› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Powstanie szlak rowerowy Śladami Mennonitów

› bieżące ponad rok temu    25.02.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Powstanie szlak rowerowy Śladami Mennonitów

Szlak rowerowy śladami mennonitów - holenderskich osadników, którym Żuławy zawdzięczają rozkwit gospodarczy - powstanie niedaleko Kanału Elbląskiego. Turyści będą mogli zobaczyć ślady obecności Mennonitów na Żuławach m.in. domy podcieniowe i zagrody holenderskie.

Lokalna Grupa Działania - Stowarzyszenie "Łączy nas Kanał Elbląski" otrzymało 13 tys. złotych dofinansowania z urzędu marszałkowskiego w Olsztynie na dokumentację i oznakowanie 32-kilometrowej trasy.

Jak powiedziała kierownik biura Stowarzyszenia Stanisława Pańczuk prace przy oznakowaniu szlaku rozpoczną się na wiosnę i rowerzyści będą mogli nim przejechać jeszcze w tym roku.

Trasa zaczyna się pod Elblągiem w Raczkach Elbląskich i wiedzie przez wzdłuż Kanału Elbląskiego i jeziora Drużno przez Tropy Elbląskie, Żurawiec a następnie przez Jezioro, Markusy, Wiśniewo, Rachowo, Kępniewo i Różany.

Po drodze turyści będą mogli oglądać materialne ślady pod osadnikach holenderskich. Chodzi m.in. o charakterystyczny typ zabudowy czyli domy podcieniowe - wiejskie domy mieszkalne z wysuniętą częścią frontową, pod którą można było wjechać wozem, zagrody holenderskie czyli połączenie budynku mieszkalnego z gospodarczym. Na trasie znajdują się także mosty, jako przykład zagospodarowania trudnych podmokłych i bagiennych terenów a także kościoły i cmentarze wspólnot mennonickich.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.