› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Przełom dla Elbląga - powstanie oddział Instytutu Pamięci Narodowej?

› rozwój i edukacja ponad rok temu    19.01.2016
Ines Kuraś
komentarzy 5 ocen 2 / 100%
A A A
Przełom dla Elbląga - powstanie oddział Instytutu Pamięci Narodowej?

Instytut Pamięci Narodowej, zwany także Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu jest instytucją o uprawnieniach śledczych. Do życia został powołany w 1999 roku. W całej Polsce znajduje się jedenaście oddziałów IPN, które są siedzibami sądów apelacyjnych. Dodatkowo w siedmiu miastach utworzone zostały delegatury oddziałów. Teraz powstanie oddział również w Elblągu?

Do głównych zadań IPN należy gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, które zostały sporządzone od 22 lipca 1944 do 31 grudnia 1989 roku, prowadzenie działalności edukacyjnej oraz ściganie zbrodni nazistowskich i komunistycznych.

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi badania nad zbrodniami dokonanymi przez aparat cywilny oraz militarny III Rzeczy na ziemiach okupowanej Polski oraz deportacjami do obozów koncentracyjnych. Badania opierają się również nad deportacjami żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji niepodległościowych oraz mieszkańców Kresów Wschodnich II RP w głąb ZSRR. Gdański oddział IPN planuje otwarcie w Elblągu stałej placówki, która będzie przypominać o roli elblążan w oporze przeciwko władzy komunistycznej.

 W I połowie tego roku chcemy w Elblągu utworzyć coś co będzie nazywało się „Przystanek Historia”. Nie będzie to oddział IPN, w którym pracowaliby naukowcy, prokuratorzy czy zbierane byłyby archiwa, a tylko placówka edukacyjna

– zauważa w rozmowie z nami Marcin Węgliński, rzecznik prasowy IPN w Gdańsku.

Jak podkreślał Węgliński nie jest jeszcze znana dokładna lokalizacja utworzenia „Przystanku Historii”, szczegóły dopiero mają być ustalone.

Nasza stacja w Elblągu będzie punktem naukowym, edukacyjnym, w której będą wystawy oraz zajęcia edukacyjne. Każda wystawa czy oferta zazwyczaj ma swojego odbiorcę. Będą one kierowane do wszystkich mieszkańców Elbląga, ale także będziemy wychodzić z np. zajęciami edukacyjnymi dla przedszkoli czy szkół

– dodaje rzecznik prasowy IPN.

W głównej mierze placówka ma skupiać się na dziejach od wydarzeń na Wybrzeżu w 1970 roku, aż do stanu wojennego oraz pierwszych wolnych wyborów.

Dr Karol Nawrocki, naczelnik Biura Edukacji Publicznej w gdańskim IPN-ie ma w ciągu najbliższych dwóch tygodni odwiedzić Elbląg i rozmawiać o szczegółach stacji pod nazwą „Przystanek Historia”.

Wstęp na wystawy ma być bezpłatny.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 7
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ otto
ponad rok temu ocena: 33%  5
jezeli się uda bedzie to pierwsza korzyść dla elbląga od rządu PiS . bo na razie same minusy.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rejtan
ponad rok temu ocena: 33%  4
wiedziałem o tym od ponad roku ale news!!!!
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tego chcemy
ponad rok temu ocena: 75%  3
A może województwo WARMINSKIE ? Wtedy Elbląg wyszedłby z tego grajdołka i miałby szanse na rozwój.
odpowiedz oceń komentarz 6 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ frc
ponad rok temu ocena: 0% 2
Pomysł spoko, co prawda nic nowego... Ale...nazwa nie ta...warmińskie to srolsztyn...dla nas może żuławskie...lub stare dobre elbląskie...od Kwidzyna po Ornetę, z mierzeją...
~ TERAZJA
ponad rok temu ocena: 0%  1
chwalebna inicjatywa, choć może spóźniona. Coś się z narodem dzieje niedobrego i na co dzień młode pokolenie ma nie lada problem, by zrozumieć, po co nam była walka o wolność i demokrację....
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.