› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Preparaty z choliną w ciąży: zadbaj o geny swojego dziecka!

› poradnik ponad rok temu    4.11.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Preparaty z choliną w ciąży: zadbaj o geny swojego dziecka!

Dzięki odpowiednim składnikom diety w ciąży możemy aktywować prawidłowe działanie genów dziecka i wpływać w ten sposób na jego zdrowie.

Materiał genetyczny, jaki otrzymuje każdy człowiek już w momencie połączenia się kobiecej komórki jajowej z męskim plemnikiem, to tylko pewnego rodzaju potencjał, który może się rozwijać w różny sposób. Zawarte w nim informacje (np. dotyczące czasu i miejsca powstawania białek w organizmie) mogą zostać odczytane albo nie, mogą też być odczytane w nieprawidłowy sposób, czego skutkiem będą wrodzone wady genetyczne.

Dieta wpływa na aktywność genów

Wbrew potocznemu rozumieniu, geny budujące nasz unikalny łańcuch DNA nie są stałe i niezmienne. Mutują się i zmieniają, czasem pozostają aktywne, a czasem nie. Proces chemiczny, którego skutkiem jest taka zmiana aktywności genów, aby zawarta w nich informacja została odczytana we właściwy sposób, nazywana jest metylacją. Chociaż wciąż jeszcze nie znamy wszystkich czynników, które wywołują metylację, to jednak już wiadomo z pewnością, że bardzo dużą rolę w tym procesie odgrywa to, co jemy.

Preparaty z choliną chronią kod genetyczny

Do składników, które mają potencjał metylacyjny, należy m.in. witamina B4, czyli cholina. Preparaty zawierające ten składnik zalecane są przede wszystkim przyszłym mamom, bo dzięki suplementacji choliny w ciąży spada u płodu ryzyko genetycznych wad układu nerwowego. Mówiąc w uproszczeniu: dzięki cholinie, geny, które mogłyby wywołać choroby wrodzone, zostają dezaktywowane, tak, jakby w łańcuchu DNA w ogóle ich nie było.

Cholina zapobiega niepożądanym mutacjom DNA

Preparaty z choliną są polecane w ciąży także dlatego, że cholina wchodzi w skład błon komórkowych w organizmie. Z kolei prawidłowo funkcjonujące błony komórkowe chronią przed przenikaniem do komórki niepożądanych substancji (np. wirusów czy toksyn), które mogłyby wywołać mutacje DNA znajdującego się w jądrze komórkowym. Ryzyko niepożądanych mutacji DNA jest szczególnie wysokie w pierwszych miesiącach ciąży, kiedy komórki płodu namnażają się z największą intensywnością i są najbardziej wrażliwe na wahania w stężeniach hormonów czy składników odżywczych w krwiobiegu matki.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.