› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Pomóżmy elblążance wejść do finału ogólnopolskiego konkursu dla młodych naukowców!

› konkursy ponad rok temu    16.06.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 5 ocen 1 / 100%
A A A
Pomóżmy elblążance wejść do finału ogólnopolskiego konkursu dla młodych naukowców!

Elblążanka Natalia Milusz, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu, bierze udział w ogólnopolskim plebiscycie "#biletnafinał od Grupy LOTOS S.A.", w którym Internauci wybierają projekt, który wejdzie do finału Konkursu Naukowego E(x)plory i wraz z 33 najlepszymi zespołami z całej Polski, wybranymi podczas Regionalnych etapów Konkursu Naukowego E(x)plory, zawalczy o główne nagrody.

Organizatorem plebiscytu jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, która w ramach programu E(x)plory od 8 lat wspiera młode talenty i polskie innowacje. Mecenasem plebiscytu jest Grupa LOTOS S.A.

Natalia Milusz pod opieką naukową prof. Hanny Pietras (nauczyciel z II LO w Eblągu) opracowała bardzo wartościową (oraz praktyczną z punktu widzenia zastosowania) pracę pt.: „Różnorodność gatunkowa dendroflory na obszarze parku "Dolinka" w Elblągu”.  Celem tego opracowania jest przeanalizowanie różnorodności gatunkowej drzew na terenie parku „Dolinka” w Elblągu w celu ochrony cennych osobników. Oznaczono gatunki drzew(klucz Rutkowskiego), przynależność do rodzin i do grup synantropijnych-apofity, antropofity, określono liczebność, częstość występowania, wysokość(dalmierz laserowy),wiek osobników. Wykazano obecność 484 drzew(19 gatunków,11 rodzin).Najliczniej występuje lipa drobnolistna–97 drzew. W parku dominują osobniki występujące pojedynczo-47%,87% drzew to apofity. Średni wiek drzewostanu-79 lat. Wykazano umiarkowane zróżnicowanie dendroflory, obecność 1 gatunku chronionego i 3 osobników o wymiarach pomnikowych, można więc złożyć wniosek o ustanowienie pomników przyrody i utworzenie ścieżki edukacyjnej, by zwiększyć świadomość ekologiczną mieszkańców.

O wejście do finału walczy aż 98 zespołów oraz pojedynczych młodych naukowców, w tym elblążanka. Uczestnikami plebiscytu są uczestnicy regionalnych etapów Konkursu Naukowego E(x)plory 2019 (zwani dalej Młodymi Naukowcami), którzy nie zakwalifikowali się do Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory decyzją jury. Laureatem plebiscytu zostanie projekt, który zdobędzie najwięcej głosów internautów.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największym w Polsce wydarzeniem, które pozwala młodym naukowcom w wieku 13-20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami, także za granicą. W tym roku do Konkursu zgłoszonych zostało ponad 170 projektów całej Polski, a autorzy 144 najlepszych projektów zaprezentowali je podczas Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory, które odbyły się w Szczecinie, Wrocławiu, Toruniu, Łodzi i Podzamczu k/Kielc. Finał Konkursu będzie częścią Gdynia E(x)plory Week - wydarzenia, które odbędzie się w dniach 23-25 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. 

W Finale, Młodzi naukowcy zawalczą o:

 • stypendia na rozwój projektów ufundowane przez Grupę LOTOS S.A. – I miejsce to 10 tysięcy złotych, II – 7 tysięcy złotych, III – 5 tysięcy złotych
 • nagrody finansowe za projekty innowacyjne społecznie  - 3 tysiące złotych
 • akredytacje na wyjazdy międzynarodowe (m.in. na konkurs INTEL ISEF w Stanach Zjednoczonych)
 • udział w programach mentorskich i stażowych

Głosowanie ruszyło 14 czerwca od godz. 9:00 i zakończy 24 czerwca 2019 do godz. 23:59. Zwycięzca Plebiscytu zostanie ogłoszony 25 czerwca 2019 o godz. 12:00. Informacja o wynikach głosowania pojawi się także na stronie internetowej Plebiscytu oraz na facebook.com/Explory.

Głos na Natalię Mlilusz możecie oddać za pośrednictwem poniższego linku:

biletnafinal.projekty.blulink.pl/kandydat/natalia-milusz,59

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 12
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ncik
ponad rok temu ocena: 0%  5
profesor prawdziwy to profesor belwederski od prezydenta
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ magister
ponad rok temu ocena: 0%  4
czy aby na pewno to profesor?
odpowiedz oceń komentarz 0 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ RMF
ponad rok temu ocena: 50% 3
https://www.ko.olsztyn.pl/2018...
~ 100% elblążanin
ponad rok temu ocena: 50%  2
Pozdrawiam- profesor Hannę Pietras doskonały nauczyciel II LO. Gratuluję i życzę sukcesu.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ PAND
ponad rok temu ocena: 50%  1
Natalia to zdolna, pracowita, ambitna uczennica, prawie studentka, prowadzona przez SUPER nauczycielkę prof. Hannę Pietras.BRAVO i powodzenia.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.