 48.481 kg różnego rodzaju surowców, czyli ponad 17 kg na dziecko. Równie dobrze zbierają dzieci ze szkół podstawowych. Z uwagi na zmiany organizacyjne połączyliśmy gimnazja ze szkołami średnimi i tutaj łącznie 15 placówek wzięło udział i nagrody przydzielane są w tej jednej kategorii.

Finał konkursu na selektywną zbiórkę odpadów odbędzie się w czwartek (18 maja) o godzinie 13:00 w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Mickiewicza 41 w Elblągu. Tymczasem podczas XXI edycji Festynu (20 maja - od 10:00 do 15:30 - Plac K. Jagiellończyka) będzie można wymienić wysegregowane odpady na krzewy, drzewka owocowe (jabłonie, grusze, agresty, śliwki) czy byliny, które zostały zakupione w ramach dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Na wymianę czeka ponad 4 tysiące roślin, a w razie potrzeby, może być ich znacznie więcej. Oprócz tego wszyscy przybyli na imprezę będą mieli możliwość wzięcia udziału w różnych warsztatach, które przez zabawę, kształtują i zwiększają proekologiczne postawy. W trakcie trwania festynu odbędą się również występy artystyczne dzieci i młodzieży oraz pokazy taneczne dzieci z Centrum Tańca Cadmans.

Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

"Choć powrócił tu porządek,

to dopiero jest początek.

Trzeba ludzi edukować,

żeby chcieli segregować".

(/w:/ "Piekarczyk znów o Elbląg walczy" Agnieszki i Mikołaja Materników i Piotra Nowackiego)

ilość zdjęć 6 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.