› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Programowanie dla dzieci - czy warto uczyć dzieci oprogramowania? I jak to robić?

› poradnik ponad rok temu    20.03.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Programowanie dla dzieci - czy warto uczyć dzieci oprogramowania? I jak to robić?

Programiści są obecnie jedną z najbardziej poszukiwanych grup pracowników na całym świecie. Korporacje o różnym zasięgu zabiegają o nowych programistów, ponieważ jest ich ciągle niewystarczająco do zapotrzebowania. Nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej zinformatyzowane, a wraz z tym postępem rosnąć będzie liczba osób, które będą potrzebne do tworzenia nowych programów i aplikacji. Osoby, które potrafią programować cieszą się na rynku pracy powodzeniem i dobrym płacami. Nauka zawodu od najmłodszych lat może pozwolić naszym dzieciom na dobry start w przyszłość.

Programowanie dla dzieci - dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

Oprócz oczywistej przewagi na rynku pracy, jaką mogą zyskać nasze dzieci ucząc się programowania od najmłodszych lat, ważne są również inne kwestie, dla których warto jest zachęcić maluchy do pracy przy komputerze. Dzięki nauce programowania dzieci staną się bardziej świadome i mądrzejsze w interakcjach z technologią. Wiele osób w obecnych czasach potrafi korzystać z dostępnych technologii, jednak nie potrafi ich samodzielnie tworzyć. W przyszłości programowanie ma być jedną z podstawowych umiejętności, takich jak pisanie i czytanie.

Jednak to zaledwie ułamek tego, w jaki sposób nasze pociechy mogą skorzystać na nauce programowania. Dzieci poprzez szkolenie w zakresie programowania potrafią się efektywniej uczyć (również w innych dziedzinach) ze względu rozwijanie samokontroli i samodzielnego uczenia się. Najmłodsi uczą się na własnych błędach, które analizują i wyciągają z nich szybkie wnioski. Programowanie to także kreatywność i umiejętność pracy w zespole. Pozwala to dzieciom na rozwijanie się w sposób holistyczny i wielotorowy.

Jak uczyć programowania?

Nauka programowania może być czystą przyjemnością. Obecnie jest wiele możliwości do kształcenia w tym zakresie.

W domu możemy uczyć dzieci przy pomocy kursów internetowych. Część z nich jest bezpłatna i przeznaczona właśnie dla najmłodszych. Niestety jednak niektóre z bardziej ciekawych kursów wymagać będą od naszej pociechy znajomości języka angielskiego. Można jednak podejść do tego od drugiej strony - będą wtedy podwójnym wyzwaniem i bodźcem do nauki dodatkowo drugiego języka (który jest niezbędny dla każdego programisty).

Innym sposobem są oczywiście profesjonalne kursy. To na nich dzieci mogą jeszcze lepiej zapoznać się z interesującym ich językiem. Część z inicjatyw profesjonalnych również będzie dostępna całkowicie za darmo. Kontakt z fachowcami w dziedzinie pozwoli dzieciom na bardziej dogłębne zrozumienie zagadnień. Nauczyciele mogą reagować na zapytania maluchów i na bieżąco kontrolować ich postępy, co w znaczny sposób może przyspieszyć proces nauki. Kursy prowadzone przez profesjonalistów należą jednak do bardziej kosztownej inwestycji, dlatego zanim wyślemy dziecko na taki warto jest przedstawić mu świat programowania jeszcze w zaciszu domowym. Dzięki temu będzie ono mogło zobaczyć, czy programowanie jest dla niego interesujące, czy też kompletnie nie budzi w nim żadnej ciekawości.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.