› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Polityka młodzieżowa – z czym to się je?

› bieżące ponad rok temu    24.05.2014
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 5 / 80%
A A A
Polityka młodzieżowa – z czym to się je? fot. nadesłane

Kim jest młodzież? Co to polityka młodzieżowa? Coraz częściej możemy spotkać się właśnie z tą nazwą – polityka młodzieżowa, czy ona nas dotyczy, czy mamy na nią wpływ? To warto wiedzieć!

Młodzież to grupa społeczna, która znajduje się w stanie przejściowym pomiędzy dzieciństwem a dorosłością wpisującą się w ramy wiekowe 13-30 lat.

Liczby:

• młodzi w województwie (15-29 lat) – 309 tysięcy,

• udział młodych w populacji osób w wieku 15 i więcej lat – 26,3% (Polska – 25,9%),

• prognoza ludności – w 2030 r. zbiorowość młodych będzie liczyła 222 tysięcy. (według Młodzi wobec wyzwań na rynku pracy, dr E. Lorek, Olsztyńska Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania)

Polityka młodzieżowa, to celowe, spójne i zaplanowane działanie wobec młodzieży przy użyciu dostępnych dla danego poziomu władzy narzędzi. Jest to przyjęty i realizowany przez władzę publiczną i organizacje pozarządowe zespół długofalowych działań na rzecz zaspokajania potrzeb i rozwiązywania problemów społecznych młodzieży. Jak wygląda sytuacja na Warmii i Mazurach? Czy jest coś „młodzieżowego” lub „dla młodzieży” w naszym województwie? Tak! SIEĆ ORGANIZACJI MŁODZIEZOWYCH WARMII I MAZUR ATOMY Aktywni Twórczy Otwarci MY!

Jest to sieć organizacji młodzieżowych z regionu Warmii i Mazur działająca dla rozwoju jej członków, kreowania i wspierania działań na rzecz młodzieży i jej uczestnictwa w życiu publicznym. Między innymi celem sieci jest:

• upowszechnianie idei uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym (wolontariat, działalność w grupach nieformalnych i organizacjach pozarządowych),

• wzmacnianie zaangażowania młodzieży w tworzeniu i realizacji polityki młodzieżowej,

• reprezentowanie i rzecznictwo interesów organizacji młodzieżowych z województwa wobec instytucji, władz, innych podmiotów. ATOMY organizują zloty, warsztaty, spotkania, wizyty, szkolenia. Członkostwo w sieci zapewnia mnóstwo informacji na bieżąco, podjęcie nowych partnerstw!

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.atomywsieci.pl,

Atomy można znaleźć również na facebook.pl

RZECZNIK MŁODZIEŻOWY WARMII I MAZUR

Od 1 lutego 2014 roku mamy Rzecznika! Takie działanie możliwe jest dzięki wsparciu środków europejskich w ramach projektu Potencjał młodych. Jakie zadania stoją przed Rzecznikiem?

Głównym celem Rzecznika jest doprowadzenie do utworzenia stanowiska Pełnomocnika ds. młodzieży, który zapewniłby realizację polityki młodzieżowej w województwie warmińsko – mazurskim. Tak więc Rzecznik, dzięki swojej pracy, powinien udowodnić, że takie stanowisko jest potrzebne i efektywne.

Oto niektóre z obowiązków Rzecznika:

• przekazywanie głosu młodzieży decydentom,

• konsultowanie z młodymi pomysłów i planów instytucji i władz,

• zbieranie opinii młodych,

• zbieranie dobrych praktyk w zakresie współpracy młodzieży z administracją publiczną,

• reprezentowanie interesów młodzieży i zabieganie o poparcie dla rozwiązań korzystnych dla młodych,

• promowanie sukcesów młodzieży,

• promowanie skutecznych metod i narzędzi pracy z młodzieżą.

Funkcja będzie pełniona do końca listopada 2014 r. Pierwszym młodzieżowym Rzecznikiem Warmii i Mazur była Monika Pabijańska, obecnie (od maja 2014) tę funkcję pełni Michał Szulc - absolwent politologii o specjalności marketing polityczny i media na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Na co dzień związany z Europejskim Stowarzyszeniem Edukacji i Rozwoju „PIONIER”, gdzie od pięciu lat zdobywa doświadczenie w pracy z młodzieżą. Aktualnie zasiada również w Radzie Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyn.

Rzecznik młodzieżowy Warmii i Mazur zaprasza do kontaktu – możecie również zaprosić Go do siebie!

Mail: rzecznik@mlodziezowy.info

nr telefonu: 537052121:

FB: www.facebook.com/mlodziezowy.info)

www.mlodziezowy.info

Projekt jest realizowany przez Chorągiew Warmińsko-Mazurską Związku Harcerstwa Polskiego w partnerstwie z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Siecią Organizacji Młodzieżowych Warmii i Mazur ATOMY współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ewelina Dżugan, ZHP Chorągiew Warmińsko-Mazurska

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.