› poradnik |
ponad rok temu
4.11.2017 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Dzięki odpowiednim składnikom diety w ciąży możemy aktywować prawidłowe działanie genów dziecka i wpływać w ten sposób na jego zdrowie.
Materiał genetyczny, jaki otrzymuje każdy człowiek już w momencie połączenia się kobiecej komórki jajowej z męskim plemnikiem, to tylko pewnego rodzaju potencjał, który może się rozwijać w różny sposób. Zawarte w nim informacje (np. dotyczące czasu i miejsca powstawania białek w organizmie) mogą zostać odczytane albo nie, mogą też być odczytane w nieprawidłowy sposób, czego skutkiem będą wrodzone wady genetyczne.
Wbrew potocznemu rozumieniu, geny budujące nasz unikalny łańcuch DNA nie są stałe i niezmienne. Mutują się i zmieniają, czasem pozostają aktywne, a czasem nie. Proces chemiczny, którego skutkiem jest taka zmiana aktywności genów, aby zawarta w nich informacja została odczytana we właściwy sposób, nazywana jest metylacją. Chociaż wciąż jeszcze nie znamy wszystkich czynników, które wywołują metylację, to jednak już wiadomo z pewnością, że bardzo dużą rolę w tym procesie odgrywa to, co jemy.
Do składników, które mają potencjał metylacyjny, należy m.in. witamina B4, czyli cholina. Preparaty zawierające ten składnik zalecane są przede wszystkim przyszłym mamom, bo dzięki suplementacji choliny w ciąży spada u płodu ryzyko genetycznych wad układu nerwowego. Mówiąc w uproszczeniu: dzięki cholinie, geny, które mogłyby wywołać choroby wrodzone, zostają dezaktywowane, tak, jakby w łańcuchu DNA w ogóle ich nie było.
Preparaty z choliną są polecane w ciąży także dlatego, że cholina wchodzi w skład błon komórkowych w organizmie. Z kolei prawidłowo funkcjonujące błony komórkowe chronią przed przenikaniem do komórki niepożądanych substancji (np. wirusów czy toksyn), które mogłyby wywołać mutacje DNA znajdującego się w jądrze komórkowym. Ryzyko niepożądanych mutacji DNA jest szczególnie wysokie w pierwszych miesiącach ciąży, kiedy komórki płodu namnażają się z największą intensywnością i są najbardziej wrażliwe na wahania w stężeniach hormonów czy składników odżywczych w krwiobiegu matki.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |