› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Plac zabaw w Parku Planty tonie w zwierzęcych odchodach. Jak rozwiązać ten problem?

› inwestycje miejskie ponad rok temu    13.08.2013
Nel Cybulska
komentarzy 6 ocen 5 / 80%
A A A
Plac zabaw w Parku Planty tonie w zwierzęcych odchodach. Jak rozwiązać ten problem? fot. Marcin Walędzik/elblag.net

Na zapleczu tzw. „pigalaków”, w Parku Planty, znajduje się całkiem nowoczesny plac zabaw. Miejsce wydaje się być idealnym – odrobina cienia, kolorowe zabawki, czystość. Dlaczego więc rodzice narzekają na to miejsce?

- Wszystko jest w porządku. Plac w ciekawym miejscu, z daleka od ulic. Duże pole do biegania, urządzenia nowe, ale.... wysokie, lecz niczym niezabezpieczone. Dziecko wchodzi po drabince, i podchodzi do wolnej przestrzeni, przez którą bardzo łatwo wypaść. Tam jest rurka do zjeżdżania, a z drugiej strony mniejsza drabinka, ale młodsze dziecko nie wie, że może spaść nawet kiedy zbyt mocno się wychyli – mówi Jowita, mama 3-letniego Bartka.

Faktycznie. Plac jest dosyć wysoki, a niektóre jego punkty narażają dzieci na upadek. Są dwa rozwiązania – albo pilnować dziecko z każdym krokiem, albo pozwolić na zabawę w tym miejscu jedynie starszym, świadomym zagrożenia dzieciom.

Wysokość urządzeń zabawowych, to nie jedyny problem w tym miejscu. W parku, jak to w parku, elblążanie wyprowadzają na spacer swoich kudłatych pupili. Te załatwiają się w miejscu, po którym biegają dzieci.

- Byłam kiedyś świadkiem przykrej sytuacji, w której obok bawiącego się dziecka, w piaskownicy załatwiał się pies – tłumaczy nasza rozmówczyni. - To był fatalny widok. Nie wspominając o estetyce, ile na takim placu musi być bakterii? - dodaje.

Niestety ogradzanie placów zabaw nie jest obowiązkowe. Jest to tylko dobra wola administratorów terenu.

Choć w budżecie miasta na chwilę obecną nie ma środków przeznaczonych na stworzenie płotu, taka inwestycja jest rozważana w kontekście większego projektu.

W wieloletnim planie inwestycyjnym, ujęta jest realizacja Projektu Rewitalizacji Parku Planty w Elblągu, w oparciu o projekt wykonany  przez Firmę Usługowo-Projektową DW - Wanda Łaguna z Sopotu. Miasto posiada też studium wykonalności i pozwolenie na budowę ważne do września 2013 r. Przymierzamy się więc do gruntownej rewitalizacji Parku Planty ze środków unijnych (na lata 2014-2020). W ramach rewitalizacji Parku plac zabaw zostanie zabezpieczony przed dostępem zwierząt. W związku z tym, że obecne pozwolenie na budowę wygaśnie 15.09.2013 r. uaktualnione zostaną uzgodnienia do posiadanej przez Gminę Miasto Elbląg dokumentacji projektowej oraz zostanie wystawione nowe pozwolenie na budowę dla tej inwestycji. Pozwoli to na ubieganie się o środki UE w nowej perspektywie finansowej - tłumaczy Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. 

Jak podkreśla przedstwiciel urzędu, problem tkwi w mentalności mieszkańców. Dopóki nie uświadomimy sobie, że sprzątanie po psach jest naszym obowiązkiem, dopóty będziemy borykać się z problemem zanieczyszczonych trawników.

Mieszkańcy wyprowadzanie psów do pobliskiego parku tłumaczą brakiem przystosowanego do tego wybiegu. Nie jest to jednak usprawiedliwienie dla niesprzątania po czworonogach.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ cenzura
ponad rok temu 6
Widze że wprowadzacie cenzure dla komentarzy - w moim komentatrzu nie było wulgaryzmóm , dziwne.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ KENARF
ponad rok temu ocena: 100%  5
jaki to jest nowoczesny plac? jak za PRL.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ se
ponad rok temu ocena: 100%  4
niniejszy artykuł dedykuję "mamuśkom",które przychodzą na plac zabaw ze swoimi dziećmi i z psami....mieszkam blisko parku,moje okna"wychodzą"na plac zabaw i to co opisałam to częsty widok......
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ EBramis
ponad rok temu ocena: 50%  3
Niech Wilk zlikwiduje straż miejska to na pewno policja zajmie się tym problem. Ale ja w to nie wierzę
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec elbląga
ponad rok temu ocena: 100%  2
I gdzie jest Straż Miejska, psy się załatwiają gdzie się da - chodniki, place zabaw a tego uprawnione służby nie chcą widzieć tak jak masy błąkających się psów tylko czekać na wypadek
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Elg.
ponad rok temu ocena: 100%  1
Straż miejska zamiast zajmować się stawianiem radarów czy wożeniem się furkami po mieście powinni mieć piesze patrole i karać takich właścicieli 500 (pięćset) PLN.Po kilku takich mandatach problem szybciutko by się rozwiązał.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.